Hlavní navigace

Znovu a lépe. Státy EU se neshodly na návrhu ePrivacy, Komise jej přepíše

4. 12. 2019

Sdílet

Ani téměř tři roky vyjednávání nestačily, aby se orgány Evropské unie shodly na návrhu nařízení ePrivacy, které má upravit ochranu soukromí, používání cookies, metadat a další otázky související s osobními daty v online prostředí.

Zatímco Evropský parlament návrh posvětil už v říjnu 2017, členské státy Unie se dosud nedokázaly na znění návrhu shodnout. Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton proto tento týden v průběhu zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku oznámil, že Evropská komise současný návrh upraví, nebo připraví návrh úplně nový. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Řada zemí, včetně České republiky, současný návrh kritizují jako zastaralý a obávají se, že by mohl přílišnou ochranou osobních dat poškodit digitální průmysl. 

Nařízení ePrivacy má nahradit směrnici z roku 2002 (novelizovanou v roce 2009). Zatímco směrnice umožňuje státům do určité míry volný výklad, nařízení je přímo právně závazné.

ePrivacy má podle současného návrhu regulovat i služby, kterých se dříve netýkalo: komunikační (VoIP i textové) aplikace jako je WhatsApp, Skype, Viber či Facetime nebo webové freemaily.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).