Hlavní navigace

Antivir ESETu hlásil viry na řadě webů. Šlo o falešný poplach [AKTUALIZOVÁNO]

David Slížek

Antivirová firma potvrdila, že za chybným varováním před trojany na řadě webů stojí chyba v aktuální virové bázi. Na opravě se pracuje.

12:50 – zpráva aktualizována o informaci o vydání opravené verze virové báze

Weby jako Stream.cz, iHNED.cz nebo Živě.cz nakažené trojanem JS/ScrInject.B trojan a HTML/Refresh.BC? Ne, jen chyba v softwaru společnosti ESET.

Její antivir od dnešní ranní aktualizace virové báze (na verzi 13102) hlásil problémy i na webech, kde ve skutečnosti žádné nejsou.

Firma problém potvrdila: „Tento problém bude sám vyřešen s další verzí virové databáze, která tuto falešnou detekci opraví. Ta by měla vyjít během několika hodin,“ napsala na svém webu.

Uživatelům do té doby doporučila přejít na předchozí verzi virové báze – postup najdou na této stránce. Mezi postiženými weby byly ale i stránky ESETu.

Aktualizace 12:50 – ESET oznámil, že už vydal opravenou verzi virové báze, která problém řeší:

Našli jste v článku chybu?
1. 3. 2016 7:26
_pepak (neregistrovaný)

Bohužel v tomhle by ani vypnutí reputačních služeb nepomohlo, i kdyby šlo provést u zákazníků. Protože stačí, aby někdo odflákl detekci a neověřil si, že detekovaný kód je příznačný pouze pro malware a nic jiného, a hned je tu další upozornění na "zavirovaný obsah". Bohužel, antivirovou firmu tohle nic nestojí, všechny náklady nese výrobce postiženého SW :-(

29. 2. 2016 12:57
StreamLine (neregistrovaný)

... připomenu jen AVG a Avast.

Nejhorší je, že se nyní místo standardních antivirových funkcí začíná prosazovat tzv. reputace. Pokud má program, který si chcete stáhnout z webu, nízkou reputaci, antivirák nahlásí, že se "pravděpodobně" jedná o virus. Pro mne je jakákoliv takáto "pravděpodobnost" úplně stejná, jako kdybych měl v počítači virus. Možná je to ještě horší, protože musím zjistit, zda se skutečně jedná o virus a případně musím v antiviráku nastavit, aby příště k této hlášce nedošlo. A…