Hlavní navigace

AB IPBox 910HD: satelitní linuxový multimediální HD PVR přijímač

11. 11. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Jednoduchým satelitním přijímačům pomalu odzvonilo. Diváci žádají stále důmyslnější přístroje, které umožní příjem televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), nahrávání pořadů na integrovaný pevný disk, a další multimediální funkce. Všechny tyto nároky bohatě splňuje set-top-bpx AB IPBox 910HD s podporou Linuxu, objekt dnešní recenze.

Linuxový satelitní přijímač AB IPBox 910HD v elegantním černém provedení s rozměry (ŠxVxH): 300×60×240 mm. je přímým pokračovatelem přijímače AB IPBox 900HD a je na českém trhu již nějakou dobu. Umožňuje příjem programů ve standardním (SD) i vysokém (HD) rozlišení obrazu v satelitních normách DVB-S nebo DVB-S2, a kompresních standardech MPEG-2 i MPEG-4. V přijímači lze vyměnit satelitní tuner DVB-S/DVB-S2 (plug&play) za tunery DVB-T pro příjem zemské digitální televize, nebo DVB-C pro digitální kabelovou televizi, které je možno přikoupit. Přijímač oproti svému předchůdci doznal i dalších vylepšení. Lze do něj zabudovat interní 2,5" pevný disk pro nahrávání a připojit i další externí disky. Umožňuje např. i nahrávání dvou programů a sledování třetího z jednoho satelitního transpondéru. Spotřeba přijímače při napájení 110–245V, 50/60 Hz je 34W, při StandBy 8W.

Přední panel

Vlevo se nachází síťový vypínač, uprostřed je alfanumerický displej, který je dobře čitelný a zobrazuje mj. právě sledovaný název programu, chybové zprávy, aktuální čas, nahrávání, nebo zvukový doprovod. Pod ním se nachází sedm tlačítek, kterými se dají ovládat téměř všechny funkce přijímače. Vpravo nahoře je jedna čtečka karet a pod ním za odklopným víčkem jsou umístěny dva sloty pro CI moduly.

AB IPBox 910HD přední panel
AB IPBox 910HD sloty

Zadní panel

Zadní panel je velice slušně vybaven. V základním provedení je vlevo nainstalován vyměnitelný satelitní tuner s LNB vstupem (pro příjem signálu z několika satelitních pozic najednou) a smyčkovým výstupem. Dále následují porty USB, RS-232 a Ethernet, které slouží k inovaci software, připojení pevného disku (HDD) nebo flash pamětí, či připojení sítě. Dále následují výstupní porty S/PDIF, HDMI a Y / Pb / Pr. Tři konektory RCA a jeden scart jsou zde pro připojení starších analogových periferií. Jeden port E-SATA je doplněn napájecím konektorem 5V pro externí HDD. Je to velká výhoda, která nám ušetří místo v síťové zásuvce protože nebudeme potřebovat další napáječ pro případné připojení externího HDD. Vzhledem k tomu, že přijímač může být vybaven i interním HDD je zadní panel opatřen i výkonným trochu hlučnějším větrákem, který odvádí přebytečné teplo nejen od interního disku, ale i od další elektroniky. Zadní panel je opatřen též sítovým napevno zabudovaným kabelem a hlavním síťovým vypínačem.

AB IPBox 910HD zadní panel

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání se neliší od předchozího modelu AB IPBox 900HD a je možné jej naprogramovat i na starší modely IP Boxů a navíc i na ovládání vašeho televizoru. Seznam podporovaných modelů s příslušnými kódy můžete najít v dodatku uživatelského manuálu, kde máte na výběr z více jak 200 značek přijímačů. Tlačítka dálkového ovládání jsou dobře logicky uspořádána. Jsou na něm i speciální tlačítka, která ulehčují ovládání funkcí přijímače. Přepínání kanálů je dostatečně rychlé – v průměru jednu sekundu. O něco pomaleji probíhá, když se přepíná mezi programem v satelitním standardu DVB-S a DVB-S2. Dálkové ovládání je napájeno ze dvou AAA baterií.

AB IPBox 910HD dálkový ovladač

Instalace a nastavení

V přepravní krabici přijímače spolu s uživatelským manuálem najdeme i CD. Tištěnou i digitální verzi použijeme při instalaci přijímače. CD však neobsahuje žádný software, pouze manuály k různým přijímačům firmy v několika jazykových mutacích, návod na nastavení univerzálního dálkového ovládání pro spolupráci s jinými modely AB IPBoxů, návod na tlačítka přímé volby na dálkové ovládání, atd. Je zde i návod k obsluze a popis satelitního přijímače s instalovanou verzí alternativního firmwaru Enigma, několik záznamů reklamních a návodových videoklipů i firemní prospekty na různé přijímače. Obsahuje také dnes již víceméně neaktuální seznamy HD kanálů na satelitech.

AB IPBox 910HD manual

Po připojení přijímače do sítě a jeho zapnutí nastavíme OSD. Na výběr máme množství jazyků: angličtinu, ruštinu, francouzštinu, italštinu, holandštinu, němčinu, dánštinu, češtinu, slovenštinu, maďarštinu, norštinu, polštinu, portugalštinu, španělštinu, švédštinu, řečtinu, turečtinu, korejštinu, chorvatštinu, bosenštinu, srbštinu, bulharštinu, rumunštinu nebo finštinu. Jazyk můžeme nastavit i pro audio, titulky a teletext. Poté nastavíme místní čas ručně nebo automaticky z vysílání.

AB IPBox 910HD systémová nastavení

K testu jsem měl přijímač v základním provedení se zabudovaným satelitním tunerem. Pro další instalaci zapojíme k přijímači anténu. V menu „konfigurace satelitu“ stiskneme červené tlačítko pro přidávání satelitů, které chceme sledovat. Každý lze programovat s vlastním libovolně nastavitelným LOF. Jsou podporovány verze DiSEqC (1.0, 1.1, 1.2 a 1.3). Po nalezení satelitů stiskneme tlačítko „EXIT“.

AB IPBox 910HD konfigurace

Žluté tlačítko v menu slouží na přímé vyhledávání kanálů. Můžeme zvolit předprogramované automatické, nebo v NIT, případně manuální vyhledávání. Při manuálním vyhledávání zadáváme všechny parametry požadovaných muxů ručně. Je zde i funkce rychlého vyhledávání, který načte již předem uložený ale více méně neaktuální seznam kanálů. Třídit kanály můžeme abecedně, podle přístupnosti na FTA (volné), nebo kódované, podle satelitu, na kterém vysílají nebo podle poskytovatele (operátora služby).

AB IPBox 910HD detekce
AB IPBox 910HD detekce 2

Pro rychlé třídění kanálů slouží i speciální tlačítka na dálkovém ovladači. Do pěti skupin (sportovní, drama, zprávy, film a hudba) si uložíme zvolené programy. Pokud toto třídění nevyhovuje našim potřebám, stisknutím tlačítka „i“ je možnost si vytvořit další. Můžeme také mazat, přejmenovávat, přesouvat, upravovat, nebo zamykat. Paměť přístroje umožňuje uložit až 10 000 předladěných kanálů.

Po naladění požadovaných kanálů na zvoleném satelitu můžeme nastavit parametry vaší obrazovky, TV systém, poměr stran, Dolby, Scart, HDMI a S / PDIF výstupní formáty. Pozor! při nastavení na vysoké rozlišení nabude v portu scart žádný videosignál.

V dalších položkách menu nastavujeme parametry připojení lokální sítě, nebo Internetu. Web interface umožní např. kompletní ovládání přijímače přes Internet.

Dále můžeme zkontrolovat údaje HDD, nebo provést resetování do továrního nastavení.

AB IPBox 910HD nastavení IP

Do paměti můžeme uložit například výchozí hlasitost zvuku pro každou předvolbu.

AB IPBox 910HD bitrate

Ke kontrole skutečné kvality obrazu a datového toku příslušného kanálu slouží speciální plugina. Další pluginy umožňují např. hrát jednoduché hry, posílat maily, sledovat počasí apod. Snadno si můžeme instalovat další stovky dostupných softwarových doplňků.

Funkce obraz v obraze a obraz a obraz (PIP a PAP) zobrazí libovolné dva kanály z téhož transpondéru. Mezi kanály lze přepínat, měnit jejich polohu, nebo je přehazovat.

Teletext

Teletext je zobrazován pouze ze sat. přijímače. Na připojeném televizním přijímači tedy nebude funkce teletextu možná, protože přijímač nepodporuje VBI teletext.

EPG

Tlačítko elektronického programového průvodce (EPG) má dva módy. Poprvé zobrazí seznam dalších pořadů pro vybraný kanál, po dalším stisknutí téhož tlačítka se dostanete do programového průvodce se všemi sousedními kanály zobrazující jejich EPG informace, pokud je vysílatel poskytuje. Pokus si přejete některý zobrazený pořad nahrát stačí kliknutí na tlačítko s červeným puntíkem v dolní části DO. Pořad se uloží pro zapnutí nahrávání v uvedeném čase.

AB IPBox 910HD seznam kanálů

PVR a Multimedia

K přijímači IPBox 910HD můžete připojit pevné disky pro nahrávání až třemi způsoby. Nahrávat je možné na interní 2,5“ SATA HDD, nebo na externí HDD připojené přes port USB nebo připojené na e-SATA port. Přístup k nahraným pořadům a k TimeShiftu je možný přes tlačítko se symbolem obálky. Aktivace TimeShiftu se nastavuje v menu Rozšířené nastavení.

AB IPBox 910HD multimedia

Na interní disk si můžeme nakopírovat také své oblíbené filmy, hudební soubory a fotografie. Soubory lze nahrát na HDD i přes FTP které si nastavíme v menu „Rozšířené nastavení“.

AB IPBox 910HD správá připojení

Přijímač přehrává audio (MP3) a video soubory (DivX), zobrazuje fotografie uložené na externím HDD, USB flash paměti, nebo na interním HDD. U přehrávání souborů DivX se bohužel zvuk přesně nekryl s obrazem, ale to jistě další firmware napraví. Fotografie si můžete prohlédnout jednotlivě, nebo dvojitým kliknutím na jejich název s tlačítkem OK, či jako slideshow, či pomocí žlutého tlačítka naprogramovat. Okno s přehrávačem je doplněno o údaj skutečného času přehrávaného souboru a zobrazuje i jeho datový tok.

Aktualizace firmware do IPBox 910HD

Aktualizace firmware je nutností, protože zlepšuje funkci, stabilitu a přináší i některé další funkce a vylepšení. Firmware bude brzy možno stáhnout a nainstalovat přímo z přijímače, bez potřeby některého externího zařízení. Zatím je aktualizace nejjednodušší pomocí USB flash disku. Přijímač můžeme také s různými typy alternativního firmware zcela změnit a uspokojí tak i náročné DX fanoušky.

Postup při nahrávaní firmware z USB flash disku

Firmware v PC rozbalíte, nakopírujte na USB flash disk a přejmenujte ho na „usb_update“. Vyndáte USB flash z počítače a vložíte do přijímače. Vypněte úplně přijímač. Při zapnutí podržte tlačítko power na čelném panelu, nebo na DO. Až se na displeji objeví nápis „USB UPDATE“ uvolněte tlačítko a firmware se začne nahrávat do přijímače. Nejdříve load, pak erase a nakonec flash. Vše konči hláškou DONE.

Výměna tunerů

Jednoduchou výměnou tuneru DVB-S / DVB-S2 můžete změnit přijímač na kabelový DVB-C či pozemský DVB-T přijímač. V případě zájmu si tyto tunery ale budete muset dokoupit za ceny kolem 1 000 Kč za jeden. Výměna spočívá pouze v odkrytování přijímače a jednoduchým zasunutím jiného na původní místo. Po připojení terrestrické antény nebo kabelové přípojky je nutno pouze naladit nové kanály vysílané nebo přenášené v místě. Tunery si přijímač detekuje sám (plug&play).

AB IPBox 910HD tunery

Hodnocení

Přijímač pracoval bez závad. Pouze jednou se stalo, že samovolně restartoval při použití jedné z doplňkových plugin. Lze ho propojit s PC pomocí vysokorychlostního Ethernetu 10/100, USB 2.0 (Host), DiSEqC 1.0/1.1/1.2/USALS. Čeština je na dobré úrovni i u teletextu. Umožňuje použít i alternativní software (Enigma). Větráček zabudovaný v přijímači je mírně hlučný. Výměna interního disku, nebo tunerů je velice snadná. Výhodnější by však bylo, aby v přijímači bylo tolik volných přípojných míst pro tunery, kolik jich výrobce nabízí k zakoupení aby se stal přijímač univerzální. Takto máme vždy pouze jeden způsob přijmu podle toho, který tuner navíc si nainstalujeme a zakoupíme. Uživatelská příručka je velice podrobná.

Nakonec jedna perlička

Pro test jsem také použil starší klasickou televizi AEG, abych vyzkoušel obrazovou kvalitu analogových výstupů. Jaké však bylo mé překvapení, když jedno z tlačítek na dálkovém ovládání IP Boxu přepnulo tuto televizi do servisního módu! Tato speciální dálková ovládání vlastní pouze servisní organizace. Mohl jsem si tak doma přednastavit geometrii obrazu, kontrast, jas a další nastavení k obrazu svému a tím opět oživit její unavené parametry. Je znovu jako nová.

MM socky3

AB IPBox 910HD krabice
Balení obsahuje:

• přijímač
• propojovací kablík SATA k internímu disku
• šroubky na montáž interního disku
• CD
• uživatelská příručka v češtině
• HDTV kabel
• 2× AAA baterie

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
web: http://www.tvdi­gitalne.cz/ab-ipbox-910-hd-black.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
technická podpora výrobce: www.abipbox.com
Orientační cena: 7 990 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty autor + 1× firemní fotografie

Který způsob nahrávání TV pořadů používáte?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.