Hlavní navigace

Vývojáři používají Android, poslouchají elektro, pijí kávu a kódují i o víkendu

Sdílet

Jan Sedlák 27. 6. 2018
Developer Ecosystem Survey 2018

Společnost JetBrains sídlící v Praze vydala novou studii s názvem Developer Ecosystem Survey 2018, ve které vyzpovídala šest tisíc vývojářů včetně České republiky. Výsledkem jsou některá zajímavá čísla.

Nejčastěji používaným programovacím jazykem je JavaScript, který vybralo 64 procent dotázaných. JavaScript obhájil loňské prvenství, kdy držel 65 procent. Na druhém místě je s 51 procenty Java, která narostla ze 47 procent. Následuje Python. Nejvíce vývojářů pak v budoucnu plánuje naskočit na jazyky Kotlin a Go.

Nejčastěji používaným typem nástrojů při vývoji je IDE (Eclipse, IntelliJ IDEA a další) následovaný službami typu GitHub, GitLab a Bitbucket.

Z průzkumu také vychází, že se při vývoji nejvíce databáze, aplikace a služby provozují lokálně a na privátních serverech. Z cloudů má největší podíl Amazon Web Services (30 procent) a shodně jsou na tom Microsoft Azure a Google Cloud Platform, kteří mají po 10 procentech.

Rovných 62 procent vývojářů pracuje v prostředí operačního systému Windows, následují Unix/Linux a macOS.

Jednoznačně nejvíce vývojářů se živí vývojem webového back-endu a front-endu, následují mobilní aplikace, další back-endové technologie, knihovny a frameworky a desktopové aplikace. Nejvíce mobilních vývojářů dělá pro Android, 35 procent dotázaných dělá Android i iOS.

Průzkum nabízí i odlehčenější oblasti. Například ukazuje, že vývojáři nejčastěji poslouchají elektronickou hudbu následovanou popem a rockem, přičemž vysoké zastoupení má i klasická hudba. Více než polovina dotázaných uvedla, že spí sedm až osm hodin denně, 35 procent pak spí pět až šest hodin. Naprostá většina lidí kóduje i o víkendu.

Téměř 70 procent vývojářů používá Android a 57 procent z nich preferuje kávu oproti čaji. Kompletní průzkum je k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.