Hlavní navigace

Alza dostala milionovou pokutu za to, že nerecyklovala obaly

21. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Necelé dva miliony korun od inspekce životního prostředí musí zaplatit e-shop za dlouhodobé porušování zákona o obalech.

Inspektoři udeřili tvrdě. Pokuta ve výši 1,8 milionu korun je stanovena za porušení zákona v letech 2012 až 2014. „Společnost Alza část prodávaného zboží dováží nebo přeshraničně přepravuje. Přestože v kontrolovaných letech 2012 až 2014 uvedla na trh a do oběhu v Česku asi čtyři tisíce tun obalů, nezajistila jejich využití a recyklaci stanovené zákonem,“ tvrdí v tiskové zprávě ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Praze Václav Beroušek

Podle Berouška ale tuto povinnost mají všechny subjekty, které uvádí na trh nebo do oběhu balené zboží, tedy nejen prodejci, ale i dovozci nebo výrobci. Alza tak prý měla obcházením zákona výrazně ušetřit náklady.

Alza se ale brání. „Vedeme evidenci obalů a v souladu s platnou legislativou podáváme hlášení o nakládání s odpady. Zpracování a recyklaci odpadů zajišťujeme již od roku 2004 prostřednictvím našich smluvních partnerů. Nemohlo tak dojít ke skládkování nebo nežádoucímu spalování těchto surovin. Proti rozhodnutí první instance jsme se odvolali a v této chvíli zvažujeme další právní kroky,“ komentuje kroky inspekce mluvčí obchodu Šárka Jakoubková.

ebf - tip do článku - debata

Alza ale podle inspektorů neplnila i další povinnosti. Nepřihlásila se třeba do seznamu zpětného odběru nebo využití odpadů a ani neposílala reporty o tom, jak s obaly nakládá. "Do seznamu se firma přihlásila až ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014, přestože jí tato povinnost vznikla daleko dříve,“ dodává Beroušek. 

Podle inspekce není Alza jediným e-shopem, který za podobný prohřešek pokutu dostal. „Oblastní inspektorát ČIŽP Praha už uložil za stejná porušení zákona pokutu 50 tisíc korun e-shopu Mironet.cz. Firma nezajistila zpětný odběr a využití asi čtyř tun obalů. Tedy asi tisíckrát méně než v případě Alza.cz. Délka porušování zákona také byla kratší než v případě Alza.cz,“ vysvětluje Beroušek. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).