Hlavní navigace

Americký prokurátor vyzval Apple a spol., aby začali bojovat proti krádežím

13. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V dopise adresovaném vedení Applu, Googlu a Samsungu, se podivuje nad tím, že firmy nedokážou vyvinout technologii, která by zastavila rostoucí počet krádeží, s často fatálními následky.

Prokurátor státu New York Eric Schneiderman poslal koncem minulého týdne společnostem Apple, Google a Samsung dopis, ve kterém požaduje informace, jaké kroky tito výrobci chytrých mobilních telefonů a tabletů podnikají v boji proti stále rostoucímu počtu krádeží mobilních zařízení.

Schneiderman dopisy reaguje nejen na rostoucí počet krádeží smartphonů a tabletů, ale také na skutečnost, že tyto krádeže či spíše loupeže nezřídka končí vážným zraněním či dokonce smrtí. V dopise zmiňuje případ z loňského dubna, kdy šestadvacetiletý kuchař z manhattanského Muzea moderního umění, byl zabit a okraden kvůli iPhonu. Nebo případ z letošního února, kdy byli v newyorském metru pobodáni tři lidé v potyčce o iPhone.

V loňském roce, přesněji od ledna do 23. září 2012, evidovala newyorská policie (New York City Police) celkem 11 447 incidentů, při kterých došlo k odcizení zařízení s logem společnosti Apple. Představuje to meziroční nárůst o 40 procent. Přitom ve stejném období index trestné činnosti, který zahrnuje sedm hlavních trestních činů včetně vraždy, znásilnění a loupeže, vzrostl na území města New York jen o 4 procenta.

Snažím se pochopit, proč společnosti, které jsou schopné vyrobit sofistikovaná mobilní zařízení, jako jsou výrobky společnosti Apple, nejsou schopné také vyvinout technologii, která by ukradená zařízení vyřadila z provozu a tím by odstranila bující černý trh, na kterém se taková zařízení prodávají, napsal Schneiderman v dopise adresovaném výkonnému řediteli společnosti Apple, Timu Cookovi.

Schneiderman rovněž prohlásil, že by bylo znepokojivé, pokud by se ukázalo, že nečinnost výrobců mobilních zařízení v této oblasti, souvisí s tím, že firmy profitují z prodejů zařízení, která si jako náhradu pořizují okradení.

Zdroj: Bloomberg

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.