
Skupina Computational Photography Group z Fakulty informačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně (CPhoto@FIT) vedená Martinem Čadíkem rozjela spolupráci s Adobe Research, což je výzkumná sekce společnosti Adobe.
Brněnští výzkumníci dokáží pomocí geo-lokalizace z fotografie určit pozici a orientaci fotoaparátu nebo kamery.
„V digitální fotce je zakódována přibližná GPS souřadnice polohy, odkud byla fotka pořízena. Tuto polohu potřebujeme upřesnit a najít přesnou orientaci kamery či fotoaparátu. To dokážeme díky digitálním modelům krajiny, ze kterých získáme výšková data o terénu. Tyto 3D modely jsou volně k dispozici pro celou planetu. Snadno tak můžeme zjistit, kde je například les, hora nebo ledovec. Pomocí siluet pak zarovnáme fotku s 3D modelem terénu, a tak můžeme určit přesnou polohu i orientaci fotoaparátu či kamery v době pořízení snímku,“ přibližuje Čadík.
Taková technologie může pomáhat při záchranných akcích nebo prezentaci snímků. Hodí se také při editaci. „Člověk může třeba simulovat jiný fotoaparát a přeostřit už pořízenou fotku. Když máme informace o tom, jak vzdálený je který vrchol hory, můžeme na něj uměle přeostřit tak, jak by nám naše vybavení na místě vůbec neumožnilo. Najednou vidíme, jak by fotka vypadala, kdyby byla pořízena například obrovským dalekohledem,“ uvádí výzkumníci z VUT.
Brněnská technologie je také využitelná při navigaci samoříditelných automobilů nebo dronů. Skupina umí analyzovat také fotografie z měst. Více o možnostech v textu na webu VUT.
Spolupráce s Adobe Research například umožňuje doktorandům z týmu absolvovat stáž v Adobe. CPhoto@FIT nejsou jediní Češi, kteří s Adobe spolupracují. Tým Daniela Sýkory z ČVUT vyvinul aplikaci StyLit, která dokáže pomocí algoritmů přenášet výtvarné styly. Adobe z toho udělal Project Puppetron. Ten se zatím objevuje v sekci Sneak Peaks, která ukazuje, které funkce se do budoucna objeví v ostrých aplikacích Adobe.