Hlavní navigace

Názory k článku Apple opustilo EPEAT a "nechce být zelené"

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 7. 2012 9:52

  bez přezdívky

  > Apple brání rozebrání přístrojů - to je Apple úplně jedno,

  To samozřejmě není pravda, jinak by použili klasické šroubky a ne ty speciální pětihvězdičky.

 • 11. 7. 2012 12:37

  Tomáš Kapler (neregistrovaný) ---.242.broadband3.iol.cz

  Tohle je naprostý nesmysl, přečtěte si o tom něco více a třeba i vyjádření Apple. Požadavky EPEAT jsou velmi zastaralé, ani nepočítají třeba s mobily či tablety a plnit tak tyto požadavky v dnešní době je nesmysl. Podle těchto požadavků je třeba přípustné mít mnohem jedovatější baterie a další materiály než používá Apple, stačí když jdou následně oddělit.

  Apple splňuje všechny normy a požadavky požadované americkými federálními zákony, které jsou v mnoha ohledech mnohem přísnější, jen některé úřady a firmy vyžadují zastaralý EPEAT a ty holt nebudou moci některé Apple produkty používat (vesměs mají ale podmínky typu že min. 10 % musí splňovat EPEAT).

  Už vůbec pak není pravda ten nesmysl na konci, že se tím Apple brání rozebrání přístrojů - to je Apple úplně jedno, i v době, kdy to bylo otázkou 3 šroubků to prakticky nikdo nedělal a vůbec nikdo to nedělal ani třeba u předchozí generace Apple air, kde šla baterie vyndat bez zničení a EPEAT tak byla splněna.

  Problémem je samozřejmě snaha o minimalizaci rozměrů a hmotnosti zařízení a různé konektory atd. prostě zařízení zvětšují a dělají těžším. I s ohledem na mechanické vlastnosti a odolnost je tak mnohem lepší mít vše pokud možno pospájené.

  Samozřejmě se dá namítat nad požadavkem nad nutnou výměnou baterií, ale to je právě krásná ukázka nesmyslnosti EPEAT - Apple používá u nových notebooků nejnovější patentovanou technologii, která násobně prodlužuje dobu výdrže baterií. Takže zatímco u nějakého lowend asusu vám vydrží baterie maximálně půl roku a pak ji musíte vyměnit/recyklo­vat/vyhodit a splňujete to EPEAT požadavky, tak tady, kdy vám vydrží baterie minimálně 3 roky a spíše ještě 2-3× déle při běžném používání, je to špatně. I když ta baterie pak samozřejmě recyklovat lze, jen je to prostě mnohem náročnější (ale jistě ne tak, jako recyklovat 6 těch asus baterek).

 • 11. 7. 2012 22:13

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Az na to, ze vubec nejde o to, ejstli si uzivatel nebo kdokoli bude moc vymenit baterku, ale o to, aby to zarizeni slo rozumne rozebrat na komponenty po skonceni zivotnosti.

  A s temi "patentovanymi technologiemi" ... se strasne smeju, jeste sem nemel v ruce ani jediny zarizeni, kterymu by nechcipla baterka daleko driv, nez sem hodlal to zarizeni hodit do popelnice - a vsecha ta zarizeni, od mp3 prehravacu pres mobily, pady, notesy ... pouzivaji "nejnovejsi patentovane technologie" ...

 • 11. 7. 2012 22:56

  Lol Phirae (neregistrovaný) 2001:5c0:1502:----:----:----:----:----

  Vymlouvat něco iOvcím nemá smysl. :-)