Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku ADSL ve třech příchutích od Mik - Docela mě zajujala následující věta: "Mimochodem, TN aplikuje vždy...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 11. 2004 15:09

  Mik (neregistrovaný)
  Docela mě zajujala následující věta:

  "Mimochodem, TN aplikuje vždy na linku maximální možnou/požadovanou rychlost, nemá rychlostní omezení podle vzdálenosti od ústředny jako ČTc, ovšem i zde platí omezení maximální vzdálenosti 3,8 km od ústředny"

  Rozumím tomu, že do vzdálenosti 3.8 km od ustředny mohu mít od telenoru rychlost třeba 2Mbit/s? De mi hlavně o to, že telecom se vymloumá protože jsem mezi 3.4 a 3.8 km a větší rychlost jak 256 (samozdřejmě pouze jejich expresu) mi nepovolí. Prý špatná kvalita linky ale je celkem jasné že aplikují svoje pravidlo jelikož vlastně celá ulice ve které bydlím je necelých 5 let stará a tím pádem si nemyslím, že kvalita linky by mohla bát až tak hrozná.
  Takže by mě vážně zajímalo jestli když si počkám na dostupnost telenoru budu mít moct větší rychlost....?
  IE od telecomu je tak neuvěřitelně omezený FUP že je na hranici použitelnosti a bohužel i když chci tak nic lepšího mi nepovolí :/
 • 16. 11. 2004 16:00

  Radek (neregistrovaný)
  Dvoumegové okruhy přes ADSL nelze realizovat. Přečtěte si prosím pozorně přílohu č 16 (LLU) jak šikovně to Telecom zaonačil, aby přes LLU nebylo možné realizovat E1 okruhy, tj. přípojky pro telefonní ústředny.
  Telenor spěchal, aby byl první, špatně si to přečetl, kromě toho nepočkal na ostatní operátory kteří proti LLU protestovali u ČTU (ceny, podmínky), podepsal tuto verzi LLU a byl pak nemile překvapen (s velkým dopadem na předpokládaný business plán), když mu Telecom zřizování E1 přípojek zatrhl (pokuta za porušení 50.000 Kč / Kus).
  Teď s tím nikdo už nic neudělá, Telecom má jednoho alternativního operátora (nyní už dva) a spor u ČTU na toto téma se potáhne a potáhne...
  To je liberalizace telekomunikačního trhu dle zásady - socialsmus si rozvracet nedáme.
 • 16. 11. 2004 16:14

  Martin Ler (neregistrovaný)
  overil jsem si to a tam kde to proste technicky jde - ze to tam tak rychle pobezi, nebude na tech dratech prilis velky utlum - tak by to tak opravdu melo byt.
 • 16. 11. 2004 16:39

  macej (neregistrovaný)
  Maximální vzálenost od telefonní ústředny je dána přenosovými parametry vedení a maximální přenosovou rychlost (nebo šířka pásma jak kdo chce). V případě technologie ADSL je pro rychlost 256 udána max. vzdálenost 3,8km. Při této vzdálenosti a daných optimálních parametrech vedení dochází pouze k minimální chybovosti přenosu dat. S nárůstem rychlosti se tato vzdálenost zkracuje. Při použití jiných technologií jsou samozřejmě tyto vzdálenosti jiné. Pro vzdálenější lokality lze tedy využít jiných technologií a různých operátorů.
  Jinak se mi zdá, že si autor článku myslí, že objevil Ameriku. To o čem ale píše v tomto článku již funguje minimálně od začátku roku a nedá se předpokládat nějaké masové rozšíření do domácností. Jsou mnohem jednoduší způsoby jak vydělat peníze, než si pronajímat v prostorech ČTc nějaké prostory.
 • 16. 11. 2004 16:52

  Petr Borecek (neregistrovaný)
  Konkretne v Ostrave je problem v prumeru natazenych dratu(misto 0.8 se setrilo a jsou 0.4) a technyci maji co delat aby uz na 2 km byl signal kvalitni a nerusily se jim navzajem frekvence datovych a hlasovych sluzeb.
  Aspon toto vysvetleni se mi dostalo jako nejduverohodnejsi
  od techniku Ctc kdyz jsem si zrizoval pred 2 roky ADSl a porad mi sluzba byla odpojovana a stale se neco po dobu 2 mesicu premerovalo jak na ustredne tak u nas doma nez to vyladili.
 • 16. 11. 2004 17:13

  Martin Ler (neregistrovaný)
  ad clanek: CRa zacaly fungovat od leta (tohoto roku), a o TN se psalo predevsim v dobe, kdy to zacal testovat. Toto byl takovy prehled toho, co je v podstate v dany okamzik mozne, nasledovat bude prehled ruznych sluzeb ruznych poskytovatelu. Rozsireni do domacnosti je dane predevsim cenou (viz masivni rozsireni startu) a marketingovou aktivitou ISP.

  Jinak ve statech, ktere jsou trochu vyspelejsi, je podil LLU na ADSL nezanedbatelny, nekde az 1/4 (Norsko).

  Ad ta rychlost: to co rikate, je to, co oficialne tvrdi a aplikuje Cesky Telecom. To, co jsem napsal do clanku, je vyjadreni, ziskane od TN. Neboli - TN vam predpokladam nerekne "jste moc daleko, PROTO to nepujde", ale reknou vam "zkusime, kolik z te linky dostaneme".
 • 16. 11. 2004 19:09

  macej (neregistrovaný)
  K té rychlosti, jestli si pamatujete tak když se začeli zřizovat první ADSL přípojky tak byl udáván maximální dosah 6km, ale následně byl zároveň se zvýšením rychlosti tento dosah snížen. Proč asi? Je to jednoduché pokud službu nemůžete garantovat na všech vedeních do udané vzdálenosti, musíte bohužel tuto vzdálenost snížit, a nebo můžete tuto vzdálenost deklarovat dále, ale bohužel budete mít problémy s provozem na některých vzdálenějších linkách. Co je levnější? Já osobně využívám ADSL přípojku na lince vzdálené údajně 5,5km, ale dnes by mi jí pravděpodobně už žádný operátor neposkytl.
 • 17. 11. 2004 12:15

  kix (neregistrovaný)
  Momentm chcete říct, že všichni, kdo nabízejí telenorácké adsl se 2Mb/s, nabízejí nerealizovatelnou službu?
 • 18. 11. 2004 10:36

  krakonoš (neregistrovaný)
  Čím rychlejší má být metalické připojení, tím vyšší frekvence je nutno přenášet. Společnou vlastností všech metalických vedení je útlumové zkreslení (čím vyšší frekvence, tím větší útlum) a přeslech mezi páry (čím vyšší frekvence, tím větší přeslech). Z toho plyne toto:
  1/ dosažitelná vzdálenost od ústředny klesá s rychlostí linky.
  2/ čím více ADSL linek je v daném kabelu provozováno, tím větší jsou problémy s chybovostí.
  Kabely, používané Telecomem pro telefonní provoz, nejsou pro vf. přenosy příliš vhodné; mají vysokou svodovou kapacitu (40-50 nF/km) a nezanedbatelnou vlastní indukčnost. Další důležitou vlastností je i kapacitní nerovnováha mezi jednotlivými žilami a zemí, která určuje míru přeslechu a tím i vzájemné zarušení. ADSL modem pro rychlost 512 kpbs využívá frekvenční pásmo přibližně od 6 do 980 kHz. Nf. telefonní kabel je konstruován pro pásmo 0,3 - 3,4 kHz a se stoupající provozní frekvencí se jeho vlastnosti zhoršují. Modemy ADSL s tím sice počítají, ale existují nepřekročitelné hranice, které se projevují právě vzdálenostním limitem. Kabelové televize jsou na tom lépe, protože koaxiální kabely jsou konstruovány pro vysoké frekvence a jednotlivé přípojky jsou od sebe odděleny principem frekvenčního multiplexu (pokud je to nutné).
 • 18. 11. 2004 12:47

  Lock (neregistrovaný)
  Nedobře píšete, jde o to. že dvoumego tam uhoníte, ale jde o to, že tam nemůžete provozovat E1 připojeni ustředy.
  Cili pouze smluvní/právni blokada CTC aby jim tam neutíkala telefonie.
  Co na to UHOS, že mlčí ?
 • 18. 11. 2004 16:15

  macej (neregistrovaný)
  Nevím jak jste zběhlý v této problematice ale frekvenční pásmo pro ADSL technologii při anexu B začína na 80KHZ ne na 6, důležitý je také typ modulace který je použit protože 980kHz asi opravdu nepřenesete a ohledně kapacit je důležitá hlavně kapacitní nerovnováha díky které vlastně vznikají přeslechy. S ostatních bych souhlasil. Jinak ale vidím že se v dané problematice vcelku velmi dobře orientujete.
 • 19. 11. 2004 12:48

  krakonoš (neregistrovaný)
  To je sice hezké, ale Telecom používá i anex A (jednotnost nade vše), a ten chodí právě od těch přibližně 6 kil. Navíc v těchto pásmech pracují i HDSL modemy pro dvoumegabitové PCM, jejichž signál vypadá podobně a mohou se s ADSL navzájem rušit. Typ modulace zase až tak důležitý není; když se podíváte na běžící ADSL linku charakterografem nebo spektrálním analyzátorem (pohodlnější vyhodnocení), tak zjistíte, že těch 980 kHz se opravdu přenáší, a není jich tam zrovna málo! Stejně by mne zajímalo, jak je řešeno ADSL+, které chodí až do 2048 kbps. A hlavně po čem to ti Francouzi pouštějí. Odhadem bych typoval stíněné čtyřky 0,4 mm. Tuplováním párů jsme si často pomáhali, když jsme potřebovali dostat dvoumegabit po mizerném kabelu o něco dál.