Hlavní navigace

Názory k článku Apple bude muset doplatit daně v Irsku. A to až 13 miliard eur

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2016 7:42

  mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  Každá země se řídila svými pravidly. USA nechá Apple danit tam, kde má sídlo a Irsko tam kde má zisk. O to, že Apple nakonec nedaní nikde se Irsko záměrně nezajímá, aby ji Apple neutekl.

 • 30. 8. 2016 18:46

  Jeva (neregistrovaný) 94.142.237.---

  Tušíte někdo, co je podstatou oné optimalizace? Byl tam souhlas daňové správy Irska s nestandardními transfery americké matce/pobočce, či některé druhy tržeb vyloučeny z daňového základu nebo prostě jen dohoda o zdanění (cost+/domluvená nižší sazba/atd...).

  Bylo by vtipné, kdyby po hromadě soudních sporů na úrovni EU nakonec Apple daň doplatil (Irům) a zároveň zažaloval Irsko o náhradu škody. (Ochrana investic. Porušení Advanced Pricing Agreement či Tax Ruling ze strany státu.)

 • 31. 8. 2016 13:21

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  V případě Irska jsou tam optimalizace dvě. Zaprvé mají menší daně. Takže plno firem pracuje tak, že mají závod někdo v Evropě. Vy si objednáte zboží od irské společnosti. Ta ho objedná třebas od polské. Ta polská vám ho pošle, ale fakturu pošle do Irska a nechá si ho zaplatit ve výši nákladů. Irská vezme fakturu, zaplatí jí té polské a vám pošle vlastní, už s hezkou marží. Zatímco polská pobočka "živoří" bez zisku, tak ta irská se má dobře, má zisk a odvádí z něj daně. Které jsou v irsku nižší než v polsku.

  Druhá optimalizace je v tom, že se Irsko s řadou firem dohodlo, že jim dá ještě nižší sazbu daně. Ta dohoda je ale oboustranná a firmy se také k něčemu zavázaly. Nevím, zda ty smlouvy jsou veřejně přístupné. U některé z těch firem tam bylo něco v duchu, že "bude v Irsku zaměstnávat nejméně 1000 zaměstnanců". Takže firma sice daně platí směšně malé, ale vytváří pracovní místa (zaměstnanci daň z příjmu platí), platí nájem a energie, dává práci řadě místních dodavatelů, dává práci dělníkům v přístavech atd.

  Ostatně v ČR to děláme taky, viz "investiční pobídky", "daňové úlevy" atd. Akorát mám pocit, že to děláme tak nějak blbě a spíše si ničíme místní firmy, než abychom sem přitáhli ty zahraniční s něčím, co tady už jejich konkurence nedělá. Prostě mi osobně vadí snaha podpořit Foxconn, aby v ČR získal konkurenční výhodu a přebral tak zákazníky Inventecu CZ, Wistronu CZ atd. Pobídky se mají dávat tak, aby sem přišel business z jiných států, třebas z Německa. Tohle Irové uměli.

  A proč teď po Irech jde EU? Nejde. Jdou po ní vybrané země, které si myslí, že kdyby v Irsku musely tyhle společnosti platit plné daně, tak to přestěhují k nim.

  Jo a Apple samozřejmě žádné daně doplácet nebude. Neudělali nic špatně. Neporušili žádné pravidla ani zákony. Mezinárodní právo je na jejich straně. Takže jen hrozí zákaz a konec dohody, plus mastná pokuta pro Irsko.