Hlavní navigace

Zakladatel LinkedIn: Dalším Silicon Valley je bezpochyby Čína

31. 7. 2017

Sdílet

Čína je obří a postupně bohatnoucí trh, který se odpíchnul od své primárně výrobní a kopírující kultury a stává se technologicky významným hráčem. Pro západní svět je každopádně Čína stále těžko uchopitelná a špatně proniknutelná. Něco se tam ale děje a zprávy o tom se postupně šíří i jinam. Více třeba v naší reportáži z hardwarového pupku Šen-čenu či v rozhovoru s Čechem, který v Číně žije a technologiím se tam věnuje.

Jednou z osobností, která o Číně ve spojení s technologiemi začala více mluvit, je zakladatel LinkedIn a investor ze Silicon Valley (skrze fond Greylock Ventures) Reid Hoffman. Ten ve svém podcastu pronesl několik zajímavých vět.

Další Silicon Valley

„Věřím, že dalším Silicon Valley je bezpochyby Čína. Šen-čen je pouze jedním z několika měst v Číně, které vystrkují další soutěžící ze hry. Dovolil bych si tvrdit, že Peking, Šanghaj, Chang-čou (Hangzhou) a pravděpodobně Čcheng-tu (Chengdu) jsou daleko napřed před městy, o kterých jsme doposud mluvili. Faktem je, že se technologický sektor v Číně rozvíjí tak rapidně, že nachytává veterány odzbrojené,“ myslí si Hoffman.

Jeden z nejvlivnějších mužů Silicon Valley jmenuje několik předností Číny. Má obrovské množství uživatelů a je možné služby rychle škálovat a dělat ve velkém. A za druhé, čínské firmy a lidé pracují velice rychle a ženou se dopředu. Navíc země disponuje talentovanými programátory, designéry, manažery a dalšími profesemi.

Na každé podobné pozitivní prohlášení lze každopádně vždy najít i jedno negativní. Překážek, které Čína musí překonat, je řada – od cenzurovaného a odstřihnutého internetu přes nedůvěry zahraničních trhů (zejména v USA), silnou kontrolu státu (i když ten technologie a věci jako AI považuje za prioritu, kterou tlačí) až po slabé duševní vlastnictví a podobně. Více v našich textech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).