Kto si chce v praxi vyskúšať Bitcoin, môže v Prahe v Paralelním polise zájsť na kávu, založiť si vlastnú bitcoinovú peňaženku a za kávu zaplatiť: http://www.rozumy.sk/kratke-zoznamenie-s-bitcoinami/
Celkově v pohodě, ale proč ze sebe autor dělá hlupáka? Proč srovnává banky se směnárnou (Mt. Gox)? K tomu, aby člověk používal bitcoin, nepotřebuje mít účet u směnárny a na něm mít ty peníze uložené. Naopak k tomu, aby používal klasické měny, účet u banky mít musí. Za hotovost si může koupit už maximálně párek v rohlíku a i to nám zřejmě jednou zatrhnou.
Takže před pádem Mt. Gox se každý mohl snadno ochránit - nemít tam peníze. Před pádem bank či států se uchránit nelze.
Řeknu hned, že nevlastním ani jeden satoši. Neplánuji koupit ani jeden satoši.
Mám dojem, že Aleš Michl z Raiffeisenbanky je absolventem Finanční akademie múzických umění v Praze. Zná vývoj peněz od roku 10000 před Kristem. Neví nic o digitální kryptografické měně.
Dřív než AM vystřihne dětinsky hloupý fejetonek v Lupě, doporučuji AM, aby
1. si prostudoval stanoviska European Banking Authority, švýcarské parlamentní komise, francouzského senátu a hlavního analytika US Federal Reserve o digitálních kryptografických měnách;
2 se obeznámil s výroky čelných představitelů PayPal, Visa, Goldman Sachs o bitcoině a digitálních kryptografických měnách;
3. sledoval experimenty bank Barclays, Santander a jiných institucí s bitcoinem a kryptograficky chráněnou blokovou řetězí, která je základním kamenem bitcoinu.
Bitcoin jako transakční systém není vůbec o důvěře, naopak, funguje dobře i tam, kde ostatním stranám nelze důvěřovat. Ten, kdo vlastní privátní klíče, určuje, kam svoje Bitcoiny dál pošle a z principu věci tomu nelze zabránit, ani tu transakci nijak revokovat.
Dávat jako příklad MtGox ukazuje na nepochopení. Ti, co chtěli Bitcoin prodávat nebo nakupovat, museli svěřit své Bitcoiny pochybné entitě a věřit, že je nepodvede. Tj. nebyl to Bitcoin, kdo selhal, ale jejich svěření někomu jinému.
Uf, tak ten článek je docela fail. Nevím, co ten Aleš Michl v Raiffeisenbank dělá, ale bitcoinům zjevně nerozumí. Viz ten příměr s MtGoxem.
To je jako říct, že když Raiffeisenbank zkrachuje - taková velká a silná banka - tak je to chyba české koruny. Ne, není! U korun je ještě docela pochopitelné, že je mají lidé v bankách (snazší posílání na dálku + jednodušší správa), ale u bitcoinů to neplatí. Tam naopak není vlastně téměř žádný důvod, proč mít bitcoiny „u někoho“. Naopak je spousta důvodů, proč je někde jinde nemít. Bitcoiny jsou velice vhodné mít „pod polštářem“, protože jsou stále perfektně použitelné.
Bitcoin odstraňuje nutnost prostředníka - tedy banky. Pokud má spousta lidí měnu, která nepotřebuje prostředníka, a pak je hromadně naposílají do jedné centrální burzy, kterou ani nepoužívají jako burzu, ale jen jako peněženku, tak prostě dobře jim tak! Není mi jich líto ani trochu, nemohli snad čekat nic jiného. Jen doufám, že díky MtGoxu si nabilo čumák dostatečné množství lidí na to, aby se nic v podobném měřítku už neudálo.
Je možné, že člověk z banky má tak nějak pocit důležitosti bank v souvislosti s měnou. Možná by se mohl ale odprostit od této představy a uvědomit si, že opravdu neexistuje žádný důvod, proč by měl někdo dlouhodobě skladovat své bitcoiny někde jinde než pod svým vlastním soukromým klíčem.
"Globalni elita operuje s triliony dolaru mesicne. Proc by pro ne melo par milionu dolaru byt prekazkou?"
Jednoduše proto, že abyste vytěsnili ostatní transakce, síte zaplatit vyšší poplatek. Ovšem pozor, tento poplatek se platí v Bitcoinech, ne v dolarech. Takže nejdřív si za ty vaše triliony dolarů musíte podstatné množsví Bitcoinů koupit, a to se vám samozřejmě nepodaří, protože cena kvůli takové poptávce půjde okamžitě vzhůru ...
Ale samozřejmě že bitcoinové burzy jsou nedílnou součástí současného systému bitcoinu a ten selhal. Kdyby nebyly, používal by se bitcoin v mnohém menším rozsahu, prakticky jen u pár počítačových cvoků co hrají jakousi divnou počítačovou hru,jako kdysi.
A to z toho důvodu, že bitcoin není (a dlouho nebude) fungovat masově jako uznávaný prostředkem směny v kruhu celé široké ekonomiky. Zaměstnavatelé nevyplácejí zaměstnance v bitcoinech, a obchodníci jimi nemohou platit svým dodavatelům.Téměř všichni kdo chtějí nakupovat za bitcoiny, si musí napřed na bitcoinové burze vyměnit vlastní měnu za bitcoiny - těmi elektronicky zaplatit -jenže obchodníkovi jsou na nic a musí je zase směnit na té burze aby získal platnou měnu kterou by mohl zaplatit své výdaje.
No a samozřejmě, a to víte sám, právě na těch burzách se díky téhle poptávce a nabídce tvoří cena bitcoinu..Bez nich by to zase byly téměř bezcenné jedničky a nuly v počítačích jako kdysi..
V principu tomu lze zabranit velice snadno - staci vygenerovat dostatecne (nijak zasadni) mnoztvi prevodu, a nikdo si neprevede nic.
S druhym odstavcem souhlas, je to stejne, jako prevest penize komusi anonymnimu z ulice, s tim, ze za ne ma neco koupit. Neznam zadnou burzu, na kterou by se prevadely penize nebo akcie, aby bylo mozno snimi obchodovat.
Laptopy s Linuxem netěží už dávno. Spíš rozsáhlé čínské farmy (a jsem osobně celkem rád, že jsou zrovna čínské).
Příjemně mě ale překvapilo, že známý trol „Ano“ ví, jak funguje proof of stake :-) Nicméně nemyslím, že by NSA vlastnila 30 % Bitcoinů. Jednak je to málo (bylo by potřeba 50 %) a jednak nevím, proč by to v tak obrovském množství měli kupovat - trh je poměrně mělký a každý nákup znamená brutální zvedání kurzu. Což je něco, na čem NSA ani jim podobní rozhodně nemají zájem.
"To není pravda. Za prvé, když se někdo rozhodne své BitCoiny někam poslat, z principu nemá zaručené, že se mu to podaří."
- proč by se to nemělo podařit? Používám bitcoinové transakce od roku 2010 a ještě se mi nestalo, že by se nějaká transakce neodeslala.
"A také není pravda, že transakci nejde revokovat"
transakci opravdu revokovat nejde, protože k tomu, aby někdo v síti dosáhnul dostatečné síly, tak bude potřebovat miliony dolarů na potřebné vybavení a i pokud už by se mu ho podařilo získat, tak není jisté, že se mu vůbec podaří.
Takhle se těží bitcoin: https://www.youtube.com/watch?v=K8kua5B5K3I
Laptopy s Linuxem, cha cha :)
kdo na bitcoinu vydelal nejvic? ten kdo ho spustil, ten kdo vytezil prvni bitcoiny, ten kdo nastoupil driv, proste klasicke letadlo kdo driv nastoupil ten vydelal vic nez ty co nastopi pozdeji,ted se jen snazi nalakat davy, aby to letelo dal a ti co leti neprisli o vsechno
Zajímavý příměr.
Představ si, že půjdeš po poušti, kde široko daleko není nic než písek. Najednou narazíš na ropu/zlato/cokoli cenného. Postavíš tam dům. Najmeš lidi, ti postaví další domy, silnice apod. Uběhne sto let, ve městě budou sídliště, obchody, veřejná doprava, metro. Lidé nad tím původním zdrojem vytvoří obrovskou infrastrukturu. Většina lidí už dělá zaměstnání, která s původním zdrojem nemá nic společného.
A teď to hlavní: ten dům, co sis postavil na poušti jen za cenu materiálu, najednou stojí v centru rušného velkoměsta a má cenu desítek miliónů. Bylo postavení domu letadlo? Spekulace? Byla spekulace přijít jako jeden z prvních těžařů do prázdné pouště s jedním domem?
Ti lidé, co přišli k Bitcoinu jako první, přišli k nějakému obskurnímu nápadu, něčemu co fungovalo zcela jinak než do té doby známé technologie a nikdo to nikdy nevyzkoušel. Lidi si tehdy posílali desítky tisíc bitcoinů jen tak, aby vyzkoušeli, že to funguje. Mělo to naprosto zanedbatelnou hodnotu, stejně jako deset metrů čtverečních uprostřed nekonečného písku. I po několika letech si někteří odborníci klepali na hlavu, že tohle přece nemůže nikdy fungovat.
Díky těm prvním lidem, kteří to nejen vytvořili, ale dali do toho i hodnotu, může celý svět těžit z existence nezničitelné měny. Stejně jako díky tomu hnusákovi s domem přímo na náměstí, který začal ropu těžit jen kvůli spekulaci, aby ho pak dráž prodal než postavil, má svět skvělé a levné palivo.
Nejhorší je, když závist zaslepuje úsudek. :)
Kdo vydělal nejvíc na akciích Applu? No nejspíš ten, kdo Apple buď stvořil nebo správně na počátku vycítil jeho potenciál.
Prosím přečtěte si definici pojmu "letadlo" (resp. Ponzi scheme) a pak nám napište, které jeho definiční znaky splňuje bitcoin.
Můžete mluvit o investiční či spekulační bublině... ale letadlo??
Proto se také nedá jednoznačně říct, co to je bitcoin - zda měna, nebo platební systém nebo elektronické zlato. Je to od každého trochu.
Díváme-li se na bitcoin jako na platební systém, tak ani v takovém případě není nutné mít na burzách uložené peníze připravené k vykradení hackery. Existují brány, kterými peníze vždy jen protečou. Obchodníci tedy neřeší kurzová rizika, bezpečnostní rizika, atd.
Samozřejmě ale zatím převažuje role bitcoinu jako komodity odolné vůči inflaci, čili jako (snadno přenositelné, ověřitelné a dělitelné) zlato.
A poslední (akademická) úvaha - kdyby celý svět přešel na bitcoin, směnárny by už existovat nemusely a přesto by bitcoin svou hodnotu měl. Takže není správná vaše poslední věta, že bez burz by to byly bezcenná data. Pouze by zmizel kurz k dolaru. :)
Mimochodem, jistě že existuje jeden velice podstatný důvod proč by měl někdo dlouhodobě skladovat své bitcoiny v bitcoinové burze a ne doma. A to je ten důvod že čeká na výhodný kurz v poptávce aby se pak podle automatického pokynu výhodně prodaly. A pak zase čeká zpětně na jiný vyhodný kurz v nabídce aby je automaticky nakoupil. Neděllejme si iluze že i s bitcoiny se na těch burzách z velké části spekuluje.
Ale existují burzy (třeba i česká Bitstock), které bitcoiny neskladují, ale pouze hlídají v blockchainu, zda uživatel sám bitcoiny převedl na cílovou adresu. Na Bitstocku je to sice v takovém ležérním ručním režimu, ale nic nebrání toto plně automatizovat, aby byla zaručena jak flexibilita, tak i bezpečnost. A podle mě budoucnost patří decentralizaci burzovnictví, podobně jako je decentralizovaný samotný bitcoin - snaží se o to systémy kryptoměn druhé generace (jako Nxt nebo Ethereum).
K té závěrečné, ani ne tak akademické jako spíš hypotetické úvaze zda by celý svět mohl přejít na bitcoin. Předpokládám že máte kompletnější (i komplexnější) data než já. A zda tedy je vůbec bitcoin používán v obchodní sféře-tedy zúčtování pohledávek mezi podnikateli-pravděpodobně v téměř nulovém počtu. Popřípadě, vím že některé státy umožnují, /či uvažují) o možnosti placení daní formou bitcoinů...ale ani ony nemají možnost platit přímo jimi své výdaje-at už tedy ty nákladové, a nebo třeba důchody nebo platy státních zaměstnanců. I ty tedy ty své přijaté bitcoiny okamžitě a dle platného kurzu mění na platnou měnu.
Chtělo by to nějaký silný postup tímto směrem, jinak zůstane bitcoin jen (nějaký čas) jen vícemeně marketingovým nástrojem malých obchůdků
Michliq se zda dostal zadani napsat nejakou ptakovinu :)
Ale jinak byva celkem rozumny.
odhad :
core i5 odhadem 20 x 10 ^ 6 hash /sec (asi prehanim, ale budiz)
odhadem 83,000 MIPS
nejvic nejsilnejsi supercomputer tianhe-2 RPEAK (TFLOP/S) 54902
zjednodusime bulharskou konstantou 1mips = 1mflops
vykon v tianhe2 v mips je teda zhruba 55 x 10 ^ 9
coz teoreticky pri prepoctu na i5 muze dat
55e9 / 83e6 * 20e6 = 13.25 x 10^9 hash / sec
coz je asi 25 000 000 krat min nez aktualni vykon BTC site ( asi 328 x 10 ^ 15 hash / sec )
http://bitcoincharts.com/charts/bitstampUSD#rg60ztgSzm1g10zm2g25zv
Budte zdravi
<b>Globalni elita operuje se stovkami trilionu US dolaru denne mily prilteli. </b>
Nemaji potrebu si nekoho kupovat, protoze jim davno vsechno stejne patri.
Vemte si takove rockefellery, kteri skrze FED ovladaji USD. Rotschildove zas ovladaji EUR.
Vzdyt je toho plny Youtube. Kdyz potrebuji dalsich deset trilionu dolaru, proste jen zavolaji do banky napisou do pocitace 10 trilionu a maji je.
jakepak cavyky.
Oni nepotrebuji bitcoin, je jim ukradeny.
NSA maji taky davno pod palcem, beztak ovladaji kazdeho a vsechny a vsechno, oni si s bitcoinem hlavu nelamou.
Anebo si penize vytvori tak, ze napujcuji dalsim ovcim na hypoteky a uvery firmam a mezi svymi bankami to multiplikaci zestonasobi a takhle denne udelaji dalsich sto trilionu. A vas problem je abyste ten dluh rockefelerum a rothschildum zapaltili, jinak vas jejich pohunci, tedy NSA nebo policie nebo US Army zastreli a predtim zkonfiskuje vas tedy vlastne jejich majetek.
takhle to je mily priteli.
A NSA neridi mimozemstane, to je hojne rozsireny omyl, napriklad pana Michla, ktery ted mimochodem potajmu skupuje bitcoiny, protoze jinak by netvrdil ze do nich by penize urcite nevrazil. Dobre zname pana michla, je castym hostem na preppers.cz, doma ma zasobu konzerv, plamenomet a v aute vzdy plnou nadrz po okraj a kanystry s benzinem vedle generatoru ve sklepe.
Ale zpet k meritu veci,
mimozemstane si do niceho mluvit nedaji, jsou nesmrtelni a pohybuji se okolo tebe rychleji nez svetlo, nemaji fyzickou podstatu a delaji si co chteji i bez rockefeleru,
naopak az mimozemstane se rozhodnou konecne znicit planetu Zemi, pak budes mit pokoj vecny
Amen
dyt je to pravda, jsme jen loutky v rukou Rockefeleru. NSA je jejich prodlouzena ruka a mimozemstane stari dobri kamaradi.
Predtim nez to tu definitivne zplundruji a utecou do vesmiru i se svymi kamaradicky chteji mit v ruce neco hodnotnejsiho nez pouhy dolar. Tak NSA vymyslela bitcoiny. Protoze s nimi muzete platit vsude, i na marsu nebo v Alfa centauri, az si tam Rockefeler bude kupovat pozemky nebo platit drink na baru.
Vzdyt je toho plne Youtube, tohle spiknuti se uz davno prosaklo mezi lidi.Me sice za chvili zabijou za to ze jsem to sem zverejnil, ale ja to delam kvuli vam, abyste prohledli. Az teda budete zitra rano v cerny kronice cist, jak v Trutnove spadlo letadlo na cloveka pisiciho u PC, nebo do domku vrazil Tesco kamion plny petard na silvestra a uhoreli vsichbni lide, tak to je o mne.
.. aaa uz sou tady
Pardon-ale to je trochu omyl. On samozřejmě nikdo svoje peníze do banky neposílá, jen proto aby je tam měl. Jestli je má v hotovosti doma, tak si je doma nechává,a v hotovosti s nimi platí - samozřejmě že to je ve většině případů jistější a pohodlnější než přes banku či i bankokartou (ze které si i banka strhává). Jenomže..bitcoiny platit v hotovosti nejde, zase jen převodem.
No a jak je to s placením převodem? I v pěnězích se musíte s příjemcem peněz dohodnout v jaké měně mu to máte (přes banku) poslat. Kdyby jste mu to poslal třeba v rublech, asi by protestoval. No a teď se zamyslete komu asi můžete poslat bitcoiny? Buď nějakému fandovi do bitcoinů. Každému jinému by jste mu musel sáho dlouze vysvětlit jak se to s nimi ovládá..Pak mu říct že existuje sotva pár promile eshopů které je berou-ale třeba jejich zboží zrovna nepotřebuje aby v nich platil.No a třetí varianta-že by si je mohl vyměnit na bitcoinové burze kde se platí poplatky a navíc kurz prudce kolísá... Tak si spočítejte kolik lidí Vám řekne ať jim to pošlete "postaru" bankou a v té platné něně kterou si určí sám..
Myslím, že s hotovostí pořád koupím nesrovnatelně víc aut, než s BitCoiny.
Internet dokázal odstranit prostředníky ve spoustě oblastí, kam se jen podíváte, no a peníze jsou logickým dalším krokem.
O tom všichni psali v začátcích internetu, jak to úžasně zefektivní obchod, protože vynecháme ty neefektivní prostředníky a budou spolu komunikovat přímo producent a spotřebitel. Dneska už víme, že to byl nesmysl, a že role prostředníků je dnes možná ještě větší, než byla dříve. Nezdá se, že by Alza.cz, Mall.cz nebo celosvětově Amazon skomírali, protože přece všichni nakupují rovnou u výrobce.
Zkrátka lidé vidí nějakou přidanou hodnotu těch „zbytečných“ prostředníků a jsou ochotni jim zaplatit. Předpokládám, že pokud by se BitCoin náhodou rozšířil, budou s ním lidé také pracovat přes svoji banku – protože by to pro ně bylo jednodušší.
A to se vyplati dlouhodobe nechat laptopy s linuxem tezit BTC? I po takovych troskach? Nebo se na to vykaslou a hlavni tezari budou superpocitace NSA postavene za timto ucelem? Pokud je Bitcoin projekt NSA, pak NSA vlastni minimalne inicialnich 30% Bitcoinu. Proof of stake taky moc nepomuze.
Snizovani limitu pro platbu v hotovosti je dilem bankeru, kteri tak chteji kontrolovat vsechny transakce a cashless society je jejich vlhky sen, v nem si bez bank nekoupite ani rohlik.
Pokud je Bitcoin jejich projektem a maji superpocitace s dostatkem tezebniho vykonu, maji i moc nad kazdou transakci Bitcoinu a mohou ji zrusit. Urcitym lidem nebude dovoleno koupit si rohlik nebo jizdenku, protoze budou nepohodlni.
Zabalene je to pekne, mazou med kolem huby o 106. Lidstvo se zpalilo, pali a bude palit navzdy.
Globalni elita operuje s triliony dolaru mesicne. Proc by pro ne melo par milionu dolaru byt prekazkou? Mohou si jich natisknout kolik chteji a maji dostatek otroku, kteri jim sestroji ASIC superpocitace maji taky dostatek. Pokud tak uz neucinili pred spustenim Bitcoinu.
Hromadne smirovani hovoru, emailu a fotek na ulozistich byly taky paranoidni konspiracni teorie. Nez se prislo na to, ze jsou to konspiracni fakta.
"Osvobozeni" - ty vubec nevis, co je to svoboda. Zkus zainvestovat na Krymu a zmrazej ti ucty, seberou nemovitosti, auta a zabasnou.
Jenže to je paranoidní konspirační teorie, nic víc. Utajené superpočítače disponující větším výkonem než spojené síly svobodného světa, atd... :) Proč ve všech jiných oblastech, kde internet odstranil prostředníky (média, umění...) došlo k zefektivnění a "osvobození", zatímco tady tomu bude opačně? Nebo jinak - jaké jiné východisko vidíte? Jiné než elektronické řešení problému peněz si nějak nedovedu představit.
Šmarjá, to je srovnání. Kdo proti komu stojí při šmírování fotek? Franta, co si uloží nešifrované fotky na Dropbox versus NSA? A kdo proti komu stojí když jde o peníze? Na jedné straně výpočetní výkon světového soukromého sektoru investujícího do Asic těžebních strojů a na druhé straně kdo?
Ale vraťme se k původní otázce - jaké jiné řešení má smysl? Přijmeme-li myšlenku, že proti nám je vždycky někdo silnější, i když se všichni spojíme pomocí internetu... tak má vůbec smysl o něco se snažit?
V článku ale není řeč o důvěře při jednotlivé transakci, ale o důvěře v měnu jako takovou. A tam je to vždy otázka důvěry (že tou měnou snadno zaplatíte). Když budou lidé věřit, že snadno prodají tulipánové cibulky, budou měnou třeba tulipánové cibulky. A když nebudou věřit zlatým mincím, tak ani zlaté mince nebudou měnou.
Ten, kdo vlastní privátní klíče, určuje, kam svoje Bitcoiny dál pošle a z principu věci tomu nelze zabránit, ani tu transakci nijak revokovat.
To není pravda. Za prvé, když se někdo rozhodne své BitCoiny někam poslat, z principu nemá zaručené, že se mu to podaří. Pouze je dost pravděpodobné, že když nabídne dostatečně vysoký transakční poplatek, asi uspěje. A také není pravda, že transakci nejde revokovat – pokud má někdo dostatečnou sílu v síti, dokáže řetězec transakcí rozvětvit a protlačit tu větev, kde příslušná transakce není. Proti tomu BitCoin žádnou principiální ochranu nemá, pouze se komunita snaží, aby nikdo takovou sílu neměl.
> kdo na bitcoinu vydelal nejvic?
Nejvíc na něm vydělali majitelé poolů, protože poskytli službu, která byla zapotřebí a ostatní akceptovali jejich podmínky.
> ted se jen snazi nalakat davy, aby to letelo dal a ti co leti neprisli o vsechno
Stejné ignorantské kecy už pět let pořád dokola. Je sice pravda, že ti co začali nejdříve mají dnes bitcoinů nejvíc, ale tak to hold funguje všude, kde se těží nějaká komunita, to z toho ještě nedělá letadlo. Například ti stále nic, kromě tvé neschopnosti, nebrání si koupit/postavit ASIC, založit pool a začít taky těžit, či bitcoin prostě jen používat k převodům peněz stylem "koupím bitcoiny, které pak okamžitě směním za zboží".
> kdo na bitcoinu vydelal nejvic? ten kdo ho spustil, ten kdo vytezil prvni bitcoiny, ten kdo nastoupil driv
Paradoxně to vůbec nemusí být pravda, protože tenkrát byl bitcoin úplně bezcenný. Viz pizza za 10 000 bitcoinů a tak. Sám jsem si tenkrát koupil dva bitcoiny za pár dolarů a bez nějakých výčitek je prohrál v online kasínu, protože to byla jedna z mála věcí, co se s nimi tenkrát dala dělat, když kolem toho vládla naprostá skepse a jen minimum lidí věřilo, že to přežije příští měsíc.
Co chci říct je, že lidé co s tím začali sice nastřádali nejvíc bitcoinů, ale to rozhodně neznamená, že vydělali nejvíc.
Já si třeba také nemyslím, že jednou budeme běžně kupovat auta za bitcoiny. Bitcoin bude vhodným doplňkem k našemu tradičnímu světu. Nabízí prostě nějaké vlastnosti, po kterých je poptávka. Už dnes. Někdy prostředníka využijete, jindy ho budete považovat za zbytečného nebo nežádoucího. Bitcoin není přímý konkurent peněz. Konkuruje trochu penězům, trochu platebním systémům, trochu zlatu, ... Třeba jednou bude v pozici zúčtovací komodity mezi měnovými systémy... Kdo ví. Je to prostě úplně nová věc a není nutné vidět ji černobíle. Své místo na světě mít vždycky bude.
Aaaaaaa BINGO!
Musi to kontrolovat komunita! Pokud ale Bitcoin bude masove rozsiren, pak je jednoduche masu lidi ovladat medii. Napriklad vydanim lzivych clanku v 10 ruznych periodikach, 30 internetovych strankach a 5 televiznich kanalech, ze ten a ten pool se blizi 50% a lide by meli radeji prejit do poolu "Slunickove rajsky pool", aby ochranili sve penize. A oni prejdou. Genialni, zase jsou vsichni tupe ovce a loutky. panecku, ti to ale nandali zlym bankerum. Whow.
Řekl bych, že jste si odpověděl sám. Pro používání například českých korun také nepotřebujete prostředníka. Ale pro většinu uživatelů je mnohem pohodlnější používat banku než platit přímo. Stejně tak nepotřebujete prostředníka pro BitCoin. To, že měla spousta lidí své BitCoiny u MtGox přece znamená, že to považovali za výhodné. Nezáleží na tom, že vy to považujete za zbytečné nebo dokonce nebezpečné. Důležité je, jaká je praxe.
S tim rozdilem, ze v pripade bitcoinu prostrednik neprinasi nic jineho nez zcela zasadni rizika navic. Ano, penize lze shovat pod polstar, ovsem je problem jich takto skladovat vetsi mnoztvi, a dalsi problem souvisi s jejich dopravou z mista A na misto B. To u bitcoinu neplati.
A také není pravda, že transakci nejde revokovat – pokud má někdo dostatečnou sílu v síti, dokáže řetězec transakcí rozvětvit a protlačit tu větev, kde příslušná transakce není. Proti tomu BitCoin žádnou principiální ochranu nemá, pouze se komunita snaží, aby nikdo takovou sílu neměl.
To je sice pravda, ale pro revokaci by takový útočník musel mít větší výkon než ostatní a zároveň mít tenhle výkon po celou dobu útoku. Protože jak by přestal těžit, do následujícího bloku by se ta moje transakce mohla v pohodě dostat.
Nutno ale dodat, že v případě takového masivnějšího útoku by šla síť víceméně do kytek. Což je OK; pokud je technologicky možné síť napadnout, ať je napadena. Alespoň se přejde na něco jiného - osobně se mi líbí např. proof of stake jako doplněk proof of work.
Pro používání českých korun nepotřebujete prostředníka? No tak si zkuste koupit byt nebo auto. Laťka se čím dál tím snižuje a zanedlouho bude hotovost zakázaná úplně.
Kryptoměny samozřejmě existují hlavně proto, že to jsou peníze bez prostředníka. Internet dokázal odstranit prostředníky ve spoustě oblastí, kam se jen podíváte, no a peníze jsou logickým dalším krokem.
Jistěže se lidé musí ještě mnohokrát spálit jako v případě Mt. Gox, aby začali používat služby a zařízení (jako třeba český Trezor), které se bez prostředníka obejdou... a tato řešení samozřejmě musí být srovnatelně uživatelsky přátelské jako klasické banky.