Hlavní navigace

Vláda schválila Akční plán 2.0 na výstavbu rychlého internetu a 5G sítí

11. 11. 2019

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Autor: Jan Sedlák

Česká vláda před pár dny oficiálně schválila takzvaný Akční plán 2.0, který má zlevnit, zjednodušit a zrychlit výstavbu vysokorychlostních sítí včetně 5G. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které plán navrhlo, ho nyní zveřejnilo v kompletním znění (PDF).

Plán má dvě prioritní opatření. Konkrétně jde o „využití nově zřizovaných nebo významně renovovaných liniových staveb pro výstavbu sítí elektronických komunikací“ a „zásadní snížení výše úplaty za zřizování služebností pro umístění vedení veřejné komunikační sítě na pozemcích státu a územních samospráv“.

Dále se pak řeší rozšíření podmínek pro využití mikrovlnných pásem, nadzemní komunikační vedení, příprava domů na vysokorychlostní infrastrukturu, sdílení vnitřních komunikačních vedení v obytných budovách s více byty, úprava poplatků za využívání rádiových kmitočtů v pohyblivé a pevné službě nebo zajištění přístupu k mobilním sítím na železničních a jiných dopravních tratích a uvnitř kolejových vozidel.

MPO vedle této nedotační podpory vypsalo rovněž třetí kolo evropských dotací na výstavbu broadbandu. Z miliardy korun, která byla k dispozici, se nakonec nejspíše rozdělí pouze půlka, protože ministerstvo některé žádosti vyřadilo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).