Hlavní navigace

Apple má v Německu potíže s ochranou soukromí

8. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý soud rozhodl, že některá pravidla týkající se soukromí zákazníků Apple jsou v rozporu s německými zákony a nařídil Applu změnu.

Německá federace spotřebitelů (Verbraucherzentrale Bundesverband, VZBV) uspěla u soudu proti Applu a pravidlům týkajícím se ochrany soukromí zákazníků. Soud dospěl k závěru, že Apple v osmi případech z patnácti nevyhovuje místním zákonům, a nařídil nápravu. Zároveň zakázal Applu předávat data zákazníků dalším společnostem, které je poté používají pro inzerci. Rozhodnutí soudu se samozřejmě týká pouze Německa a Apple se ještě může odvolat. Zajímavé na rozhodnutí je, že zbývajících sedm pravidel se k soudu nedostalo, protože Apple se již dříve s VZBV dohodl na řešení.

Vedle Německa Apple čelí obvinění z neoprávněného shromažďování lokačních dat i v USA a také obvinění ze sdílení osobních informací s dalšími stranami.

ICTZ23

V Německu je jedním z problémů „globální souhlas“ s použitím dat – místní zákony vyžadují, aby zákazník by konkrétně informován o každém použití dat a účelu použití.  Apple dále nesmí žádat o souhlas s použitím jmen, adres a telefonních čísel kontaktů uživatele. V praxi něco takového znamená, že Apple žádá po uživatelích práva k osobním informacím nikoliv jejich vlastním, ale jejich kontaktů, a něco takového je v rozporu se zákonem.

Apple narazil i se snahou využít lokační data pro reklamu. Podle rozhodnutí soudu není slib Applu na anonymizaci výsledků dostatečný, protože prostřednictvím lokačních informací bude docházet ke sledování zákazníků. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.