Hlavní navigace

Vysílací rada zkoumá pořad České televize o držení střelných zbraní

Sdílet

Filip Rožánek

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se rozhodla zahájit s Českou televizí přestupkové řízení kvůli možnému porušení objektivity a vyváženosti v pořadu „90“ na ČT24, který se 17. září 2019 věnoval držení zbraní. 

V pasáži na téma „Držení zbraně jako ústavní právo?“ redaktor doprovodil textový přehled „Trestné činy se střelnou zbraní“ uvádějící přehled trestných činů se střelnou zbraní legálně nebo nelegálně drženou nepřesným tvrzením, že „oprávnění držitelé zbraní se tak dopouštěli zločinů přesně šestkrát častěji než osoby bez zbrojního průkazu“. Podle úřadu ale toto tvrzení nerozlišovalo případy použití zbraně, k jejímuž držení není nutné žádné povolení, a zbraně, k jejímuž držení je nutný zbrojní průkaz, a vyjadřovalo vztah mezi držením zbrojního průkazu a trestnou činností v nepříznivějším světle, než jaká je realita. 

Porušení objektivity a vyváženosti se Česká televize mohla dopustit také tím, že v té samé pasáži uvedl redaktor k regulaci používání olověného střeliva chybné tvrzení, že „Evropská unie nebo úřady se zabývají tím, že zakážou určitou část střelných broků, ale ovšem bavíme se tady pouze o mokřadech“. V pokynu zveřejněném 16. 7. 2019 Evropská komise uložila Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA) úkol připravit podklady pro zákaz olova pro užívání mj. ve střelách v mokřadech i mimo mokřady. 

„Divák na základě uvedených tvrzení nemohl získat v příslušné věci objektivní představu o reálném stavu,“ tvrdí vysílací rada. Ta se dále zaměří na informace o proceduře přípravy a schvalování směrnice č. 2017/853 (EU) o zbraních i její revize. 

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?