Hlavní navigace

Z dotační miliardy na rychlý internet bude půlka. MPO vyřadilo osm providerů

29. 10. 2019

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Autor: Jan Sedlák

Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci třetí výzvy dotací na budování rychlého internetu nakonec pravděpodobně rozdělí pouze zhruba půl miliardy oproti dříve plánované miliardě korun. Web iRozhlas.cz uvedl, že resort vyřadil osm žádostí v celkové hodnotě půl miliardy, a to z důvodu nesplnění všech byrokratických náležitostí.

Vyřazené firmy nejčastěji nezveřejnily finanční výsledky v obchodním rejstříku či nenahlásily své vlastníky do registru skutečných majitelů. Někteří zástupci providerů se pro iRozhlas vyjádřili, že dokumenty do rukou ministerstva dodaly a že vyřazení je postavené na formalitách. Poskytovatelé internetu také podali návrhy na přezkum.

MPO pak uvádí, že vyřazení providerů bylo nutné, aby nedošlo k diskriminaci jiných zájemců. „Od podmínek nemůžeme ustoupit, protože bychom porušili princip rovnosti. Nemůžeme říct, že některé podmínky se plnit nemusí, byť jsou čistě formálně,“ uvedl pro Rozhlas náměstek MPO Marian Piecha.

MPO začalo třetí dotační výzvu realizovat na podzim. V té předchozí se sešlo 40 žádostí převyšujících miliardu korun. V první, která byla špatně zadaná, žádali o peníze pouze tři poskytovatelé, kteří chtěli 50 milionů. Situace na Lupě dlouhodobě sledujeme.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).