Hlavní navigace

60 let televizního vysílání u nás připomene výstava v Národním technickém muzeu

29. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká televize připomíná významnou společenskou a kulturní událost nejen ve svém vysílání, ale i mimo něj. Výstavu by si neměl nechat ujít nikdo, koho toto médium blíže zajímá.

1. května to bude přesně 60 let, kdy se v tehdejším Československu konalo první veřejné vysílání. Při této příležitosti bude od tohoto data Česká televize ve spolupráci s Národním technickým muzeem pořádat až do konce letošního roku v jeho prostorách výstavu na toto téma. Veřejnoprávní médium se věnovalo této události i v dnešním dopoledním vysílání, kde byl hostem i někdejší technický ředitel ČT Rudolf Pop. Ten v Československé, a později České televizi působil několik desítek let a je tak člověkem, který na dané téma mohl promluvit nejzasvěceněji.

ROZHOVOR K TÉMATU: Milan Fridrich: ČT se do dvou let úplně změní. Bude to naprosto jiná televize

BRAND

O výstavě píše Národní technické muzeum následovně: V první řadě seznámí návštěvníka s vývojem televizní techniky. Vystavena jsou unikátní zařízení z počátků televizace jako například dvě televizní aparatury významného českého propagátora televize a vizionáře dr. Jaroslava Šafránka z let 1935 a 1939. (…) Představena bude i studiová technika, například televizní kamery, obrazové a zvukové režijní pracoviště a záznamové stroje z let 1953 až 2005. Druhou linkou výstavy je vývoj domácích televizních zařízení. Nebude chybět ani  mechanicko-optický přijímač s Nipkowovým kotoučem z roku 1934. Cílem výstavy je nejen vyvolat vzpomínky, ale doplnit případně i chybějící znalosti z historie.

Bližší informace mohou najít zájemci na webových stránkách Národního technického muzea.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).