Hlavní navigace

Výzkumníci z VUT rozjeli spolupráci s Adobe, z fotky určují polohu fotoaparátu

10. 5. 2018

Sdílet

CPhoto@FIT

Skupina Computational Photography Group z Fakulty informačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně (CPhoto@FIT) vedená Martinem Čadíkem rozjela spolupráci s Adobe Research, což je výzkumná sekce společnosti Adobe.

Brněnští výzkumníci dokáží pomocí geo-lokalizace z fotografie určit pozici a orientaci fotoaparátu nebo kamery. 

„V digitální fotce je zakódována přibližná GPS souřadnice polohy, odkud byla fotka pořízena. Tuto polohu potřebujeme upřesnit a najít přesnou orientaci kamery či fotoaparátu. To dokážeme díky digitálním modelům krajiny, ze kterých získáme výšková data o terénu. Tyto 3D modely jsou volně k dispozici pro celou planetu. Snadno tak můžeme zjistit, kde je například les, hora nebo ledovec. Pomocí siluet pak zarovnáme fotku s 3D modelem terénu, a tak můžeme určit přesnou polohu i orientaci fotoaparátu či kamery v době pořízení snímku,“ přibližuje Čadík.

Taková technologie může pomáhat při záchranných akcích nebo prezentaci snímků. Hodí se také při editaci. „Člověk může třeba simulovat jiný fotoaparát a přeostřit už pořízenou fotku. Když máme informace o tom, jak vzdálený je který vrchol hory, můžeme na něj uměle přeostřit tak, jak by nám naše vybavení na místě vůbec neumožnilo. Najednou vidíme, jak by fotka vypadala, kdyby byla pořízena například obrovským dalekohledem,“ uvádí výzkumníci z VUT.

Brněnská technologie je také využitelná při navigaci samoříditelných automobilů nebo dronů. Skupina umí analyzovat také fotografie z měst. Více o možnostech v textu na webu VUT.

Spolupráce s Adobe Research například umožňuje doktorandům z týmu absolvovat stáž v Adobe. CPhoto@FIT nejsou jediní Češi, kteří s Adobe spolupracují. Tým Daniela Sýkory z ČVUT vyvinul aplikaci StyLit, která dokáže pomocí algoritmů přenášet výtvarné styly. Adobe z toho udělal Project Puppetron. Ten se zatím objevuje v sekci Sneak Peaks, která ukazuje, které funkce se do budoucna objeví v ostrých aplikacích Adobe.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 5. 2018 8:16

    mikiqex (neregistrovaný)

    To je docela umění, zkopírovat větu a udělat v ní chybu... ("GSM souřadnice", v původním textu na vutbr.cz je samozřejmě "GPS souřadnice").

  • 10. 5. 2018 10:21

    peci1

    V clanku chybi dulezita informace - a to, ze cela vec funguje jen na fotkach krajin. Na fotky mest zatim muzeme zapomenout.

  • 11. 5. 2018 12:01

    Lipo (neregistrovaný)

    Zrovna bych to i vyuzil.. Mam jednu fotku krajiny, pravdepodobne nekde do 20 km od Prahy a celkem by se mi hodilo vedet kde byla porizena. Nevite nekdo, je to mozne nejak online testnout?

  • 10. 5. 2018 10:01

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Toto je bohuzel typicka ukazka mistniho "vyzkumu", a potazmo i zpusobu investovani v pokrivenem globalnim konkurencnim prostredi. Takze abychom vyjadreni brnenskeho radia Jerevan uvedli do kontextu a na pravou miru:

    1) nejdrive ekonomicky: Adobe neustale roste a ma prebytky. Penetrace jejich technologie je lehce nad 20% a pro nasledujici roky prebytky neustanou, protoze nemaji konkurenci a s cloudovym modelem uspeli. Potrebuji tedy nakupovat - bohuzel - cokoliv co jde aplikovat. V tomto pripade jim jde vyhradne o anotace (popisy reliefu), zbytek brnenskych vyjadreni jsou spise marketingove sny pro grantova podani.

    2) i v Brne jiste slyseli o TERCOM a DSMAC, vc. pokrocilych kombinaci. Proto jiste vedi, ze je jejich technologie nepouzitelna pro nejake drony nebo vozidla. Toto se uz vi roky. Jejich "moderni technologie" je totiz jiz "stara technologie", navic v soucasnosti s malym impaktem pro vyuziti prave pro drony, vozidla, resp. rakety s jakoukoliv drahou letu. Samoriditela vozidla brnenskou technologii nepouziji, protoze by to pro ne bylo horsi nez co uz maji ted.

    3) vlhke sny o bezpecnostnich aplikacich pri overovani pravosti fotek vezmou za sve tim, ze skutecne falesne fotky, kde o neco jde, se falsuji prave se znalosti reliefu. Panove v techto podvrzich jen overi, ze mel dotycny stejne aktualni data jako oni. Neni nic lepsiho nez to po vzoru Jary Cimrmana podporit nekolikaletym vyzkumem a pak to zpetne porovnat se soucasnymi znalostmi napriklad FBI.

    Takze kdyz to zaverem shrnu: korporace utrati volne penize, aby dostala znamou technologii v nove implementaci, pricemz evidentne zaplati vic nez musi. Schopni lide misto toho, aby delali neco skutecne noveho budou travit cas nad necim, o cem se jen budou vzajemne utvrzovat jake to ma futuristicke vyuziti. Myslim si, ze to presne ukazuje, proc zapad zaostava za Cinou a proc se ten rozdil bude v dlouhodobem horizontu jen zvetsovat. Tam delaji skutecne nove veci, a zbytek si proste koupi. Evropa by to mela zacit delat stejne a prestat palit penize a lidsky potencial.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).