Hlavní navigace

Amazon chce koupit Slack, státní IT průšvih za půl miliardy, nový šéf Socialbakers

16. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Boj o divizi čipů Toshiby. Huawei chce být jedničkou v PC. Personální posuny v českém IT. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Národní elektronický nástroj (NEN) je vládní IT projekt za půl miliardy, přes který by státní správa měla vypisovat všechny zakázky. Seznam Zprávy nicméně popisují, že ho nikdo moc nechce používat a že soukromé platformy jsou lepší. Vláda rozhodnutí o dalším postupu odložila.

Výkonným ředitelem Socialbakers se stáváYuval Ben-Itzhak, v Česku známý především jako dřívější technologický ředitel AVG Technologies. Novým prezidentem a provozním ředitelem je pak Martin Huml, mimo jiné investor v Socialbakers.

Populární Slack obdržel nabídky na odkup, mezi zájemci je také Amazon, informuje Bloomberg. Hodnota firmy má být kolem devíti miliard dolarů. Dosavadní investice přitom Slack ocenily na 3,8 miliardy.

Financial Times vydaly speciální report zaměřený na technologie a inovace ve střední a východní Evropě. Popisují jisté ambice Česka, Slovenska a dalších zemí, ovšem zároveň upozorňují na přetrvávající překážky často spojené s vládami, infrastrukturou a podobně.

Nový šéf Socialbaker Yuval Ben-Itzhak
Autor: AVG Technologies

Nový šéf Socialbaker Yuval Ben-Itzhak

Obchod za 39,5 milionu dolarů: GTT Communications kupuje firmu Perseus, za kterou stojí Goldman Sachs. Perseus provozuje rychlou optickou síť využívanou obchodníky na burze a podobně, kteří potřebují rychlý přístup k burzovním serverům. O tom, jak a kolik jsou ochotní tradeři platit za dobrou konektivitu a prominentní místo v datacentrech, se můžete dočíst ve výborné knize Jako blesk (Flashboys) od Michaela Lewise.

Foxconn vede konsorcium, které chce od Toshiby koupit divizi čipů. Informace Reuters mluví o tom, že se k Foxconnu připojuje Apple a nejspíše se přidají také Google, Amazon, Cisco či Microsoft. Jedná se o koupi největšího výrobce NAND čipů na světě. Toshiba se sekce potřebuje zbavit kvůli pokrytí ztrát americké divize Westinghouse. Japonská vláda dříve nechtěla prodej Foxconnu schválit kvůli jeho napojení na čínskou vládu. Konsorcium nyní argumentuje, že kapitál bude z majoritní části zahraniční. Možným nakupujícím je také Broadcom (součást Avago) s penězi od Silver Lake a také Western Digital, který je podporován fondem japonské vlády.

Huawei se během tří až pěti let chce stát největším výrobcem a prodejcem osobních počítačů na světě, řekl pro CNBC provozní ředitel této sekce Wan Biao. Firma dle jeho slov do oblasti velmi investuje, nedávno také přišla se třemi novými modely PC.

Microsoft pracuje na tom, aby Windows běžely také na čipech ARM. S partnery typu Lenovo, HP Inc. či Asus chce brzy představit první takové počítače. Ty zároveň mají emulovat aplikace běžící na tradičním x86 a Intelu. Intel nyní vydal zprávu, kde nenápadně varuje ohledně patentů s tím vším spojených.

Prodeje storage v prvním kvartálu 2017 podle IDC
Autor: IDC

Prodeje storage v prvním kvartálu 2017 podle IDC

Evropská komise začala bytelně zkoumat transakci, ve které chce Qualcomm za 47 miliard dolarů koupit NXP Semiconductors (náš článek). Myslí si, že spojení výrobců čipů povede k vyšším cenám, menším inovacím a výběru.

HTC a Intel chystají vlastní řešení pro bezdrátové headsety pro virtuální realitu. Kabely a nemotornost jsou obecně považovány za jeden z největších problémů dnešního VR. Technologie pracuje s baterií a technologií WiGig (standard 802.11ad) pracující na frekvenci 60 GHz. V rámci přímé viditelnosti se má dosáhnout na 7 Gb/s a odezvu kolem sedmi milisekund. Na podobných bezdrátových VR technologiích pracují i další hráči.

Obří provozovatel datacenter Equinix začne ve svých datových centrech v Hongkongu, Silicon Valley, Sydney a Washingtonu provozovat cloud od čínské Alibaby. Přidá také Frankfurt a Londýn. Čínské cloudové ambice ve světě tak pokračují. Alibaba nyní také otevřela dvě nová datacentra v Indonésii a Indii. Celkově už jich má sedmnáct.

Síťové prodeje za poslední rok podle IDC
Autor: IDC

Síťové prodeje za poslední rok podle IDC

Kanadský startup Element AI získává investici 102 milionů dolarů, na které se podílí Microsoft, Nvidia, Intel či kanadské banky. Microsoft už do firmy investoval dříve, stejně jako čínský Tencent. Element AI pomáhá firmám integrovat umělou inteligenci, napojuje se také na akademický výzkum v Kanadě. Vláda v Kanadě vytvořila fondy a z AI udělala ekonomickou prioritu.

Generálním ředitelem české pobočky DXC Technology je Bedřich Luft. DXC vznikla spojením společností CSC a divize služeb Hewlett Packard Enterprise. Má roční obrat 25 miliard dolarů a obchoduje se v New Yorku na burze. Více brzy na Lupě.

CIF23

Významný IT distributor Tech Data má v Česku nového ředitele, stal se jímPavel Salák. Nahrazuje dosavadního šéfa Tomáše Cíglera, který se posunul na post ředitele východního regionu v „client“ oblasti. Salák dříve v Česku vedl Technology Solutions.

A ještě jedna personálie: českým obchodním ředitelem Dell EMC pro významné firemní zákazníky je Miroslav Filip. Do této doby působil ve Fujitsu, v Česku a na Slovensku také vedl pobočku Avaya.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).