Hlavní navigace

Aleš Michl (Raiffeisenbank): O budoucnosti bitcoinu rozhodne důvěra

13. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Události kolem Řecka zvyšují zájem o bitcoin a další virtuální měny. Mají ale tato platidla reálnou šanci nahradit ty dosavadní?

Tak co myslíte, je lepší mít eura v řecké bance, nebo bitcoiny? Nevzal bych si ani jedno. Všichni asi tušíme, že Řek se jednou probudí a místo těch eur tam bude mít nějakou jinou měnu. Za ni si ale koupí třeba o polovinu méně zboží než předtím. 

Nebude to v dějinách poprvé ani naposledy. Naše babičky a dědové si to třeba pamatují z roku 1953, kdy se přes noc jejich celoživotní úspory smrskly na padesátkrát nižší hodnoty. A s tím přichází otázka: když politici mohou měny takto zneužívat, znehodnocovat – není budoucnost třeba v bitcoinu? 

Z historie plyne, že nezáleží, z čeho přesně jsou peníze udělány. Jak dokazuje krátký dějinný exkurs:

 • 10 000 před n.l. – směna komodit  - viz také film Kulový blesk 
 • 2 000 před n.l. – ke směně se používá stříbro (Mezopotámie, 1770 př. n. l. v Chammurapiho zákoníku), nebo obilí (Babylon) nebo kakaové boby (Mayové) 
 • 1200 před n.l. – platí se mušlemi kauri 
 • 1000 před n.l. – v Číně se platí kousky bronzu a mědi
 • 700 před n.l. – první mince se objevují v Malé Asii jako kapky elektra – přírodní směsi zlata a stříbra
 • 100 před n.l. – kožešiny v Číně nebo kamenné kotouče na ostrově Yap v západní části Tichého oceánu, kde nebyl kámen 
 • 800 n.l. – plátěné šátečky (na českém území) a hřivny, kovové předměty sloužící jako symbol hodnoty na Moravě
 • 1000 n.l. – kousky plátna (zřejmě na českém území v polovině 10. století) 
 • 1200 – dlouhé klacíky z vyhlazeného dřeva v Británii a první dlužní směnky v Itálii 
 • 1400 – šeky a poštovní poukázky v Nizozemí
 • 1661 – papírové bankovky v Evropě začala vydávat stockholmská  
 • 1892 – platební karta (Amex; první večeře zaplacena až 1950) 
 • 1981 - elektronické peníze (EFTPOS systém pro elektronické zúčtování peněz) 
 • 2009 – bitcoin a kupa dalších alternativních měn – Litecoins, BerkShares, Equal Dollars, Ithaca Hours, Starbucks Stars… 

A k tomu bych rád dodal, že jsem byl před dvěma lety jmenován guvernérem Lašské centrální banky, čímž jsem upevnil měnu lašský Beranec… 

Co tím vším chci říct? Všechno je to o tom, čemu lidé věří. A jak moc vás ten, kdo tu měnu jakoby vytváří a zobchodovává, může natáhnout. 

Patří budoucnost třeba Bitcoinu?  

Kdy že to zkrachovala ta nejznámější bitcoinová burza Mt. Gox? Jen provokuji, vím, že to byl únor 2014 a pardon, klient se vůbec nedostal ke svým účtům. To ti Řekové mají ZATÍM „jen“ limit na výběry z bankomatu. 

„Možné je tedy s měnami vše… bla bla bla,“ zní často univerzální odpověď analytika. Co je ale velmi pravděpodobné, je to, že papírové bankovky (kromě stravenek) asi časem zaniknou a všechno bude elektronicky. Rozhodujícím faktorem se pak stane zase důvěra a ne to, jak se nové platidlo bude jmenovat. 

A to je zatím problém nových elektronických měn. Mají důvěru jen ve své komunitě, která, přiznávám, stále roste. I přes nestabilitu jejího kurzu. 

BRAND23 Workshop


Zdroj: Bitcoincharts

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru za poslední 4 roky.

Proto si říkám, a rád bych tím otevřel diskusi, že bitcoin jako platidlo pro elektronické nákupy klidně, ale zatím si nedokáži představit, ze by třeba americké banky přijímaly něco jiného než dolar. 

Jinými slovy, dokud Lucie Borhyová, Blesk a scénáristé Ordinace v růžové zahradě nezačnou chválit bitcoin a dokud o něm nezačnou uvažovat třeba odbory, tak se u nás nemůže masově uchytit. Nestane se tak uchovatelem hodnoty, která přetrvá. To už pak raději ten lašský Beranec. 

Autor článku

Autor je ekonomem Raiffeisenbank a poradcem ministra financí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).