Hlavní navigace

APEK: Český zákazník jde pořád hlavně po nízké ceně

1. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena patří při každém nákupu mezi rozhodující faktory. APEK se zaměřil na to, jaké další faktory hrají roli při výběru e-shopu.

Víc než polovina zákazníků českých e-shopů tam nakupuje kvůli ceně. Skoro dvě třetiny respondentů posledního průzkumu Asociace pro elektronickou komerci se přiznalo, že nakupuje podle srovnávačů cen a nákupních poradců. „Cena je zcela zásadním atributem pro výběr e-shopu u 51 % zákazníků. 60 % z nich ale za stejně důležité považuje, aby obchodník nabízel přehledné a kompletní informace o produktu. 53 % nakupujících vyhledává dopravu zdarma, 52 % pak dostupnost zboží skladem,“ tvrdí šéf APEK Jan Vetyška

Cloud23

Výzkum APEK připravil ve spolupráci se společností Nielsen Admosphere. Výsledky nejsou překvapivé, spíš potvrzují dlouhodobé trendy. „Nejčastěji objednávají zboží po síti zákazníci ve věku 25 až 34 let. Celkem 66 procent respondentů v této věkové kategorii uvedlo, že na e-shopech nakoupí minimálně jednou za měsíc,“ dodává Vetyška s tím, že to jen potvrzuje pozici e-commerce v každodenním životě. 

Výzkum se zaměřil ale i na to, jak ovlivňuje nakupování loajalita. "Nejvíce loajálních zákazníků mají e-shopy s oblečením a obuví. 27 procent dotázaných uvedlo, že při nákupu módy po internetu důvěřují svým vyzkoušeným obchodům a jdou přímo za nimi,“ vysvětluje Vetyška a dodává, že elektroniku nakupuje v obvyklých obchodech 23 procent zákazníků. Naopak sportovní zboží jen 17 procent. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).