Hlavní navigace

Vysílací rada znovu apeluje na televizní stanice kvůli neslyšícím divákům

Sdílet

Filip Rožánek 8. 10. 2020

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se znovu obrátila s veřejnou výzvou na všechny provozovatele televizních stanic, aby po dobu nouzového stavu zajistili osobám se sluchovým postižením dostupnost informací o přijímaných vládních opatřeních. 

„Je nezbytné, aby neslyšícím byla prostřednictvím televizního vysílání zpřístupněna všechna zásadní sdělení pro občany, zejména pak zveřejňovaná na tiskových konferencích příslušných  ministerstev. Ke zpřístupnění je vhodné přistoupit simultánním tlumočením do českého znakového jazyka nebo titulkováním,“ uvedl ve výzvě předseda vysílací rady Ivan Krejčí.

Stejnou výzvu už státní úřad vydal v březnu při první vlně onemocnění Covid-19.

Komerční stanice musí ze zákona opatřit alespoň 15 % vysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky pro osoby se sluchovým postižením. Česká televize má tuto povinnost mnohem přísnější, v jejím případě musí jít alespoň o 70 % vysílaných pořadů se skrytými nebo otevřenými titulky a alespoň 2 % vysílaných pořadů musí vyrobit v českém znakovém jazyce nebo simultánně tlumočit do českého znakového jazyka. 

Našli jste v článku chybu?