Hlavní navigace

Apple opustilo EPEAT a "nechce být zelené"

11. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Apple stáhlo své produkty z registru EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool), svým způsobem tak nechce být „zelené“ a bude čelit řadě nepříznivých následků. Zejména těm, že přijde o možnosti prodeje svých zařízení řadě amerických vládních a státních organizací a institucí. Ty zpravidla kupují hlavně zařízení, která splňují požadavky na ochranu životního prostředí a jedním z měřítek je právě EPEAT.

Apple stáhlo své produkty z registru EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool), svým způsobem tak nechce být „zelené“ a bude čelit řadě nepříznivých následků. Zejména těm, že přijde o možnosti prodeje svých zařízení řadě amerických vládních a státních organizací a institucí. Ty zpravidla kupují hlavně zařízení, která splňují požadavky na ochranu životního prostředí a jedním z měřítek je právě EPEAT.

Celé je to zajímavé i z pohledu toho, že Apple se snaží být „zelené“ zejména s ohledem na své výrobní procesy. Kde ostatně dlouhodobě čelí kritice i přísnému dohledu. Jak si tedy vysvětlit stažení výrobků Apple z EPEAT programu?

Jedno z vysvětlení je snadné a vypadá jako nejlogičtější – Apple nedokáže dostát podmínkám EPEAT hlavně s ohledem na požadavek recyklovatelnosti. A co ještě více, přístupnosti toho, co je uvnitř produktu – například a zejména baterií a dalších „vyměnitelných“ částí. Stačí se podívat na nejnovější produkty Apple a snadno zjistíte, že jejich design staví na hodně „uzavřeném“ principu.

Jedním z podstatných požadavků EPEAT je i to, že produkty musí být „rozebratelné“, pochopitelně hlavně s ohledem na to, aby je bylo možné snadno recyklovat. A to až tak, aby produkt bylo možné rozebrat za použití „běžně dostupných nástrojů“. Což je u nových výrobků od Apple problém. Nový MacBook Pro, například, má baterii i paměť přímo jako součást výrobku, neoddělitelnou a nevyměnitelnou.

BRAND

Apple ve skutečnosti nejde cestou odmítání ochrany životního prostředí. Pro své vlastní výrobky má kompletní recyklační program a výrobní proces je postupně více a více „zelenější“. Ale aby vyhovělo EPEAT programu, muselo by radikálně změnit design svých výrobků. Ale také zákazníkům umožnit něco, co možná vůbec Apple nechce. Aby se dostali snáze dovnitř.

Zdroj: Apple Ceases Registering Products in EPEAT

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).