Hlavní navigace

Vysílací radě vadí Hate Free v seriálu Ulice a propagace Innogy ve Slunečné

15. 10. 2020

Sdílet

Seriál Slunečná Autor: TV Prima

Komerční televize Nova a Prima se dostaly do hledáčku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli svým populárním seriálům. Státnímu úřadu vadí, jak jsou do děje Ulice a Slunečné zakomponované různé produkty, projekty a služby.

V případě Slunečné dostala Prima upozornění na porušení zákona kvůli dílu z 10. září 2020. V něm se objevila placená propagace produktu Innosvět od společnosti Innogy. Diváci se dozvěděli, o jaký produkt jde, jaké má přednosti a výhody, viděli jeho fungování v mobilním telefonu, byl doporučován a vychvalován, přičemž předmětná scéna byla zařazena samoúčelně bez přímé návaznosti na okolní děj. Zákon sice takzvaný product placement dovoluje, zároveň ale zakazuje, aby byl umístěný produkt nepatřičně zdůrazňován. Musí zkrátka v ději působit přirozeně.

Televize Nova má Radě pro rozhlasové a televizní vysílání vysvětlit květnovou propagaci projektu Hate Free Culture ve třech dílech seriálu Ulice. Vysílací radě vadí, že se postavy seriálu detailně věnovaly podstatě tohoto projektu Agentury pro sociální začleňování. „V podstatě jde o to, že dáváš najevo, že neschvaluješ nenávist kvůli tomu, že je někdo jinej – třeba homosexuálové, jiný rasy a tak,“ zaznělo v epizodě vysílané 18. května na reprízovém programu Nova Gold. 

Fiktivní seriálový bar Coolna se postupně stane takzvanou „hate free zónou“. „Jdem do toho. Občas se najde nějakej nácek nebo jinej pitomec, tak abysme ho nemuseli vyhazovat, koukne na dveřích  na nálepku a bude vědět, že u nás žádný násilí netolerujeme,“ zaznělo v další epizodě. V jednom díle má herečka na klopě placku s logem projektu, v jiném díle je záběr na internetové stránky projektu. 

„Umístěný produkt byl tak verbálními a obrazovými prostředky nepatřičně  zmiňován nad rámec děje a byl do předmětného pořadu zařazen s cílem explicitně na produkt upozornit, k čemuž bylo užito prostředků připomínajících reklamní nabídku,“ domnívá se státní úřad, který s Novou zahájil přestupkové řízení.

Premiéra zmíněných tří dílů Ulice byla v roce 2015, vysílací radě se nelíbily už tehdy. Před pěti lety úřad věc uzavřel formálním upozorněním s týdenní lhůtou na nápravu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).