Hlavní navigace

AMIKO X-Finder: HD kombinovaný digitální měřák v luxusním provedení a se skvělou výbavou

12. 3. 2014
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Je relativně levný, ale v tomto případě to vůbec neznamená, že je to pouze hračka. Právě naopak, je to pravděpodobně nejlepší měřák v této cenové kategorii.

Dá se také říci, že je to i plnohodnotný kombo přijímač s příjmem pozemního, kabelového i satelitního vysílání. Má velkou 7 "TFT LCD (18 cm.) barevnou obrazovkou, dva stereo reproduktory, CAM slot s uni čtečkou karet (Cryptoworks, Irdeto, Conax), USB porty, Ethernet LAN, HDMI, kompozitní audio / video vstup a výstup, COM-port, podporuje USB externí nahrávání i multimediální přehrávání včetně obrázků. Do práce můžete také zapojit funkci TimeShift. Stačí zmáčknout tlačítko pauzy a tím zastavíme obraz. Od tohoto okamžiku se začne nahrávat. Po zmáčknutí téhož tlačítka se obraz začne reprodukovat od momentu, kde jsme skončili přímé sledování. USB port je také určen mj. pro aktualizace firmware. Je zde spektrální analyzátor (v reálném čase) atd. Přístroj lze také po připojení na Internet (pevného připojení, nebo pomocí USB WiFi adaptéru) využít na sledování počasí, map Google, nebo čtečku RSS.

X-Finder je velice dobře chráněn proti vlhkosti. Je možno jej použít i jako přenosný televizor s vestavěným přijímačem, například na chatu, dovolenou, nebo pro DX nadšence v terénu atd. Může se velmi dobře uplatnit i v profesionální praxi.
Lze jej použít jak při instalaci a nastavení satelitní antény, pozemního příjmu i kabelové sítě.
Příjemně překvapí přítomností speciální kalkulačky pro souřadnice vaší aktuální polohy, je schopen spočítat azimut a elevační úhel antény pro místo a zvolenou družici.

Na panelu ovládání se nachází:

LCD displej s úhlopříčkou 18cm chráněný tvrzeným sklem, 37 ovládacích tlačítek, 7 led diod, IR čidlo dálkového ovládání a 2 x stereo reproduktory.

Tlačítka vlevo (6 tlačítek) s názvy položek hlavního menu slouží k vstupu do příslušné položky menu přístroje: FIND, ANGLE, SPCM, SERVICE, MEDIA a SYSTÉM.

Ve spodní části tohoto panelu je dalších šest tlačítek: POWER a dále tlačítka F1 – F5, což jsou speciální funkce. Pod nimi jsou led diody: LCD (vypnutí/zapnutí), FAN signalizuje stav ventilátoru zapnutí/vypnutí, REC stav nahrávání zapnutí/vypnutí, INFO, AV – přepínání obrazového výstupu AV/LCD, CHARGE je kontrola nabíjení akumulátoru, svítí zeleně – při dobytí nesvítí, LOCK je indikace signálu. Je zde také senzor IR pro komunikaci s dálkovým ovládáním.

V pravé části nahoře jsou tři ovládací tlačítka SET s dvěma tlačítky doprava a doleva, které slouží k nastavení parametrů obrazu na LCD displeji (jas, kontrast, barva).
Další tlačítka jsou určena pro přepínání programů, zesílení/zeslabení úrovně zvuku, nebo pro zadávání číselných hodnot.

Pozor! Na pravém boku je kolébkový síťový vypínač. Ten můžete při uvádění do provozu snadno přehlédnout. Po jeho zapnutí již můžete box spustit tlačítkem POWER (podržet asi tři vteřiny). Na levém boku je mřížka větráku.

Všechny hodnoty v nabídkách jsou snadno čitelné díky velikosti písma a velkostí 7 " obrazovky. DiSEqC 1.0/1.1/1.2 s autodetekcí režimu portů. Menu je intuitivně organizováno, je zde řada položek navíc k textovým informacím doprovázená logickými grafickými prvky.

Boční panel

Od leva je zde konektor pro připojení externího zdroje (například pro síťový adaptér, nebo kabel s připojením k autobaterii). Následuje šachty pro vložení samostatné přístupové karty, nebo i modulu s kartou. Při pohledu ze strany displeje se karta vkládá čipem dopředu a dolů. Modul se vkládá obrázkem nahoru. Dalším portem je ETHERNET k připojení pomocí kabelu LAN (10/100Mbps), mini USB port, dalším je servisní port R232, kompozitní AV IN/OUT pro vstup a výstup signálu (připojení k televizoru, nebo kameře), či jiných přístrojů, přepínač SWITCH a HDMI výstup pro připojení k HD televizoru.

Pro připojení antén jsou zde vstupy: RF OUT a RF IN pro výstup a vstup signálu DVB-T/T2, nebo C, dále LOOP pro připojení satelitního signálu na další přijímač a vedle něj LNB IN pro vstup satelitního signálu. Posledním portem je USB.

Dálkové ovládání

Velice malé, tenké a lehké dálkové ovládání je napájeno jednou 3voltovou knoflíkovou baterií CR 2032. Disponuje 38 tlačítky. Použijete jej hlavně při sledování programů na televizoru.

Externí síťový adaptér

Napájecí a nabíjecí adaptér s výstupem 14,5 Volt/4A je určen pro přímé napájení, nebo pro dobíjení baterií v přístroji (11,1Volt/5,5Ah). Doba dobití baterií je cca 4 hodiny, doba provozu s plně nabitými bateriemi (5500mAh) je přibližně do sedmi hodin podle způsobu provozu a použití přístroje.

Vlevo je popruh na zavěšení měřáku, pokud jej máme v ochranném textilním obalu. Vpravo je kabel pro napájení v autě z cigaretového zapalovače.

Vlevo je AV kompozitní kabel s redukcí a vpravo je redukce pro port R232

Instalace

Hlavní menu přístroje se skládá ze sedmi rozcestníků:

FINDER je první položkou, která obsahuje satelitní instalaci, pozemní instalaci a kabelovou instalaci.

Při nastavování paraboly nebo pozemní antény pomůže zvukový signál (tlačítko F3), který se při správném zaměření změní na pevný tón.
Nepřekvapí, že instalace je téměř stejná jako u jiných terestrických nebo satelitních přijímačů, včetně individuálních nastavení. Satelit si můžete vybrat ze seznamu, použít blindscan nebo doplňovat a měnit TP a ukládat pouze TP, který potřebujeme, frekvence, symbolovou rychlost, polaritu, nastavit DiSEqC atd. Největší radost jsem měl při měření BER i MER, které se zobrazuje téměř v reálném čase a ulehčují je jemné ladění a řešení problémů.

ANGLE je druhá položka Menu. Obsahuje pomůcky k nastavení paraboly: výběr satelitu, nebo zde můžete zadat GPS o vaší poloze. Poté se zobrazí azimut, elevace i skrew.

SPECTRUM je třetí položka Menu. Zde zobrazíte spektrum signálu, kde si prohlédnete problémy se signálem a zjistíte případné rušení signálů. Screenshot s náhledem grafu si prohlédněte níže v závěru recenze.

SERVICE je čtvrtou položkou menu. Slouží ke třídění programů i jejich nastavení. Je zde také nastavení EPG a kontrola čtečky karet a modulu (MCAS, Home Share, EMU..).

MEDIA jsou pátou položkou menu. Jsou určena pro nastavení nahrávání a přehrávání multimediálních souborů (videosouborů XVID, DIVX, MKV + titulky, MP3 apod.), testu externího úložiště i bezpečného odpojení USB disku. Uda 1 je vnitřní paměť, udb 2 je externí paměť.

ZAŘÍZENÍ je šestou položkou. Zde najdete informaci o stavu akumulátoru, základní nastavení, aktualizaci software, nastavení jazyka, A/V kontrolu, lokální setting, nastavení timeru, CONSTELLATION (popsáno níže), Miscellaneous setting a Parental Control.

INTERNET je poslední položkou menu. Zde nastavujeme http Upgrade, ftp Upgrade, FTP, počasí, RSS čtečka, Net media a Google Maps.

Výpočty pro nastavení paraboly

Satelitní instalace. Již při výběru satelitu se graficky i numericky zobrazují informace a podrobnosti zvoleného TP.

Nahrávání a Media player

Přístroj nahrává na vnitřní paměť, která je však pouze 2 GB. Tam jsem našel na ukázku nahrané některé ukázky programů z čínské televize a jeden obrázek JPEG. Kapacita vnitřní paměti je tedy na delší záznamy a TimeShift malá, proto pokud nebudete využívat tuto paměť pouze na ukládání screenshot z měření apod. je třeba použít externí USB flash, nebo USB disk i o větších kapacitách. Cestu pro externí disk A (vnitřní paměť), nebo B (externí paměť) je nutné přepnout v Menu. Zde se dá také nastavit formát nahrávání.
Záznam můžete určit podle nastavení jak kódovaně, nebo nekódovaně ve formátech TS, nebo PS. Při nastavení na nekódované a formát TS lze záznamy editovat i přehrávat v PC. Při nahrávání se na displeji objeví ikona záznamu.
Z jednoho transpondéru můžeme nahrávat až dva FTA (nekódované) programy současně.

Teletext

TXT se zobrazuje na popředí programu v mírně menší velikosti, než je obraz, má správnou českou diakritiku a lze jej zobrazit i v různých průhlednostech.

EPG

Podoba EPG je na obrázku, zde můžete programy řadit do skupin i nastavit přepnutí kanálu. Lze zde také programovat nahrávání.

Měření chybovosti (BER) je základním měřítkem kvality a spolehlivosti. Zde ukazuje hodnotu 0,00, což odpovídá správnému nastavení…

…oproti tomuto screenshotu, kde se vykazuje hodnota 2.98. Čím je číslo vyšší, tím je rozpad signálu vyšší. Tuto hodnotu měříme zpravidla na nejslabším transpondéru příslušného satelitu. To dává víceméně záruku, že i další transpondéry budou dobře signál přijímat.

Tento měřák má v podstatě všechny vlastnosti tří různých typů měřičů a je plně mobilní. Je třeba se také zmínit o příjmu rozhlasových stanic. Digitální rádia je možné přijímat z pozemního vysílání, nebo kabelové televize i ze satelitu, X – Finder má mnoho dalších funkcí, které v tomto článku pro jejich obsáhlost není možné všechny pojmout. K lepší orientaci přidávám FOTOGALERII.

Pokud přepnete volbu na SPECTRUM musíte ručně nastavit frekvenci manuálně, automaticky se požadovaný transpondér nezobrazí. Ve spektru se pohybujeme pomocí šipek vlevo/vpravo nebo nahoru/dolů při zvětšení nebo zmenšení obrazu podle síly signálu. Výsledek měření si můžete uložit na externí USB.

Pár slov na závěr

Tunery mají výbornou citlivost a jsou schopny přijímat na X-Finderu bezchybně i obraz, který se na většině přijímačů již rozpadá (kostičky). Velká výhoda je i vtom, že si obraz můžeme prostřednictvím připojení HDMI propojit s televizorem nebo monitorem a použít jej jako set-top-box. Box můžeme připojit také prostřednictvím kompozitního výstupu i na CRT televizor i když na velkém zobrazovači již nedosahuje takové kvality obrazu. Výborná je i funkce Timeshift. Obraz na 7 "TFT LCD zobrazovači lze ve velkém rozsahu korigovat: jas, kontrast i barevná sytost. Někdy totiž vadí odlesky na skle displeje. Důležitá je i správa databáze a její přenos přes USB. Někomu bude pravděpodobně vadit, že kartu ani modul nelze úplně zasunout do měřáku. Vyčnívají z přístroje cca o 60 mm. Diakritika v českém Menu není zcela bezchybná. Přes tyto malé drobnosti se jedná o vynikající výrobek za výbornou cenu.

Všimněte si

Tento měřák není náhodně vybaven jen AV výstupem, ale i kompozitním vstupem! Tato skutečnost jej předurčuje nejen pro ladění televizních antén, ale také otevírá možnost jeho použití při instalaci sledovacích video systémů (kamer pro sledování objektů, prodejních řetězců apod.). Obraz z kamery lze pak vidět přímo na displeji měřáku, a nemusíte se běžet podívat při instalaci a nastavení kamery až na sledovací monitor umístěný někde v domě.

Upgrade a firmware

Pro X-Finder je možné najit tři druhy firmware – originální (conax), mcas (s uni čtečkou – to bylo použito pro tento test) a emu (s emulací)
Zde můžete najít další info: http://www.tvsat-media.net/944-amiko-x-finder-sw-firmware.html

Přepravní kufřík

AMIKO X-Finder se dodává v luxusním dobře uspořádaném robustním hliníkovém kufříku (400×270×100mm.). Vnitřní prostor je vypolstrován a šance na poškození komponentů jsou tedy minimální. Bez problému jsou v něm spolu s měřičem uloženy všechny pomůcky, kabely, externí zdroj, pouzdro atd.

Obsah dodávky:

• Hliníkový kufřík
• Měřící přijímač AMIKO X-Finder
• Dálkové ovládání
• Síťový napáječ
• Napájecí kabel do auta
• AV kabel jack/cinch pro připojení do analogové TV
• Servisní kabel jack/RS 232
• 2 x AAA baterie
• Ochranný obal na X-Finder
• Závěsný popruh
• Český a anglický návod na obsluhu (manuál) včetně názorných obrázků.

Box k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
Web boxu AMIKO X-Finder: http://www.tvdigitalne.cz/amiko-x-finder-s2-t-t2-c.html
Mail: info@tvdigitalne.cz
Orientační cena: 8 690 Kč včetně DPH
Tento výrobek se prodává na evropském trhu také pod označením EDISION X-Finder 7" a dalších.
Dovozcem testovaného zařízení je společnost INTER-SAT LTD.
Fórun a software: zde, nebo zde

YouTube: http://www.youtube.com/wat­ch?v=V1YhDaslNOA, nebo zde:
http://www.youtube.com/wat­ch?feature=player_detailpa­ge&v=Jgr2r1LAg78

Reklamní spot pod značkou EDISON X-Finder 7“ zde.

Obrázky a screenshot autor s použitím několika upravených oficiálních fotografií.

Technická specifikace

Satellite Tuner:

Tuner Type: DVB-S / S2,
Input Connector: F-Type (Female),
Loop Through: F-Type (Female),
Frequency Range: 950MHz ~ 2150MHz,
Signal Level: –65 to –25dBm,
LNB Power & Polarizations: Vertical: +t13V / +13.5V, Horizontal: +18V / +18.5V,
Current: 300mA, Overload Protection,
22KHz Tone: Frequency: 22±1 KHz,
DiSEqC Control: Version 1.0, 1.1, 1.2, USALS (Amplitude: 0.6±0.2V),
Demodulation: QPSK, 8PSK,
Input Symbol Rate: 2–45Mbps, Convolution Code Rate,
FEC: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8, 1/4, 1/3, 2/5, 3/5, 4/5, 8/9, 9/10 and Auto.

Terrestrial Tuner:

Tuner type: DVB-T / DVB-T2,
Input Connector: IEC-Type (Female),
Loop Through: IEC-Type (Male),
Signal Level: Nordig Compliant, DBOOK Compliant,
DVB-T FEC: Viterbi + Reed Solomon 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8,
DVB-T2 FEC: LPDC + BCH 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 5/6,
Input Frequency: 47 ~ 862MHz,
Constellation: QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM,
Guard Interval: 1/4, 19/256, 1/8, 19/128, 1/16, 1/32, 1/128,
FFT Mode: 1k, 2k, 4k, 8k, 16k, 32k normal and extended,
Channel Bandwidth: 6 / 7 / 8 MHz,
Antenna Power Output: 5V (50mA max.),
Demodulation: COFDM 2K/8K,
Number of Carriers: 1705 / 6817.

Cable Tuner:

Tuner type: DVB-C,
Input Connector: IEC-Type (Female),
Loop Through: IEC-Type (Male),
Frequency Range: 47 ~ 862 MHz,
Signal Level: –20dBmV ~ +20dBmV,
Bandwidth: 7 / 8MHz,
Demodulation: 64 / 128 / 256 QAM,
Input Symbol Rate: 1.5 ~ 7 Ms/s.

System Resources:

Main Processor: 400MHz,
Flash Memory: 8MB (64Mbits),
DDR SDRAM: 128MB (1024Mbits),
Internal Storage: 2GB (FAT16).

Power Supply:

Input Voltage: 14.5V DC (4A),
Battery: 11.1V (5.5Ah),
Battery Charging Time: ~3.5 Hours,
Battery Discharging Time: ~6–7 Hours.

MPEG TS A/V Decoding:

Transport Stream: MPEG-2, H.264,
Input Rate: Max. 120Mbit/s,
Aspect Ratio: 4:3, 16:9,
Video Decoding: MPEG-2, MP@ML, MPEG-4 Part 10 / H.264,
Video Resolution: 720×480p/i, 720×576p/i, 1280×720p, 1920×1080p/i,
Audio Decoding: MPEG-1 layer I/II, MPEG2 layer II, Dolby Digital, Dolby Digital Plus,
Audio Mode: Left / Right / Stereo / Mono,
Sampling Rate: 32, 44.1 and 48KHz.

A/V & Data Input / Output:

A/V In/Out: CVBS Video Input / Output, Audio L/R Input / Output,
HDMI: Ver1.3 (Type A),
USB Host: Type-A (High Speed USB2.0) slot,
USB Slave: Mini USB (Type-B),
Ethernet: RJ45 (10/100M),
RS-232C: 3.5mm Jack Type (Transfer Rate: 115.2Kbps).

ebf - tip do článku - debata

Physical Specifications:

LED Display: 7 inch,
Size (WxHxD): 242mm x 160mm x 46mm,
Net Weight: <2Kg,
Operation Temperature: 0ºC ~ 45ºC,
Storage Temperature: –10ºC ~ 70ºC,
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH (Non-Condensing)

Koupil byste si AMIKO X-Finder?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).