Hlavní navigace

Alan Záruba: Jak probíhal rebranding jednotlivých kanálů televize Nova

2. 5. 2017
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Karel Choc
UVNITŘ GALERIE – Svátek práce oslavíme dlouho slibovaným rozhovorem s kreativním ředitelem skupiny Nova Alanem Zárubou.

Nové grafické podoby se kanály Novy dočkaly letos v zimě, celý proces ale trvá podstatně déle. Po jeho přiblížení si kreativní ředitel Novy Alan Záruba najde čas i na zodpovězení čtenářských dotazů. Děkujeme za ně!

Jaké byly důvody pro tak rozsáhlý rebranding?

Hlavním cílem bylo zastřešit názvy všech televizních stanic z našeho portfolia pod hlavní značku skupiny Nova, dále sjednotit jejich vizuální komunikaci a také způsob jejich proma. Chceme našim divákům nabídnout koordinovaný způsob komunikace. U stanice Nova 2 (dříve Smíchov) se zároveň postupně otevře prostor pro začlenění dalších programových novinek, primárně z vlastní lokální tvorby. U Nova Action (dříve Fanda) nový vizuál podporuje hlavně „akci“ jako primární ideový element obsahu této stanice a u Nova Gold (dříve Telka) chceme co nejvíc její vizuál propojit s naší hlavní stanicí, neboť je to její exkluzivní programový archív.

Jaký byl časový rozvrh celého procesu?

Začali jsme vlastně před rokem, kdy jsme představili redesign hlavní stanice Nova. Při té příležitosti jsme ve spolupráci s typografem Tomášem Brousilem zavedli nové korporátní písmo Organica. Na změny hlavní stanice navázaly úvahy o komplexním rebrandingu dalších stanic. Loni v létě jsme představili velmi úspěšný redesign stanic Nova Sport 1 a 2. Přípravy na rebranding ostatních tematických stanic pak startovaly na podzim loňského roku.


Autor: Karel Choc

Alan Záruba

Chystáte nějaké další změny?

Jde o poměrně dlouhý proces, který nekončí zavedením značek a novým vizuálem. Základními kameny stavebnice, na kterých chceme dále stavět, jsou principy animace pro jednotlivé stanice a značka Nova. Teď plánujeme další změny v oblasti online, proma a zpravodajství. Blíží se volby, pro které připravujeme komplexnější proměnu zpravodajství, kterou na našem trhu zatím nikdo neuplatnil.

Bude rebranding někdy hotový?

Je to nikdy nekončící proces, který tvoří integrální součást naší práce. Aktuálně jsme si stanovili klíčové prvky, loga a názvy, jejichž koncepce je hotová. Minimálně ještě rok budeme některé věci dočišťovat a rozvíjet další elementy. Ještě letos přijde na řadu také nová grafická podoba našich online aktivit, což odpovídá trendům propojování on-air a on-line vysílání.

Kolik lidí se na rebrandingu podílelo?

Rebranding je projektem celé firmy. To znamená od vrcholného managementu přes naše kreativní oddělení, PR a techniku, ale samozřejmě i finance, program, obchod nebo zpravodajství, protože jsme rozjížděli také další, noční zprávy TN2 na stanici Nova 2. V naprosté většině je to práce našich zaměstnanců a pravidelně spolupracujících externistů, odborníků na specializované kreativní a technické profese. Dle mých zkušeností rozhodně není obvyklé zvládnout takovou porci práce in-house.


Autor: Karel Choc

Alan Záruba

Probíhaly nějaké pretesty?

Prováděné změny testujeme samozřejmě kontinuálně a částečně jsme oslovili před časem i fokus skupiny, abychom si některé věci ověřili s ohledem na naše hlavní divácké skupiny.

Máte zaregistrovány i další značky jako Nova Arena nebo Nova Man, dojde někdy i na ně?

S každým pořadem a s každou novou stanicí se registruje řada názvů, aby nevznikly jiné stanice, které by mohly blízkostí svého názvu mást diváka.

Nesetkali jste se s negativními odezvami na použité anglikanismy v názvech stanic?

Osobně jsem očekával nějaké záporné reakce, ale přišly spíš ty pozitivní, zejména na sjednocení názvů. Negativních bylo míň, i mě překvapilo, jak proběhl celý rebranding klidně.

Nemohlo být bezproblémové přijetí změn způsobené také tím, že původní směs stanic byla opravdu nekoncepční?

To bych neřekl, mně přišla původní koncepce Fandy v pořádku a rezonovala i se samotným obsahem stanice. Ten se však v průběhu let změnil. Obecně existují dvě koncepce brandové komunikace – tzv. house of brands, kdy má každá značka svá specifika, jako když se sejde pět individualit, které ale něco spojuje. Od této koncepce jsme přešli k tzv. branded house, kdy si všech pět individualit oblékne jeden oblek, ale v různé barvě a s odlišnými detaily.


Autor: TV Nova

Propagační předměty s novými logy

Neuvažovali jste o využití animovaných log?

Při identifikaci stanice na obrazovce jsme se vždy snažili jít cestou čisté průhledné značky. Je to princip, který chci jako kreativní ředitel razit i nadále. Věřím, že i pro nejsilnější komerční značku lze vytvářet kultivovanou vizuální komunikaci. Ne vše, co je bombastické a srší barvami, je zároveň vkusné a my chceme nabídnout našim divákům nejsledovanější komerční televize vždy kvalitní design.

Inspirovaly vás při rebrandingu nějaké zahraniční vzory?

Samozřejmě sleduji dění v zahraničí. Třeba úžasný rebranding Canal+ ve Francii, suverénní BBC, moderní ITV nebo AXN Group nebo velmi kreativní rebranding stanice Channel 4 ve Velké Británii. Ten ale šel nad rámec námi pojatého rebrandingu a je natolik extravagantní, že by na českém, tedy silně konzervativním trhu, byl asi přijat dost rozporuplně.

Jak byl celý proces náročný finančně?

Určitě šlo o jeden z nejdůležitějších projektů, který jsem v rámci svého působení na Nově řídil. Pozitivně mě překvapilo, že jsme ho celý zvládli v rámci vlastních zdrojů. Máme v naší společnosti strašně šikovné a kreativní odborníky. Jsem na ně velmi pyšný. Z hlediska efektivity výrobní i finanční to byl jednoznačně přínos.

Kterou změnu provázely nejvášnivější interní diskuse?

Ty patří asi ke každému takto náročnému projektu. Asi největší diskuse proběhla nad používáním spirály nebo nad názvy a obsahem stanic. Ale diskusí bylo opravdu hodně, třeba i na téma, zda kanál Nova 2 vyslovovat jako dva, nebo dvě. Udělali jsme si podrobnější rešerši, oslovili jsme i Ústav pro jazyk český, který nám ale pouze řekl, že přípustné jsou obě varianty. Nakonec jsme se přiklonili k variantě Nova dva.


Autor: TV Nova

Sada nových log TV Nova

Jaké je písmo použité na loga a proč mají jinou barvu?

Logotypy jsou kompletně z písma Organica. Použitá barevnost souvisí s tím, že chceme akcentovat prostředí stanice jednou barvou. Barva tak stanici identifikuje.

Proč chybí spirála v logu u ostatních značek vyjma Novy?

Důvodem je, že nápis Nova je v logotypech stanic menší a spirála v něm není čitelná, je jen shlukem čárek a z hlediska estetiky značky v této kompozici spirála nefunguje. U Nova 2 jsme tento princip uplatnili také, abychom značky všech stanic mimo hlavní Novu sjednotili.

Jeden ze čtenářů se zeptal – když už se písmem vracíte do roku 1994, nevrátíte se také k hudbě Jana Hammera?

Nevracíme se do roku 1994, je to písmo z roku 2016. Hudbě přikládáme velkou důležitost a třeba Televizní noviny drží hudební linku od Jana Hammera od začátku dodnes, pouze průběžně modernizujeme audiodesign. Při redesignu Novy v roce 2015 jsme zavedli nový hudební motiv na konci logojinglu a ten jsme promítli do audiosady všech stanic v různě intenzivní podobě. Kompletně jsme změnili audiodesign na Nova Cinema, kde to velmi pomohlo jejímu vnímání jako prémiové filmové stanice, a naopak neměnili její vizuál z roku 2013, který je atraktivní a nadčasový.


Autor: TV Nova

Nové zpravodajské studio TN2

Další čtenářský ohlas zmiňuje, že nová loga „nejsou ničím zajímavá“…

Jednoduchá loga, která vypadají neextravagantně, jsou prostě současný trend. Procházíme podobným procesem, jakou třeba prošla korporátní identita Google. Doba je prostě dynamická a jednodušší, takže zjednodušení je naprosto v souladu s aktuálními trendy. V druhé polovině 20. století nejdřív dominoval originální grafický symbol jako korporátní značka, později se však jako značky více a více prosazovaly čisté logotypy (nápisy) z bezpatkových písem. Tento jednodušší princip začal dominovat nad symboly a obrázky, protože jich prostě začalo být takové množství, že se přestaly v té záplavě výrazně odlišovat a důležitějším prvkem se staly brandy a jejich slovní význam. Jsou ale samozřejmě výjimky, které potvrzují pravidlo, jako např. Apple a jeho nakousnuté „jablko“.

Chystáte nějaké změny i ve zpravodajství, třeba jeho studia nebo znělky?

Změnu studia jsme provedli před třemi lety a jeho prostor dále rozšiřujeme. Teď jsme připravovali nové studio pro TN2. Chystáme výraznější zapojení grafiky do prostoru studia. Prvky, které vidíte ve virtuálních studiích, chceme nabídnout v reálném studiu, což je aktuální trend u těch nejprogresivnějších televizí na světě. Chceme, aby se statistiky a grafické objekty, které ovládáme třeba už dnes v našem Počasí pomocí gest a ve spojení s Kinectem, samy pohybovaly po studiu. Mělo by však jít vždy o promyšlenou interaktivitu, která diváky dokáže zaujmout, ne zmást. Podobné technologie jsem viděl při návštěvě v CNN během vysílání posledních prezidentských voleb loni na podzim. Toto je cesta, kterou chceme určitě jít.

U Nova Cinema se podle jednoho z našich čtenářů stále objevuje staré logo. Dočká se také nové podoby?

To je způsobeno tím, že Nova Cinema opustila v identech spirálu už před dvěma lety a teď jsme změnili jen písmo, jinak prošla Nova Cinema jen minimální proměnou. Je to stanice s nejstarším vizuálem, ale jak už jsem řekl, ten je podle mě perfektní a nechtěli jsme ho měnit, když to nebylo nezbytně nutné. Upravili jsme audiosound, aby lépe seděl k modernosti, které chceme dosáhnout.


Autor: Karel Choc

Alan Záruba

Mohl byste pro naše čtenáře zhodnotit současnou grafickou podobu České televize?

Až se budeme bavit jindy obecně o televizní grafice, tak určitě, ale dnes to dle mého názoru nepatří do rámce našeho rozhovoru.

BRANDstorming tip2

Nechystáte nové znělky pro Televizní noviny nebo Snídani s Novou?

Logo Snídaně je staré zhruba jeden rok a panuje s ním naprostá spokojenost. Celý vizuál Snídaně jsme tehdy vytvářeli ve spolupráci s nejlepším motion design studiem u nás – Oficinou – a pořád působí velmi svěže a moderně. Testujeme teď nějaké úpravy ve studiu Snídaně, které brzy divákům nabídneme. Televizní noviny budou procházet modernizací ve smyslu nasazení nových prvků, které jsem už zmínil. Změnu znělky staré přibližně dva a půl roku zatím neplánujeme.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).