Hlavní navigace

Amazon: Prodej vinylových desek vzrostl od roku 2005 o 745 %

17. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návrat vinylových desek je stále výraznější. Na celkovém trhu se loni podílely sice jen dvěma procenty (v USA), ale růst jejich prodeje letos ještě zrychluje.

V květnu uvedené vinylové LP od Daft Punk, „Random Access Memories“, se hned po několika měsících stalo vůbec nejprodávanější vinylovou deskou na britském Amazonu od roku 1999, kdy byl Amazon.co.uk spuštěn. Firma při té příležitosti připravila infografiku, která nejen uvádí žebříček nejprodávanějsích vinylů, ale také porovnává, jak se za posledních osm let změnilo, co lidé na vinylu poslouchají.

Takto Amazon znázorňuje vývoj prodeje černých desek, aniž k tomu sděluje počty.
Autor: Amazon

Takto Amazon znázorňuje vývoj prodeje desek, aniž k tomu sděluje počty.

Především se však za poslední léta skoro zosminásobil počet prodaných černých desek; zahraniční média citují údaj „o 745 %“. Společnost Amazon však ke svým grafům neprozrazuje počty kusů.

Podle RIAA (sdružení amerického nahrávacího průmyslu) se loni vinyl podílel na celkových prodejích (do čehož se započítávají všechny digitální modely šíření včetně streamingu za předplatné) sice jen dvěma procenty, nicméně prodej na vinylu vzrostl jen loni o 29 %.

Na prodeji alba „Random Access Memories“ v prvním týdnu po jeho uvedení se však vinyl podílel šesti procenty, citují New York Times odhad agentury Nielsen SoundScan. Dále uvádějí, že jen ve Spojených státech se loni vylisovalo dvacet pět milionů desek.

Marketing Meeting balicek

Amazon.co.uk údajně tvrdí, že mu letos (i díky Daft Punk) meziročně vzrostl prodej vinylů více než dvakrát. Britský trh jako celek hlásí letošní růst vinylu o 44 %.

To vše v protikladu k tomu, že jinak se posluchači přesunují především k přímému poslechu z internetu (ke streamingu).

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).