Hlavní navigace

Aplikace stále zneužívají unikátní identifikátory a vykrádají kontakty na iPhone

7. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidla zakazující aplikacím využívat unikátní identifikátory jsou neúčinná. Změnu by měla přinést až nová, sedmá, verze iOS

Studie (PDF) Kalifornské university zjistila, že 48 % aplikací přistupuje k unikátnímu identifikátoru zařízení (UUID), ačkoliv je toto zakázáno Pravidly a v minulosti se opakovaně ukázalo, že jde o zásadní aktivitu sloužící k narušování soukromí uživatelů. Zjištění vychází ze zkoumání devadesáti tisíc iPhone s instalovanou aplikací Protect My Privacy a dat z 225 tisíc aplikací.

Z dalších zjištění plyne, že aplikace na iPhone zneužívají i dalších možností, jak narušovat soukromí uživatelů bez jejich vědomí. 13 % aplikací přistupuje k lokačním informacím a 6 % sbírá informace o kontaktech uživatele.

Apple aplikacím zakázalo využít unikátní identifikátory k prvnímu květnu (a mělo by docházet k odmítnutí aplikací z App Store), přesto i po tomto datu 40 % aplikací tuto skutečnost ignoruje. Unikátní identifikátor je 40znakový řetězec, který je jednoznačně přiřazený ke konkrétnímu telefonu (změnit ho lze pouze vyvoláním továrního nastavení). Unikátnost identifikátoru z něj dělá výhodnou pomůcku pro jednoznačnou identifikaci uživatele napříč aplikacemi i Internetem.

iOS7 by měl problém vyřešit, unikátní identifikátor přestane být dostupný a místo něj budou aplikace moci používat nový „Ad Identifier“ (IDFA) od Apple. Ten sice opět ponese unikátní charakter a tím možnost identifikace uživatele, ale bude možné jej snadno zrušit a získat nový.

V řadě případů je přístup k UUID či dokonce ke kontaktům uživatele vyvolán zahrnutím knihovny, která v aplikaci řeší inzercí. Studie upozorňuje na typický případ – aplikaci Flixster, který slouží k přístupům k recenzím filmů. Podle zjištění Protect My Privacy opakovaně přistupuje ke kontaktům uživatele, aniž by k tomu byl důvod. Po protestech tvůrců Flixsteru, kteří tvrdili že nic takového není pravda, se ukázalo, že používají knihovnu třetí strany pro inzerci.

WT100 tip temata2

Ta zpracovává kompletně všechny kontakty uživatele a tvůrcům knihovny je odesílá bez jeho vědomí. Včetně informací o tom kde se uživatel nachází, jaké má vzdělání, věk, pohlaví či poštovní směrovací číslo. Flixster na zjištění reagoval tím, že změnili používanou knihovnu a od verze 5.3 už nenarušují soukromí uživatelů.

Aplikace přistupují tam, kam nemají,  bez vědomí uživatelů

Zdroj: Study Shows Many iPhone Apps Defy Apple’s Privacy Advice

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.