Hlavní navigace

AVG si pojistila stroj na peníze, podepsala s Googlem novou dohodu o vyhledávání a reklamě

29. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podepsali jsme novou smlouvu s Googlem o partnerství ve vyhledávání a reklamních službách, oznámila na svém webu firma AVG Technologies, která se zabývá výrobou antivirového softwaru. Akcie AVG na zprávu zareagovaly růstem o 10 %. Nová smlouva bude podle oznámení firmy platit dva roky a v druhém roce umožňuje oběma stranám dohodu vypovědět (s výpovědní lhůtou 60 dnů). Smlouva obsahuje pro AVG důležité ustanovení, že může podobné dohody uzavírat také s dalšími firmami. AVG tak nebude závislá na…

Podepsali jsme novou smlouvu s Googlem o partnerství ve vyhledávání a reklamních službách, oznámila na svém webu firma AVG Technologies, která se zabývá výrobou antivirového softwaru. Akcie AVG na zprávu zareagovaly růstem o 10 %.

Nová smlouva bude podle oznámení firmy platit dva roky a v druhém roce umožňuje oběma stranám dohodu vypovědět (s výpovědní lhůtou 60 dnů). Smlouva obsahuje pro AVG důležité ustanovení, že může podobné dohody uzavírat také s dalšími firmami. AVG tak nebude závislá na Googlu a dohodami s dalšími partnery může dál posílit své příjmy.

Pro uživatele smlouva znamená v podstatě hlavně to, že AVG bude dále v liště, kterou nabízí k instalaci, a v dalších produktech, nabízet vyhledávací okno Googlu. Za odvádění uživatelů na jeho vyhledávač (kde se jim zobrazují reklamy) získává AVG provize. Jde přitom o velká čísla – podle nedávné zprávy analytické firmy Morgan Stanley jen za první pololetí letošního roku firma AVG na Google přivedla na 3,1 miliard hledání.

ebf - partner 1

AVG tak objevila výborný obchodní model, který firmě umožňuje nenásilně monetizovat i uživatele, kterým dává svůj antivirový software zadarmo. A tento „stroj na peníze“ funguje nadmíru dobře: podle neauditovaných výsledků firma za prvních devět měsíců roku 2011 utržila na placených produktech necelých 130 milionů USD a příjmy z free programů (tedy zejména z dohody s Googlem) činily 68 milionů USD. Za stejné období letošního roku pak AVG na placeném softwaru utržila jen o něco málo více: 143 milionů USD, ale příjmy z free uživatelů stouply na 117,5 milionů USD.

Dalším úspěchem AVG je nedávné uzavření partnerství s Facebookem, pro který bude zajišťovat ochranu uživatelů scanováním odkazů v reálném čase a zjišťováním, zda nejde o linky na weby s malwarem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).