Hlavní navigace

Apple hodil QuickTime přes palubu, odinstalujte ho z Windows

18. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Apple ukončil podporu QuickTime pro Windows a poslední dvě zásadní bezpečnostní chyby už se žádné opravy nedočkají. Zbavte se ho co nejdřív.

Pokud máte v počítači s Windows ještě stále Apple QuickTime, je nejvyšší čas se téhle nebezpečné věci zbavit (viz ostatně Potřebujete k něčemu QuickTime? Jak odinstalovat QuickTime?, kde je i postup odinstalace). Je málo pravděpodobné, že byste tuhle podporu pro dříve užívaný formát videa vůbec kdy využili. Je ale možné, že se vám tam QuickTime dostal při instalaci nějakého softwaru.

Apple s QuickTime pro Windows končí, žádné nové verze se konat nebudou, ale také nepřijdou žádné bezpečnostní opravy. A jak upozornila firma Trend Micro, QuickTime má dvě nové 0day zranitelnosti. Takové, které umožní hacknout váš počítač. A takové, které už Apple opravovat nebude.

Vedle Trend Micro doporučuje odinstalaci dokonce i americké DHS, tedy tamní ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, které můžete chápat i jako ministerstvo vnitra. Vědí, proč to dělají, proti případnému 0day útoku přes děravý QuickTime vám žádný antivir ani antimalware nepomůže. Na konec QuickTime pro Windows upozorňuje i americký CERT v TA16–105A.

KL23 hlasovani

Pokud se snad domníváte, že QuickTime pod Windows není jednou z těch věcí zodpovědnou za řadu problémů, tak se stačí podívat do přehledu zranitelnosti právě pro QuickTime. 248 zranitelností od roku 2001 sice na 769 u Flashe (od roku 2005) zdaleka nemá, ale pořád je to vysoké číslo. 

Pro zajímavost, Java a Sun JRE jich od roku 2001 do roku 2013 má 435 a následné Oracle JRE jich má od roku 2010 do roku 2016 celkem 445. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).