Hlavní navigace

Akcionáři Vodafonu schválili prodej akcií americké Verizon Wireless

29. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Vodafone
Odchod Vodafonu z amerického trhu je tak definitivní. Podíl ve společném podniku byl ohodnocen na 2,6 bilionů Kč. V hotovosti Američané uhradí zhruba polovinu.

Akcionáři Vodafonu včera jednomyslně schválili prodej akcií ve společnosti Verizon Wireless. Ta má v současné době ve Spojených státech téměř 100 milionů zákazníků mobilních služeb. Pro Vodafone je to dobrý obchod. Zatímco v roce 2000 byla tržní hodnota firmy zhruba 70 miliard dolarů, dnes se odhaduje na 290 miliard dolarů.

Ve společném podniku, který Britové založili na začátku tisíciletí s americkou telekomunikační společností Bell Atlantic (později přejmenovanou na Verizon Communications), Vodafone dosud držel akciový podíl ve výši 45 %.

Verizon usiloval o koupi podílu svého britského partnera několik let. Firmy se ale dlouho nemohly shodnout na ceně. Průlom přišel až loni, kdy jejich představitelé dosáhli dohody. Vodafone za pětačtyřicetiprocentní podíl získá 58,9 miliard dolarů (1,19 bilionu Kč) v hotovosti a 60,2 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč) v akciích Verizon Communications.

CIF - osobnosti

Dohodu včera schválili nejen akcionáři Vodafonu, ale také akcionáři Verizon Communications. Podle britského deníku Guardian by transakce měla přinést do britské ekonomiky zhruba 600 miliard Kč. Na svůj podíl se tak mohou těšit i malí akcionáři Vodafonu, kterých firma eviduje v Británii a Irsku přibližně 490 tisíc. Více než 1,7 miliardy Kč by si mělo rozdělit i 250 manažerů z nejvyššího managementu společnosti.

Vodafone bude muset z transakce zaplatit okolo pěti miliard dolarů (100 miliard Kč) na daních. Britský rozpočet ale neuvidí z této částky ani penny. Podíl ve Verizon Wireless totiž Vodafone vlastnil skrze dceřinou firmu se sídlem v Nizozemí, kde transakce zdanění nepodléhá. Na transakci tak vydělá pouze americký státní rozpočet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).