Hlavní navigace

Apple opustilo EPEAT a "nechce být zelené"

Daniel Dočekal

Apple stáhlo své produkty z registru EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool), svým způsobem tak nechce být „zelené“ a bude čelit řadě nepříznivých následků. Zejména těm, že přijde o možnosti prodeje svých zařízení řadě amerických vládních a státních organizací a institucí. Ty zpravidla kupují hlavně zařízení, která splňují požadavky na ochranu životního prostředí a jedním z měřítek je právě EPEAT.

Apple stáhlo své produkty z registru EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool), svým způsobem tak nechce být „zelené“ a bude čelit řadě nepříznivých následků. Zejména těm, že přijde o možnosti prodeje svých zařízení řadě amerických vládních a státních organizací a institucí. Ty zpravidla kupují hlavně zařízení, která splňují požadavky na ochranu životního prostředí a jedním z měřítek je právě EPEAT.

Celé je to zajímavé i z pohledu toho, že Apple se snaží být „zelené“ zejména s ohledem na své výrobní procesy. Kde ostatně dlouhodobě čelí kritice i přísnému dohledu. Jak si tedy vysvětlit stažení výrobků Apple z EPEAT programu?

Jedno z vysvětlení je snadné a vypadá jako nejlogičtější – Apple nedokáže dostát podmínkám EPEAT hlavně s ohledem na požadavek recyklovatelnosti. A co ještě více, přístupnosti toho, co je uvnitř produktu – například a zejména baterií a dalších „vyměnitelných“ částí. Stačí se podívat na nejnovější produkty Apple a snadno zjistíte, že jejich design staví na hodně „uzavřeném“ principu.

Jedním z podstatných požadavků EPEAT je i to, že produkty musí být „rozebratelné“, pochopitelně hlavně s ohledem na to, aby je bylo možné snadno recyklovat. A to až tak, aby produkt bylo možné rozebrat za použití „běžně dostupných nástrojů“. Což je u nových výrobků od Apple problém. Nový MacBook Pro, například, má baterii i paměť přímo jako součást výrobku, neoddělitelnou a nevyměnitelnou.

Content 2017 Tip Kytary

Apple ve skutečnosti nejde cestou odmítání ochrany životního prostředí. Pro své vlastní výrobky má kompletní recyklační program a výrobní proces je postupně více a více „zelenější“. Ale aby vyhovělo EPEAT programu, muselo by radikálně změnit design svých výrobků. Ale také zákazníkům umožnit něco, co možná vůbec Apple nechce. Aby se dostali snáze dovnitř.

Zdroj: Apple Ceases Registering Products in EPEAT

Našli jste v článku chybu?
12. 7. 2012 9:52

> Apple brání rozebrání přístrojů - to je Apple úplně jedno,

To samozřejmě není pravda, jinak by použili klasické šroubky a ne ty speciální pětihvězdičky.

11. 7. 2012 12:37
Tomáš Kapler (neregistrovaný)

Tohle je naprostý nesmysl, přečtěte si o tom něco více a třeba i vyjádření Apple. Požadavky EPEAT jsou velmi zastaralé, ani nepočítají třeba s mobily či tablety a plnit tak tyto požadavky v dnešní době je nesmysl. Podle těchto požadavků je třeba přípustné mít mnohem jedovatější baterie a další materiály než používá Apple, stačí když jdou následně oddělit.

Apple splňuje všechny normy a požadavky požadované americkými federálními zákony, které jsou v mnoha ohledech mnohem přísnější, jen některé ú…