Hlavní navigace

Zájemci o místa v Radě ČT a Radě ČRo se mohou hlásit do 9. února

26. 1. 2022

Sdílet

Rada ČT: Matocha, Kysilka, Bradáč, Xaver Veselý Autor: Filip Rožánek

Sněmovna vypsala termín pro přihlášky na volná místa v Radě České televize a v Radě Českého rozhlasu. Organizace, spolky a instituce mohou navrhovat kandidáty do 9. února. 

V televizní radě je nyní 6 volných míst z celkových 15. Pět mandátů je plnohodnotných na šest let od data zvolení, jedno místo je na kratší dobu. Jde totiž o náhradu za Hanu Lipovskou, kterou sněmovna v září odvolala. V takovém případě se mandát krátí o dobu, po kterou už Hana Lipovská činnost radní vykonávala. Mandát potrvá do 27. května 2026.


Autor: Filip Rožánek

Zasedání Rady České televize

V rozhlasové radě je jedno volné místo, protože loni rezignoval radní Josef Nerušil. V tomto případě bude mandát trvat do 29. září 2026.

Po uzávěrce posoudí přihlášky volební výbor sněmovny. Všichni kandidáti, kteří splní formální náležitosti, absolvují veřejné slyšení. Po něm výbor hlasováním sníží počet uchazečů na trojnásobek volných míst.

Z této zúžených kandidátních listin potom poslanci zřejmě v březnu nebo dubnu vyberou nové radní.

Reálně však mandáty nově zvolených radních nemusí trvat dlouho. Koaliční vláda chystá změnu systému mediálních rad a nároků na jejich členy. V takovém případě by byl mandát současných rad ukončen zákonem a hledali by se noví radní za nových podmínek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).