Hlavní navigace

Vodafone v pěti městech spustil svou 5G síť, pokryl také část pražského metra

1. 10. 2020

Sdílet

Vodafone - 5G - metro Autor: David Slížek, Internet Info

Praha, Brno, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník. To je pětice měst, ve kterých začal český Vodafone v souladu s dřívějším oznámením komerčně provozovat svou 5G síť. Non-standalone 5G běží na frekvenci 1800 MHz a používá tzv. dynamické sdílení spektra (Dynamic Spectrum Sharing, DSS), které umožňuje na jednom kmitočtu zároveň provozovat LTE i 5G. 

Služby 5G sítě mohou používat všichni zákazníci Vodafonu, kteří mají kompatibilní telefon. Datové limity se budou řídit jejich současnými balíčky. V testovacím režimu zatím operátor pokrývá jen vybrané části měst:


Autor: Vodafone

Pokrytí Česka 5G signálem podle mapy pokrytí na webu Vodafonu


Autor: Vodafone

Pokrytí Prahy


Autor: Vodafone

Pokrytí Brna

Operátor 5G sítí pokryl také část pražského metra, konkrétně úsek Dejvická – Muzeum, Smíchovské nádraží – Českomoravská (s výjimkou Národní třídy a Náměstí Republiky). Následovat mají ještě v říjnu stanice Chodov a Háje. Infrastrukturu pro pokrytí stanic a tunelů metra mobilním signálem staví společné konsorcium operátorů, Vodafone zde pro provoz 5G upgradoval svou vysílací technologii.


Autor: David Slížek, Internet Info

Autor: David Slížek, Internet Info

Vzhledem k tomu, že 5G běží na kmitočtech určených pro LTE, dosahuje i podobné rychlosti (byť o něco vyšší). Tady je například výsledek jednoho měření ve stanici metra Dejvická: 


Autor: David Slížek, Internet Info
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 10. 2020 13:16

  trokar

  A co je standardní 5G?
  Já chápu 5G, jako mnoho druhů sítí spojených do jedné. Takže 5G bude i připojení nějakého lowpower čidla, kde se nedosáhne rychlostí ani 50 kb/s, ale bude mít obrovský dosah a malou spotřebu energie.
  Rozdíl v 4G a 5G není pouze v rychlosti, ale i ve struktuře.
  Ale uznávám, že v tomto nemám v hlavě úplně jasno. Možná mě někdo opravíte. Možná by to mohl být zajímavý článek.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).