Hlavní navigace

Al-Džazíra koupila americkou Current TV, chce se dostat do kabelů a satelitu v USA

4. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stanici s nízkou sledovaností zakládal někdejší americký viceprezident Al Gore, Al-Džazíra chce využít především jejích distribučních kanálů a proniknout k divákům v USA

Až deset miliard korun zaplatila v přepočtu katarská zpravodajská televize Al-Džazíra za americkou televizní stanici Current TV, již koupila od majitelů okolo bývalého viceprezidenta USA Ala Gorea. Program s nízkou sledovaností a alternativním pohledem na dění v USA je pro nejznámější arabský zpravodajský kanál důležitý především kvůli smlouvám s kabelovými a satelitními společnostmi, díky nimž je přístupný 60 milionům domácností v USA.

Z ARCHIVU: Al-Džazíra chce v květnu 2006 vstoupit na americký trh

Al-Džazíra se už v minulosti snažila proniknout na americký trh se svojí mezinárodní verzí vysílající v angličtině, za prezidentování George W. Bushe jí ale operátoři odmítali zařadit do své nabídky. Nyní tedy chce využít existujícího programu, který už má uzavřeny smlouvy na distribuci signálu. Jenže například společnost Time Warner Cable již oznámila, že Current TV pod novým vlastníkem co nejdříve vypoví smlouvu na šíření ve svých sítích.

K TÉMATU: Největší izraelská kabelovka vyřadí CNN, nahradí ji Al-Džazíra

MM socky3

Sama Al-Džazíra počítá s tím, že její nový kanál Al-Džazíra America, na který Current TV přejmenuje, bude dostupný asi 40 milionům domácností v USA. Time Warner Cable šířila signál Current TV do 12 milionů domácností, další menší operátoři mohou tuto stanici rovněž vyřadit ze své nabídky. Al-Džazíra America se má lišit od mezinárodní verze Al-Džazíry International, která vysílá v abgličtině od roku 2006. Centrálu si zřídí v New Yorku a pobočky ve Washingtonu, Chicagu, Miami a Los Angeles.

Už nyní pracuje v USA pro mezinárodní kanál Al-Džazíra International asi 150 lidí, jejich počet by se nyní měl zdvojnásobit. Al Gore, který měl podle analytiků coby menšinový vlastník Current TV z obchodu získat v přepočtu až dvě miliardy korun, zůstane v dozorčí radě televize a získal pozici poradce Al-Džazíry America.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.