Hlavní navigace

Americká vláda chce 14 miliard na zabezpečení infrastruktury před hackery

6. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nedávný průnik do útrob systémů Sony jenom zvýšil tlak na úpravu a rozšíření americké iniciativy, která se snaží o vyšší bezpečnost důležitých národních systémů.

Země by měla začít brát vážně hrozbu kyberzločinu a kyberterorismu. Obamova vláda vydala v rámci plánu Comprehensive National Cybersecurity Initiative (CNCI) plán s dvanácti body, v nichž ukazuje, jak by měla veřejná i soukromá sféra s kybernetickými hrozbami společně bojovat. 

Hlavní body se podle serveru Social Times týkají především federálních a vládních agentur, které by měly být převedeny na nové, zabezpečené technologie. CNCI počítá s rozšířením a podporou vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti, prosazení tématu do učebních osnov a především chce jasně vymezit pozici vlády v oblasti.

Program přináší i návrhy legislativních změn. Chce podpořit sdílení informací o bezpečnostních incidentech, policisté by měli dostat do rukou nové nástroje, které jim mohou pomoci při vyšetřování kyberzločinů. Zároveň návrh volá i po vyšší ochraně soukromí. To ale ve světle kauzy kolem odposlechů a sledování ze strany vládní NSA zní spíš, slovy našeho prezidenta, pokrytecky. 

Prezident Barrack Obama už si na nový plán zažádal v Kongresu o 14 miliard dolarů. Obrovská suma je podepřena i výzkumem Pew Research, který tvrdí, že 60 % bezpečnostních expertů považuje současné zabezpečení za tak slabé, že by masivní kybernetický útok mohl ohrozit národní bezpečnost. 

Cloud23

Argumenty do rukou vládních úředníků i samotného prezidenta dodal především útok na Sony, který ukázal, že to se zabezpečením pravděpodobně příliš nepřehání ani soukromý sektor. Podle průzkumu Cisca jsou třeba stále ve více než polovině firemních počítačů knihovny, které jsou otevřenými dveřmi pro Heartbleed, o kterém musí každý bezpečnostní manažer vědět minimálně rok. 

Zabezpečení kritické infrastruktury a zesílení bezpečnosti je tématem i tuzemské veřejné správy. Od nového roku platí kybernetický zákon, který také přinese náklady. Jejich výše se zatím jen odhaduje. Každopádně půjde do milionů korun. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).