Hlavní navigace

Zpravodajství Českého rozhlasu povede Jitka Obzinová

15. 12. 2021

Sdílet

Jitka Obzinová Autor: Ivana Dvorská

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral oznámil změnu na postu ředitele zpravodajství. Od 1. ledna do funkce nastupuje Jitka Obzinová, bývalá šéfka zpravodajství televize Prima. Dosavadní ředitel zpravodajství Jan Pokorný v rozhlase zůstává. Rada Českého rozhlasu vzala personální změnu na vědomí, tento typ manažerských přesunů nevyžaduje její schválení.

„Jan Pokorný naplnil svou misi, na kterou jsem ho na začátku mého prvního funkčního období vyslal, beze zbytku. Dotáhl pod svým vedením ČRo Radiožurnál na pozici nejposlouchanějšího rádia a dokázal ČRo Plus etablovat jako stále rostoucí a prestižně vnímanou stanici. V Českém rozhlase zůstává a bude nadále jednou z jeho nejvýraznějších tváří. Za všechnu odvedenou náročnou práci mu děkuji. Nastávající období spojené s mým druhým funkčním obdobím si bude žádat v čele Zpravodajství manažera krizového, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství. Jitka Obzinová byla vybrána na základě svých manažerských zkušeností. V minulosti prokázala, že s redukovaným rozpočtem umí pracovat a že v takové situaci umí zavést vhodné optimalizační kroky, aniž by tím utrpěly právě hodnoty služby veřejnosti. Věřím, že se jí to samé povede i v Českém rozhlase,“ okomentoval své rozhodnutí generální ředitel René Zavoral.


Autor: Ivana Dvorská

Jitka Obzinová v době působení v TV Prima

Jitka Obzinová v letech 1989–1992 působila v Československém rozhlase, pak odešla do zahraniční redakce České televize. Specializovala se na Balkán a krizové oblasti, moderovala Události, komentáře a pořad „21“. Poté se stala tváří TV Nova, kde moderovala Sedmičku a Televizní noviny (ve dvojici s Martinem Severou). V letech 2003–2005 zastávala funkci výrobní ředitelky na slovenské stanici Joj. V roce 2006 se stala vedoucí redakce zpravodajství Českého rozhlasu 2 – Praha, odkud přešla na pozici vedoucí redakce domácího zpravodajství Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál. V létě 2009 odešla z Českého rozhlasu do TV Prima, kde vykonávala post šéfredaktorky zpravodajství a publicistiky. 

V době uprchlické krize zveřejnil server Hlídací pes nahrávku z porady zpravodajství TV Prima, na níž vedení nařídilo redaktorům zpravodajství, že tématiku uprchlíků mají prezentovat jako hrozbu, problém a krizi.

V soukromé televizi skončila po necelých deseti letech, na jaře 2019, kdy se začal chystat projekt CNN Prima News.

Změna v řízení zpravodajství je součástí širších organizačních změn ve veřejnoprávním rozhlase.

„Český rozhlas fungoval s prakticky nezměněnou organizační strukturou po celých šest let mého prvního mandátu. Nyní nastal čas na další změny, které budou odrážet nároky, které na Český rozhlas jako moderní médium veřejné služby klade například rychlý rozvoj nových distribučních platforem, nový systém procesů řízení či doba, kdy při zachování rozsahu všech svých služeb budeme muset počítat kvůli stagnaci výše rozhlasového poplatku s omezeným a napjatým rozpočtem, stejně jako s výraznějším snížením počtu pracovních míst,“ uvedl změny generální ředitel René Zavoral.

Český rozhlas bude mít od 1. ledna 2022 osm útvarů na prvním stupni řízení: Sekci generálního ředitele, Program, Zpravodajství, Marketing a digitální služby, Komunikaci, obchod a vnější vztahy, Ekonomiku, Techniku a správu a Sekci uměleckých těles, soutěží a přehlídek. Všechny tyto útvary budou přímo podřízené generálnímu řediteli.

Sekci generálního ředitele povede Jan Menger, v jehož kompetenci zůstanou také regionální studia. Nově vzniklou Sekci uměleckých těles, soutěží a přehlídek povede Kateřina Konopásková, dosavadní ředitelka Výroby. Novou šéfredaktorkou druhé nejposlouchanější celoplošné stanice ČRo Dvojka bude Lenka Mahdalová, která stála za vznikem a sestavením programu nové speciální digitální stanice ČRo Pohoda, jejíž řízení bude i nadále spadat do její působnosti.

Řízení útvaru Vývoj a výroba se ujme nynější šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová. Tento útvar bude součástí Programu nadále řízeného Ondřejem Nováčkem. Marketing a digitální služby ČRo povede Jiří Malina, Komunikaci, obchod a vnější vztahy Jiří Hošna, Ekonomiku Martin Vojslavský, Techniku a správu Karel Zýka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).