Hlavní navigace

Antimonopolní úřad opět potvrdil pokuty operátorům za propojení sítí

8. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Víc než deset let starý případ zakázaných dohod o propojení ale, zdá se, stále nekončí. Firmy chtějí využít všechny zbylé možnosti obrany.

A zase to nevyšlo a pokuty pořád platí. Vodafone má platit 2,6 milionu a T-Mobile více než devět milionů korun. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl odvolání operátorů. Firmy ještě mohou podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Společnosti T-Mobile i Vodafone už prohlásily, že s rozhodnutím nesouhlasí a napadnou jej.

Případ je starý a táhne se už od začátku tisíciletí. Pokuty jsou totiž z let 2000 a 2003, kdy se operátoři dohodli, že budou propojovat hovory zákazníků svých sítí jen přímým propojením ve stanovených bodech.

„Jednalo se tedy o vzájemnou výhradní spolupráci, jejímž prostřednictvím si obě společnosti poskytly pro přenos hovorů mezi svými sítěmi úplnou ochranu před konkurenčními poskytovateli, kterými byl v té době například Český Telecom, a.s. či BT (Worldwide) Ltd.,“ říká v tiskové zprávě Rafaj.

Firmy si podle předsedy ÚOHS rozdělily trh a současně tak vytvářely překážku pro přístup dalších telekomunikačních operátorů k poskytování propojovacích služeb.

Ani O2 ale nestojí mimo. Související spor s pokutami pro Vodafone a dnešní O2 Czech Republic antimonopolní úřad totiž stále projednává.

„Jedná se o další pokus sankcionování předmětného jednání, o které se ÚOHS v minulosti již opakovaně neúspěšně pokoušel. O kauze již opakovaně v uplynulých letech rozhodovaly příslušné soudy. Podle našeho názoru je celý případ vykonstruovaný a založený na základním nepochopení technické stránky fungování sítí,“ komentuje rozhodnutí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová

BRAND23 Workshop

Podobně se k novince staví i Vodafone. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže měl řízení vůči Vodafonu zastavit. Oskar byl k akceptaci výlučného přímého propojení mobilních sítí donucen hrozbou znemožnění volat ze sítě Oskara do sítí Eurotelu a T-Mobilu. Oskar tedy zákon neporušil. Navíc již uplynula lhůta, ve které je možné trestat za porušení soutěžních předpisů. Proti rozhodnutí podáme správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně,“ tvrdí mluvčí operátora Markéta Kuklová.

Historie sporu je spletitá. Původní rozhodnutí ÚOHS totiž znělo tak, že předchůdce Vodafonu měl zaplatit 4,5 milionu a T-Mobile 12 milionů korun. Správní soudy následně devět let projednávaly žaloby proti tomuto rozhodnutí. Vydaly dohromady téměř deset rozsudků. Právní názor soudů antimonopolní úřad respektoval v nově vydaném rozhodnutí.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).