Hlavní navigace

Apple dle očekávání představil iCloud, OS X Lion a iOS 5

6. 6. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na letošní vývojářské konferenci WWDC 2011 představil Steve Jobs trojici inovací Apple: novou verzi 10.7 operačního systému Mac OS X s kódovým jménem Lion, pátou verzi operačního systému pro mobilní zařízení iOS 5 a službu pro ukládání dat do cloudu nazvanou prostě iCloud. V případě operačních systémů jde o zásadní aktualizace nabízející řadu užitečných i „omalovánkových“ funkcí, velmi zajímavá je ale centralizace kolem cloudového řešení iCloud, které umožní synchronizaci dat a v iTunes…

Na letošní vývojářské konferenci WWDC 2011 představil Steve Jobs trojici inovací Apple: novou verzi 10.7 operačního systému Mac OS X s kódovým jménem Lion, pátou verzi operačního systému pro mobilní zařízení iOS 5 a službu pro ukládání dat do cloudu nazvanou prostě iCloud.

V případě operačních systémů jde o zásadní aktualizace nabízející řadu užitečných i „omalovánkových“ funkcí, velmi zajímavá je ale centralizace kolem cloudového řešení iCloud, které umožní synchronizaci dat a v iTunes nakoupené (a za 25 USD i jinde ripnuté) hudby na všechna zařízení (v případě hudby max deset zařízení). Dokument, který vytvoříte na iPadu, je hned dostupný iCloudem na počítači nebo iPhone. iCloud má takénahradit dosavadní synchronizační službu MobileMe, z níž převezme schopnost ukládat a dále šířit na jiná zařízení emaily, kontakty a kalendář. iCloud má být zdarma pro 5GB dat a jejich třicetidenní dostupnost. 

Hudba, kterou jste si již dříve ripli z CD, bude porovnána s knihovnou Apple a pokud Apple skladu dle otisku pozná, nemusíte ji uploadovat, automaticky se vám zpřístupní iTunes kvalita 256 kbps AAC. Jen nerozpoznaná hudba se do iTunes automaticky uploaduje. Služby Amazonu a Google potřebují upload přes webové rozhraní. 

ICTZ23

Apple iCloud porovnání

Podrobnější článek o službě iCloud a jejím dopadu na trh přineseme ve středu, kdy už bude možno ji zhodnotit s odstupem a znalostí podstatných faktů. 

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.