To teda souvisi, podvod fyzickeho poslani baliku s cihlou je uplne jiny level podvodu. Důvodů je asi 100, první z nich je treba to ze u toho musi byt pritomna osoba v CZ. Krome praktickych duvodu, napriklad nutnost sepsat smlouvy s postou (predpokladam ze penize bude chtit na ucet a ne na slozenku a opakovane si je vybirat aby ho hned chytli) jsou treba i soft duvody, kdy ekvilibrista v podovodech na internetu neni ochoten cokoli fyzickeho provest, natoz neco balit a opakovane posilat.
Za tohle může banka, protože dnes není problém si založit účet na jméno Evžen Oněgin přes internet. On to sice "ověřuje" pologramotný, nesvéprávný kurýr, ale protože se mu s tím nechce "paplat", tak jako platnou občanku uzná cokoliv zeleného s černým potiskem...
Samozřejmě, že když takových zásilek rozveze deně 1001, tak si nemá šanci pamatovat jak vypadal zákazník č. 368 před půl rokem. Takže díky bankám vzniká hromada anonymních bankovních účtů, které přímo umožňují podobné praktiky.
Je to jeden a ten samý scénář, který už se opakoval od odloženého případu v Ostravě a hodně lidí se asi inspirovalo: Borec si založil fiktivní účet na padělanou OP, koupil si 10 dobíjecích karet a nový mobil. Na aukru vystavil fůru aukcí na elektroniku (levné notebooky, mobily, PC atd.), komunikoval e-mailem nebo z těch anonymních SIM a volal z různých míst. Lidi mu naposílali MILION, který vybral z bankomatů různě po Ostravě, kde nebyly kamery (což se divím, protože jsem myslel, že kameru má každý bankomat vestavěnou).
Policie to vyšetřovala, ale z banky nezjistila NIC - kamerové záznamy už prý vymazali, pracovnice si nepamatovala jak vypadal, mobilní operátor nemohl polohy přesně lokalizovat a z bankomatů se nepodařilo získat ani obrys postavy. Policie případ ODLOŽILA a borec vysmátý s milionem v kapse.
Pak někdo tento policejní protokol s podrobnou zprávou dal na Internet a od té doby se to neustále opakuje!! Akorát už ne přes aukro, ale mají eshopy. Nechápu, že s tím nikdo nic nedělá! To ten trik s účtem na neexistující osobu budou zloději používat ještě tisíce let nebo co??!
Oboje se dokazuje stejně snadno. Druhá strana bude jednoduše tvrdit, že to zaslala bez dodejky (první případ) či že tam poslala něco jiného (druhý případ). Ten druhý případ je ale stále rizikovější, ta věc skutečně poslaná v balíku jako náhrada totiž může mít nějaké biologické stopy, které by mohly odesílatele usvědčit.
Problém je také při výběru peněz. Založit si účet na cizí jméno jde totiž výrazně snáze, než posílat někoho cizího na poštu, a navíc pošta může při riziku podvodu peníze zadržet (při zablokování účtu prostě přejdete na jiný)..
Btw. doporučuji Occamovu břitvu. Pokud by to bylo stejně složité a u dobírky tomu příjemci budou víc věřit, proč posílání podvodných balíků podvodníci nevyužívají?
Hlavně že může nakupující svou blbost na někoho hodit, takže za podvod nemůže blbost nakupujícího (jen se na ten shop podívám a je to jasné - kdo tam pošle peníze předem, dobře mu tak), nemůže za to podvodník, ale může za to banka. Tak viníka máme, vyřešeno :-D :-D
To, že zboží ani peníze nikdy neuvidí, přece vůbec nesouvisí s tím, že zaplatila předem. Kdyby platila dobírkou, peníze ani zboží taky neuvidí, akorát bude mít navíc jednu krabici, možná i s cihlou nebo jiným těžítkem.
Ten podvodník dělá chybu, že neposílá zboží na dobírku. Nasadil by poplatek za dobírku 90 Kč, z toho zaplatí krabici, poštovné i dobírkovné, nakoupilo by u něj mnohem víc lidí a ještě by měli pocit, jak bezpečně nakoupili.
Ano, je to úplně jiný level podvodu. To, že jsem zaplatil a nic nedostal, budu jako poškozený zákazník dokazovat velmi snadno. Že v balíčku bylo něco jiného, to už se bude dokazovat mnohem hůř.
Osoba v ČR je to stejně, přece se kvůli tomuhle někdo nebude stěhovat do zahraničí. Smlouvu s poštou uzavře okamžikem podání balíku.
Na druhou stranu, jak si představujete chování takového dostatečně opatrného zákazníka? Zákazník najde nový obchod, ovšem neví, zda je důvěryhodný. Tak začne na internetu shánět reference - ale ani o nich neví, zda jsou důvěryhodné. Tak začne shánět reference referencí... Aby nakonec zjistil, že nic dostatečně věrohodně nezjistí, a že může nakupovat jen u největších hráčů jako Amazon nebo Mall. A nový obchod pak ani nikdo nezaloží, protože bude vědět, že bez věrohodných referencí u něj nikdo nenakoupí.
Že se to dnes zatím dá risknout, protože se nikomu nevyplatí ve velkém zakládat falešné obchody s falešnými referencemi? Že se to nevyplatí jsme si před pár lety říkali o farmách zombie počítačů pro DDoS útoky nebo předtím o spamu...