Hlavní navigace

Amazon, Google, Netflix a další spolu vyvíjejí opensource formát UHD videa

Autor: Shutterstock
David Slížek

Sedm velkých firem oznámilo založení Alliance for Open Media, která má vytvořit specifikace nového kodeku pro webové video ve vysokém rozlišení.

Amazon, Cisco, Google, Intel Corporation, Microsoft, Mozilla a Netflix. Sedm firem, které si v lecčems přímo konkurují, bude teď spolupracovat na vytvoření nových formátů pro multimédia a kodeků pro video. Výsledek jejich společné práce má být opensourcový a pro všechny zdarma.

Podle prohlášení na webu Alliance for Open Media má být budoucí videoformát otevřený a interoperabilní, optimalizovaný pro web, škálovatelný pro jakékoli zařízení a jakékoli rychlosti připojení, optimalizovaný a co nejméně hardwarově náročný, schopný soustavného přehrávání videa ve vysoké kvalitě v reálném čase a použitelný jak pro komerční, tak nekomerční obsah, včetně toho generovaného uživateli.

Nejpodstatnější ovšem je, že má být dostupný zdarma, bez jakýchkoli licenčních poplatků. Momentálně nejpoužívanější formát H.264/AVC je totiž sice pro uživatele zdarma, ale komerční užívání licenčním poplatkům podléhá. Jak připomíná server Arstechnica, na obzoru je navíc nástupnický H.265/HEVC, který bude pravděpodobně mnohem dražší.

Content 2017 - tip Footshop

Řada velkých firem – vesměs těch, které na licenčních poplatcích nevydělávají – proto už začala pracovat na projektech vlastních opensourcových kodeků. Google má VP9 a loni oznámil práce na svém VP10, Cisco začalo vyvíjet Thor a Mozilla má projekt Daala.

Podle Davida Bryanta, CTO Mozilly, bude nově vytvořená aliance fungovat na základě patentových pravidel W3C a výsledný kód zveřejní pod licencí Apache 2.0. „To znamená, že všichni zúčastnění se vzdávají licenčních poplatků jak z implementace kodeku, tak z kodeku samotného,“ slibuje Bryant. 

Našli jste v článku chybu?
3. 9. 2015 13:29
eh (neregistrovaný)

Ja jsem jedine rád. Vím, že je za tím vším jen skryta myšlena k tomu, že se na tom potom bude lépe dělat byznys, ale pro koncového uživatele je pořád jen a jen plus. Čím menší omezení a rozšířenost, tím více z toho všichni těží. Viz třeba rozšířenost andoroidu a jeho různé využití s HW vs Apple.

3. 9. 2015 10:36
Michal (neregistrovaný)

Možná by neuškodilo si to po sobě přečíst... "který bude pro pravděpodobně mnohem dražší", "patentovžch pravidel", "tak z kodku samotného"