Hlavní navigace

Aliatel nabídne hlasovou telefonii již na Nový rok

5. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ještě rok a kousek nás dělí od chvíle, kdy se silvestrovskými špunty od šampaňského odletí i zbytky monopolu, který dosud má SPT TELECOM. Aliatel hodlá být jeho vážným konkurentem, hlasové služby hodlá nabídnout dokonce již od 1.1.2000, tedy rok před pádem monopolu. Jak to?

Na včerejší tiskové konferenci Aliatelu na Invexu se trochu hovořilo o minulosti a trochu o budoucnosti. Aliatel spustil komerční provoz své společnosti zhruba před rokem (konkrétně 1.9., ale to byla vlastně jen síť bez zákazníků). Od poskytování základních datových služeb se jeho portfolio postupně rozrůstalo a dnes už je – samozřejmě jen pokud jde o datové služby – poměrně košaté. Nejnovějším přírůstkem jsou služby ATM sítě, prvním zákazníkem bude zřejmě IPB. Zajímavý je údaj o tržbách, které údajně meziročně (září 98 – srpen 99) přesáhly 200 milionů korun. To podle mého názoru není tak moc, ale trend je evidentně rostoucí.

Do povědomí uživatelů Internetu se Aliatel zapsal zejména svými akcemi ve spolupráci s různými poskytovateli připojení (zejména GTS INEC a Video On Line), kdy společně nabízeli připojení a linku až do domu. Zpravidla samozřejmě nešlo o připojení pevnou linkou, protože Aliatel sice má solidní páteřní síť na dálkových trasách elektrického vedení, ale stejně jako všichni ostatní naráží na problém poslední míle, protože dráty natažené do jednotlivých budov má ve větší míře jen Telecom. Tyto nabídky proto obsahovaly připojení bezdrátovou smyčkou, jejíž realizace je přeci jen snazší.

Podstatné je, že na rozdíl od jiných operátorů (např. Telecomu, ale i Českých radiokomunikací, resp. Contactelu) se Aliatel nesnaží vstupovat do Internetu přímo a konkurovat tak poskytovatelům připojení, ale naopak s nimi spolupracuje a přitom se obrazně řečeno drží svého kopyta. V příštím roce by podle zástupců Aliatelu tato podpora měla přejít od pevného připojení i k vytáčenému, Aliatel tedy zřejmě hodlá nabídnout poskytovatelům housing jejich zařízení ve své sítí a podíl z příchozích hovorů, podobně jako to dělá Dattel. Není mi ovšem jasné, jak by toho ještě před 1.1.2001 chtěl dosáhnout, protože na rozdíl od Dattelu, který může volně operovat alespon v částech Prahy 1 a 2, nemá Aliatel přidělenu řádnou licenci, která by mu takové služby umožňovala.

Titulek tohoto článku slibuje hlasovou telefonii od Nového roku. Aliatel skutečně hodlá jít touto cestou a využívá přitom známé Generální povolení ČTÚ z letošního léta, kterým byla v rámci vyřizování stížnosti na Paegas Internet Call povolena jakákoliv hlasová telefonie, pokud je po trase alespoň na kousku použita IP technologie. Aliatel již získal příslušnou licenci a od Nového roku hodlá začít. Své služby nabídne zatím pouze velkým firmám, které mají množství poboček po republice a mohly by tedy telefonovat po síti Aliatelu. Nabídka se ovšem neomezuje na domácí provoz, možné bude i volání do zahraničí – Aliatel už má dohodu s partnery v Německu a na Slovensku a hodlá se podobným způsobem domluvit i ve zbylých sousedních zemích. Hovory do těchto zemí pak půjdou na základě přímých propojovacích dohod a provoz kamkoliv jinam po světě pak prostřednictvím dalších partnerů těchto přímo nasmlovaných partnerů. Jde tedy o řešení, které je o krůček dál, než Paegas Internet Call, který využívá prostřednictvím linky od Global One jediného operátora, Deutsche Telecom.

Běžný zákazník si zatím bude muset ještě počkat, nicméně tato služba Aliatelu poslouží jako malý pokusný balónek, takže vteřinu poté, co skončí monopol, by již měl být připraven nabízet opavdové hlasové služby každému, kdo o ně bude stát.

ICTZ23

Pokud jde ovšem o hlasové služby do zahraničí, situace je trochu jiná a již dnes je možné získat leccos. Na Invexu je řada společností, které tyto služby nabízejí – bohužel však do zahraničí většina lidí volá podstatně méně, než k zubaři, do obchodu anebo babičce.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.