Hlavní navigace

Amazon čelí žalobě kvůli penězům, které děti utratí v aplikacích

11. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Miliony dolarů měly děti bez vědomí svých rodičů utratit především za hry. Americká FTC se teď snaží najít cestu, jak peníze rodičům vrátit.

Amazon si tak užívá to samé, co už má za sebou Google nebo Apple. Federální obchodní komisi (FTC) vadí, že si děti hrající si s tabletem Kindle Fire mohou utratit velké částky (v jednom případ šlo o 99,99 dolarů) bez vědomí rodičů. 

„Systém Amazonu umožňuje dětem ve hrách utrácet neomezené částky z rodičovských účtů. A každý zaměstnanec firmy si toho musí být vědom,“ tvrdí v tiskovém prohlášení Edith Ramirez z FTC.

Právníci internetového obchodu se ale obvinění bránili a do ústředí regulačních úřadů poslali dopis, ve kterém tvrdí, že se nepodvolí další regulaci. Kauza se tak nakonec bude řešit u soudu. „Vzhledem k tomu, že FTC odmítla naše návrhy řešení podobné kauze s Applem, nezbývá nám nic jiného, než jít k soudu,“ tvrdí mluvčí Amazonu.

FTC dává jako příklad dětskou hru Ice Age Village. Podle úředníků „rozmlžila hranici mezi tím, co se platí virtuálními penězi a co těmi reálnými“ a za nejdražší věci mohly děti utratit až sto dolarů.  

Rodiče chtějí peníze zpátky

Amazon rozhodně není jediný, kdo už v tomto případě narazil. Naopak, je až třetí v řadě. V lednu Apple nabídl rodičům refundaci ve výši 32,5 milionu dolarů s tím, že upravil informace v App Store.

Pod palbou je i Google. Ten sice svůj obchod zajistil, ale přesto se problémům nevyhnul. Uživatelé se museli při stahování nebo placení přihlásit, ale ještě třicet minut po přihlášení bylo možné udělat plno věcí bez ověření. Toho právě děti využívaly.

ICTZ23

Jedna matka z New Yorku tak nepřekousla, že její syn utratil 65,95 dolarů ve hře Marvel Run Jump Smash! na svém tabletu Samsung Galaxy. A kauza byla na světě. Právníci obviňují internetovou jedničku z toho, že Google Play umožňuje zadarmo nebo za minimální poplatek stahovat  hry, které rychle vytvářejí závislost a jsou postaveny na nutnosti dokupování vylepšení v rámci aplikace samotné. Dnes už v nastavení obchodu Play přibyla možnost požadovat heslo při každém pokusu o platbu.

Zdroj: FTC, BBC

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.