Hlavní navigace

Antivir AVG si uřízl ostudu: mohl poškodit Window XP

13. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tu a tam se objeví nějaká chyba v aktualizaci antivirového programu, která způsobí planý poplach či jejich celou lavinu. Antivir AVG má za sebou jednu takovou epizodu, která ovšem v důsledku mohla poškodit instalaci Windows XP, takže rozhodně nejde o žádnou prkotinu. V klíčové knihovně user32.dll chybně AVG našel trojského koně. V závislosti na nastavení antiviru nebo postupu uživatele pak mohl být soubor smazán, což se projevilo tím, že Windows XP nebyla schopná nabootovat. Problém se týkal…

Tu a tam se objeví nějaká chyba v aktualizaci antivirového programu, která způsobí planý poplach či jejich celou lavinu. Antivir AVG má za sebou jednu takovou epizodu, která ovšem v důsledku mohla poškodit instalaci Windows XP, takže rozhodně nejde o žádnou prkotinu. V klíčové knihovně user32.dll chybně AVG našel trojského koně. V závislosti na nastavení antiviru nebo postupu uživatele pak mohl být soubor smazán, což se projevilo tím, že Windows XP nebyla schopná nabootovat. Problém se týkal AVG 8.0 i AVG 7.5, ale pro české uživatele naštěstí jen v některých lokalizacích, mezi nimiž není ani čeština, ani angličtina. Naopak na seznamu postižených lokalizací je ta španělská, dánská, italská či francouzská.

Nejnovější aktualizace antivirové databáze by již dotyčnou chybu obsahovat neměla. Poškozené instalace Windows XP lze obnovit poměrně jednoduše pomocí instalačního CD, což ovšem nic nemění na skutečnosti, že AVG svou chybou řadě uživatelů výrazně zkomplikovalo život. Není však prvním antivirem, kterému se „povedlo“ podobně poškodit Windows XP. Asi nejznámějším případem z posledních let je chyba v čínských verzích produktů Symantecu. Tehdy nestačila jen pouhá omluva, ale Symantec si musel udobřovat uživatele rozdáváním zálohovacího programu a prodlužováním licencí. (SecurityWorld)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.