Hlavní navigace

Na Amazon Fire TV Cube 2019 přehrajete filmy z Netflixu ve 4K a s Dolby Atmos

11. 5. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Amazon
Podívali jsme se, jaké funkce a aplikace nabízí černá kostka od Amazonu. Druhá generace přehrávače přišla na trh na sklonku loňského roku.

Amazon ve své vývojářské společnosti Newly Invented LLC vyrobil zařízení, které kombinuje multimediální přehrávač Fire TV s chytrým reproduktorem Echo Dot. Přístroj ve tvaru kostky reaguje kromě klasického dálkového ovladače také na hlasové povely, jimž naslouchá digitální asistentka Alexa. Slouží k tomu celkem osm mikrofonů umístěných ve dvou řadách pod horním panelem.

Mikrofony na Amazon Fire TV Cube 2019
Autor: Amazon

Mikrofony na Amazon Fire TV Cube 2019

Americká a britská varianta zařízení mají odlišnou nabídku přednastavených aplikací a služeb. Pouze přístup do Netflixu a YouTube je nastaven na globální úrovni. Podpora kabelových televizních stanic je pouze v americké verzi. Zákazník, který si koupí digitální obsah od Amazonu, může pro jeho uložení využívat kapacitu cloudového úložiště.

Fire TV Cube 2. generace (označováno také jako model 2019) je kostka s rozměry 86,1 mm × 86,1 mm × 76,9 mm. Hmotnost přístroje je 465 gramů. K propojení s televizorem slouží HDMI port, příslušný kabel si ale musí uživatel dokoupit sám, není součástí dodávky.

Obsah balení
Autor: Amazon

Obsah balení

První, co poněkud překvapí u specializovaného zařízení pro přehrávání streamovaného videa, je chybějící port pro pevné připojení (ethernet/RJ-45). Přístroje rodiny Fire jsou skutečně navrženy jako primárně bezdrátové. Nicméně podpora pro ethernet je přítomna, skrývá se ovšem v dodávaném adaptéru micro USB/RJ-45. Podle firemní specifikace podporuje přenos 10/100 Mb/s, doporučené použití je v případech nekvalitního nebo pomalého připojení k Wi-Fi.

Adaptér pro ethernetové připojení
Autor: Amazon

Adaptér pro ethernetové připojení

Zákazníci to často vnímají jako lehce kontroverzní řešení, o čem svědčí obsáhlé diskuse na fóru uživatelské podpory amerického Amazonu.

Než přejdeme k prvnímu startu přístroje a uživatelskému rozhraní, zastavíme se ještě u vylepšeného dálkového ovladače druhé generace. Minimalistické pojetí se na základě zpětné vazby od klientů rozrostlo o tlačítka pro vypnutí přístroje a regulaci hlasitosti.

Srovnání dálkových ovladačů 1. a 2. generace
Autor: Amazon

Srovnání dálkových ovladačů 1. a 2. generace

Jak už jsem zmiňoval, americké a mezinárodní varianty přístroje se liší a to se projevuje také při prvním spuštění. Po úvodním nastavení lze pokračovat propojením externích zařízení, v případě varianty pro USA také uživatelskými volbami pro kabelové televizní stanice. Nebo lze celou tuto část trvající asi 10 minut přeskočit a vrátit se k ní později.

Přístroj nabízí mix volných i placených aplikací, prim samozřejmě hraje firemní Amazon Prime Video. Nabídka je svobodně volitelná, v úvodním nastavení jsme zvolili pouze preferované aplikace.

Domácí stránka je nositelem hlavního menu, odkud se přechází do jednotlivých položek a následně k samotnému obsahu. Hlavní menu se skládá z osmi položek: piktogramem lupy označené vyhledávání, Home, Live (Živé vysílání), Your Videos (Vaše videa), Movies (Filmy), TV Shows (Televizní pořady), Apps (Aplikace) a Settings (Nastavení). Je přichyceno k levému hornímu rohu zobrazovače, po zvolení položky se skryje směrem vzhůru mimo obraz. Případný svítivě modrý pruh při horní straně oznamuje, že Alexa zrovna vykonává nějaký povel.

Hlavní obrazovka
Autor: Amazon

Hlavní obrazovka

Horní polovinu plochy domácí stránky zabírá dynamicky se měnící prezentace programových tipů (obvykle pro Amazon Prime nebo jiné placené aplikace), poté následuje dolní uživatelsky definovaná část, kde se zobrazují miniatury předvolených/oblíbených aplikací. Při spodním okraji se může také objevovat vložená reklama nebo tipy na povely pro asistentku Alexu.

Pod odkazem Home nalezneme jednu z nabídek filmů nebo seriálů z předvolených aplikací. Vždy první položka zleva v nejvyšším řádku je zvýrazněna a doplněna i doprovodnou grafikou (tentýž princip je použit u všech sekcí i aplikací).      

V sekci Live jsou sloučeny živé streamované přenosy nebo zpravodajství z mnoha zdrojů, včetně aplikací PlayStation Vue, Philo a Pluto TV (americká verze).

Další nabídku filmů a seriálů nalezneme pod odkazy Your Videos, Movies a TV Shows. Vzhledem k nepřebernému množství různě sestavených nabídek (podle žánrů, poskytovatele, doporučené, „protože jste sledovali XYZ“…) je sice celkový výsledek lehce nepřehledný, ale na druhou stranu se zde zřídka stane, že by nic neupoutalo pozornost diváka.

Fire TV Cube disponuje i samostatnou sekcí aplikací, s vlastním tříděním a seznamy, dostupnou pod odkazem „Apps“. V základní výbavě je Netflix s rozlišením 4K a zvukem Dolby Atmos, tak silného hráče prostě ani Amazon nemůže pominout. Podporováno je rovněž YouTube ve 4K a YouTube TV. Nainstalovat si můžete rovněž Disney+, Hulu a další.

Hlavním tahákem Fire TV je vlastní on-demand videotéka Amazon Prime Video. 

Doplněno 12. 5.: Příležitost na vyzkoušení zmíněného přístroje v provozu byla nečekaná a časově značně omezená. Majitel zařízení v originální americké verzi bohužel nesvolil k pořízení fotodokumentace. „Kostka“ byla v tomto případě připojena přes adaptér do místní sítě s rychlostí 100 Mbps a k 4K televizoru značky Samsung. 

Přístroj byl nejprve provozován pouze s Wi-Fi připojením, ale po jisté době dostalo přednost klasické pevné – a to z důvodu nespokojenosti s výslednou kvalitou streamů. Box je majitelem používán spíše jako technologická ukázka než jako standardní multimediální přehrávač. Ukázkové přehrávání několika uložených záznamů musím hodnotit velice pozitivně. 

Zařízení má velice rychlou odezvu, kterou zajišťuje výkonný procesor, dostatek operační paměti a již několik let používaný a odladěný software (ovšem z důvodu výše zmíněného velmi krátkého času byly otestovány jen jednoduché povely). Během přehrávání (4K Demo se zvukem Dolby Atmos) nebyly zaznamenány žádné problémy s obrazem či zvukem, přehrávání bylo zcela plynulé a poskytovalo „hutný“ zvuk. 

Regionální omezení umožňují naplno používat pouze aplikace jako YouTube nebo Spotify, které jsou dostupné napříč různými trhy.

Technické parametry

Srdcem „kostky“ je chipset (SoC) Amlogic S922X, nástupce modelu S912, osazený CPU Quad-Core Cortex A73 + Dual-Core Cortex A53 a grafikou (GPU) ARM Mali-G52 MP4. Podporuje HDMI 2.1 při rozlišení 4K@60Hz a USB 3.0.

Přístroj disponuje 2 GB DDR4 a 16 GB Flash pamětí, podporou Bluetooth 5.0 + LE.

Má zabudováno 8 mikrofonů (podpora FF / NF) a 1,6"/40mm reproduktor pro interakci s Alexou (i v případě, že je TV vypnuta). Podporuje AAC-LC, AC3, eAC3 (Dolby Digital Plus), FLAC, MP3, PCM/Wave, Vorbis, Dolby Atmos (EC3_JOC) a zvuk 7.1 surround.

WT100

Podpora Dolby Vision, HDR10, HDR10+, HLG, H.265, H.264, VP9 při rozlišení 2160p, 1080p, 720p až do 60 FPS. Kompatibilní s 4K UHD TV (HDMI s HDCP 2.2) a rozlišením 2160p při 24/25/30/50/60 Hz nebo HD TV s podporou rozlišení 1080p nebo 720p při 50/60 Hz.

A na úplný závěr benchmarky přístroje a technické údaje z aplikací jako AIDA64 nebo CPU-Z:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie, externí spolupracovník redakce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).