Hlavní navigace

Adam Javůrek (Český rozhlas): Občas už fungujeme i systémem podcast-first

10. 9. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Jan Vaca, Internet Info
Popularita podcastů v Česku bude ještě nějakou dobu růst. Jde o internetovou bublinu, nebo bychom tento trend měli brát vážně? UVNITŘ: PODCAST.

Posloucháte podcasty zrychleně, nebo v jejich původní rychlosti? A posloucháte vůbec podcasty? Po mánii kolem internetového videa se pozornost médií i v Česku soustřeďuje na vydávání audiopořadů různých formátů a zaměření.

Jedním z velkých tuzemských hráčů je logicky Český rozhlas, který například od dubna do konce srpna publikoval 100 epizod zpravodajského podcastu Vinohradská 12. Za čtyři měsíce zaznamenal přes 500 tisíc stažení.

Popularita podcastů bude v Česku ještě nějakou dobu výrazně růst, říká host podcastu serveru Lupa.cz, rozhlasový analytik Adam Javůrek.

Celý podcast si můžete poslechnout zde:

KDE NAJDETE PODCAST LUPA.CZ

Podcast Lupa.cz najdete na všech populárních platformách. Stačí si ho najít na iTUNES, Spotify nebo PodBean a dalších a stát se jeho odběratelem přes volbu Odebírat (anglicky Subscribe).

 

 

 

„Během několika měsíců počet posluchačů rozhlasových podcastů vyrostl pětinásobně a dál každý měsíc roste,“ říká. Jen za srpen tak podle něj Vinohradská 12 dosáhla 200 tisíc stažení.

Ve formě podcastu si dnes můžete poslechnout asi 200 rozhlasových pořadů, veřejnoprávní rozhlas ale vyrábí také původní tematické podcasty. Asi nejvíce se do nich pustila stanice pro mladé – Radio Wave. Ta v některých ohledech pracuje už systémem „podcast-first“, říká Javůrek.

Wave na začátku září spustil například dokumentární podcastovou sérii Svatebky, která popisuje svatební přípravy pěti nevěst. Stanice připravuje také sérii Moje terapie nebo sérii Po sametu, která se obrací k výročí 17. listopadu a vybraným důležitým událostem po Sametové revoluci.

Content 23

„V prosinci chceme spustit projekt Můj rozhlas, velký audioportál, kde budou další původní audiopořady,“ říká Javůrek.

Rozhlas podle něj na konec září chystá také podcastový festival Podcast Session 2019, který nabídne tipy, jak podcasty točit, ale i živé natáčení Vinohradské 12 nebo nového technologického podcastu Ping.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).