Hlavní navigace

Apple hnal Amazon kvůli Appstore k soudu. Teď ale obrátil a žalobu stáhl

10. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy se dostaly do sporu kvůli slovnímu spojení app store. Zástupcům Apple se nelíbilo, že jej Amazon používá pro svůj online obchod s mobilními aplikacemi pro Android.

Když v březnu 2011 spouštěl Amazon svůj online obchod s mobilními aplikacemi, pojmenoval jej Amazon Appstore for Android. Tehdy asi nikoho z Amazonu nenapadlo, že si použitím slova Appstore (obchod s aplikacemi) zadělává na problém. Ještě tentýž měsíc si Amazon vysloužil žalobu od firmy Apple kvůli porušování ochranné známky.

Firmě se nelíbilo, že Amazon používá v názvu slovo Appstore. Apple totiž již od června 2008 používá pro svůj virtuální obchod s aplikacemi název App Store. Apple drží k tomuto názvu ochrannou známku (nejedná se však o trademark, ale o její obdobu pro služby service mark).

Apple ve své žalobě argumentoval tím, že obě společnosti prodávají na Internetu a Amazon má ve své nabídce také výrobky Apple. Spotřebitelé tak prý podle právníků Apple mohou být zmatení, když zjistí, že Amazon používá ochrannou známku Apple pro svůj virtuální obchod s aplikacemi.

Právní zástupci Amazonu od začátku tvrdili, že Appstore je obecný termín a firma jej nepoužívá jako ochrannou známku Applu, ale jednoduše proto, aby zákazníkům dala najevo, že se jedná o virtuální obchod s mobilními aplikacemi.

Mimochodem už v roce 2008, když Apple žádal u patentového úřadu  (U.S. Patent and Trademark Office) o zapsání „Appstore“ mezi ochranné známky, postavil se proti takovému záměru Microsoft, který namítal, že se jedná o obecný termín a neměl by být proto zapsán mezi ochranné známky. Podobně argumentovala v roce 2011 i soudkyně, která zamítla žádost Apple o předběžné opatření, kterým by Amazonu, až do vyřešení celé kauzy, zakázala používat slovo Appstore.

Soudní stání bylo naplánováno na 19. srpna. Apple ale nyní svoji žalobu stáhl.

Nevidíme důvody k pokračování tohoto případu. S více než 900 000 aplikací a 50 miliardami stažení už uživatelé vědí, kde mají stahovat své oblíbené aplikace. řekla k rozhodnutí ukončit spor mluvčí Apple Kristin Huguet.

Zdroj: Reuters a PC World

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.