Hlavní navigace

Vysílací rada vytýká Primě "vulgární a morálně pokleslý" pořad Experiment 21

8. 5. 2020

Sdílet

Experiment 21 Autor: TV Prima

Televize Prima dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání hned dvě upozornění na porušení vysílacího zákona. Úřad zareagoval na divácké stížnosti na pořad Experiment 21, který vysílá stanice Prima Cool. 

Vysílací rada konkrétně zjistila, že Prima Cool odvysílala na konci března v odpoledním programu upoutávku, která by mohla ohrožovat děti a mladistvé. „Upoutávka obsahovala záběry částečně rozostřených nahých ženských prsou, která protagonistka ukazovala řidiči výměnou za svezení. Hlasatelův komentář při tom hovořil o výměnném obchodu. Na dětské diváky, kteří nejsou dostatečně vyspělí, mohou mít tyto záběry škodlivý morální účinek a mohou představovat špatný příklad v tom, jak vnímat hodnotu svého těla a jak si v životě obstarávat potřebné komodity,“ sdělil úřad v tiskové zprávě.

Pravděpodobnost výskytu dětí a mladistvých u televizních obrazovek se v tomto případě zvyšuje i z toho důvodu, že upoutávka byla nasazena do vysílání ve 14.46, navíc na programu zaměřeném na mladší publikum. 

Druhé pochybení v souvislosti s Experimentem 21 se týká přímo epizody odvysílané 30. března. I v tomto případě úřad upozornil na paragraf, který zakazuje vysílat před desátou večer pořady potenciálně ohrožující psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Pořad podle monitoringu vysílací rady začal ve 21.49.

„Uvedený pořad obsahoval scény s mladě působícími protagonisty, kteří nazí exhibovali na ulici i ve společných prostorách bytových domů, na kameru ukazovali obnažené intimní partie, chovali se vulgárně a uchylovali se k dalšímu morálně pokleslému chování,“ informoval úřad.

„Uvedené scény mohou vybízet k nápodobě a fungovat jako špatný příklad pro nedospělé diváky. Mezi potenciální následky patří ohrožení mravního vývoje dětí a mladistvých, deformovaná představa o vlastní sexualitě a navazování intimních vztahů, komodifikace těla či uchýlení se k drogovým závislostem,“ dodala vysílací rada ve svém rozhodnutí.

Televize Prima v případě obou prohřešků dostala sedmidenní lhůtu na nápravu. 

Experiment 21 je kombinace sociálního experimentu a reality show, kde se čtyři Pražané musí na začátku vzdát veškerého majetku. Každý den si následně mohou vyžádat jednu věc, kterou potřebují k životu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).