Hlavní navigace

64bitový Google Chrome nyní jako betaverze pro Windows 7 a vyšší

2. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Údajně rychlejší, stabilnější a bezpečnější 64bitová varianta prohlížeče Google Chrome pro Windows 7 a vyšší překročila další vývojový milník. Nyní je k dispozici její betaverze.

64bitová varianta webového prohlížeče Google Chrome pro Windows 7 a vyšší pokročila do stádia betaverze, která je již tradičně veřejná. Zájemci tak mohou stahovat a testovat. Nová betaverze nahradí automaticky aktuální verzi, ze které si přenese vše relevantní (nastavení, přizpůsobení, záložky).

Google uživatelům slibuje, že zvýšení výkonu až o čtvrtinu. Díky optimalizaci pro moderní procesory. Zlepšení má být znát hlavně při zpracování grafiky a multimédií. Vyšší má být také stabilita. Počet pádů zapříčiněných vykreslováním webového obsahu se prý sníží až o polovinu.

V neposlední řadě Google slibuje vedle výkonu a stability vyšší bezpečnost. Kromě jiného díky tomu, že prohlížeč nyní může využívat nové technologie z Windows 8 a vyšších, které jsou dostupné pouze pro 64bitové programy. Jako příklad Google uvádí High Entropy ASLR. Někteří testeři však poukazují na vyšší paměťové nároky.

64bitové prohlížeče stále nejsou běžné

V rámci platformy Microsoft Windows je většina prohlížečů třetích stran dostupná pouze v 32bitové variantě. Například Mozilla před časem vyvíjela 64bitový Firefox pro Windows, ale nakonec došla k závěru, že v praxi uživatelům přinese více problémů než užitku. Argumentovala kompatibilitou s různými plug-iny.

BRAND23 Workshop

Google se však kompatibility neobává. Dost možná kvůli omezované podpoře plug-inů. Nahradit je částečně má technologie Portable Native Client (PNaCl), která je kompatibilní napříč hardwarovými architekturami. Náhradou mají být také webové technologie, které mohou těžit právě z výkonu 64bitového prohlížeče.

Například podle statistik herního tržiště Steam používá 64bitová Windows přes 75 % jeho uživatelů. Ti si již brzy budou moci vybrat, kterou z variant prohlížeče Google Chrome chtějí používat. Stejné je to s předinstalovaným prohlížečem Internet Explorer, který je těmto uživatelům k dispozici v 32bitové i 64bitové variantě.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).