Hlavní navigace

Aha: dva problémy Novy - skrytá reklama a urážka Windows

1. 12. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

1. 12. 2006

Bulvární deník Aha dnes zveřejnil informace o dvou problémech televize Nova. Komerční televizi může čekat soud se softwarovým gigantem Microsoft, a to kvůli replikám Zatracený Windows! a Kdyby tady byl Linux, tak se to nestalo. Obě věty pronesl během rozhořčení nad počítačem herec Miroslav Táborský v úspěšném seriálu Místo v životě, který na Nově běžel letos na jaře. Ačkoli jeden ze scénaristů Marek Dobeš odpověděl deníku se smíchem: Nebylo to nic osobního, už jsme si to s Billem Gatesem vyříkali a není mezi námi žádná osobní řevnivost, tisková mluvčí stanice Veronika Šmítková potvrdila vážnost situace: Mezi generálními řediteli obou společností probíhají jednání o smírném řešení.

Dalším „hříchem“ Novy má být podle Aha nedělní vystoupení moderátora Leoše Mareše při uvádění finálového večera soutěže Česko hledá SuperStar. Mareš ve svém výstupu parodoval herce Petra Čtvrtníčka, který vystupuje v reklamě na mobilního operátora Vodafone a mluví tu o náhražkách a falešných sobech. Podle reklamních odborníku je Marešova parodie jasným případem skryté reklamy a podají kvůli tomu stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

cyber-obecný tip

Taková stížnost samozřejmě může přijít a rada se jí bude zabývat, informovala list vedoucí televizní sekce RRTV Vilma Hušková a rozvedla celý proces: Nejprve se shromáždí všechny materiály a předloží se radě k rozhodnutí. Rada si nechá udělat analýzu vysílání, tedy konkrétně nedělního přenosu SuperStar a oné inkriminované části, vyhodnotí a následně rozhodne o správním řízení. V něm může televizi hrozit pokuta za skrytou reklamu až ve výši dvou a půl milionů korun. Podle mluvčí Novy o žádnou reklamu ale nešlo: Napodobování uměleckých výkonů nemůže být dáváno do souvislosti s reklamou. I v případě nedělního výstupu Leoše Mareše šlo pouze o parodii uměleckého výkonu, který se stal obecně známým a populárním.

Články Aha: Mareš zavařil Nově
Táborský urazil nejbohatšího muže světa

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.