Hlavní navigace

Apple představil novou verzi operačního systému OS X 10.8 Mountain Lion

17. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Novou verzi svého operačního systému představil Apple. Pořadové číslo 10.8 doprovodí kódové jméno Mountain Lion (podle slovníku v češtině puma), čímž Apple chce naznačit, že půjde o minoritní verzi navazující na současnou verzi 10.7 Lion stejně, jako Snow Leopar navázal na verzi Leopard. Apple také chce přejít na roční verzování systému, což má být jednak ujištění, že má dost síly na to, aby najednou zvládal vývoj operačního systému pro desktop (OS X) i pro mobilní zařízení (iOS). Je také…

Novou verzi svého operačního systému představil Apple. Pořadové číslo 10.8 doprovodí kódové jméno Mountain Lion (podle slovníku v češtině puma), čímž Apple chce naznačit, že půjde o minoritní verzi navazující na současnou verzi 10.7 Lion stejně, jako Snow Leopar navázal na verzi Leopard. Apple také chce přejít na roční verzování systému, což má být jednak ujištění, že má dost síly na to, aby najednou zvládal vývoj operačního systému pro desktop (OS X) i pro mobilní zařízení (iOS). Je také pravděpodobné, že Mountain Lion bude jako upgrade pro uživatele Lionu zdarma. 

Hlavní vlastností Mountain Lionu má být rozsáhlý přechod k iCloudu. Ten se stává v podstatě rovnocenným souborovým systémem, nikoliv doplňkem, jako je tomu u stávající verze. Dokonce i přihlašování do systému primárně proběhne přes Apple ID, tedy přes přihlašovací jméno a heslo používané i pro iCloud. To zajistí spuštění systému v nastavení uložených v cloudu a tedy přístupných i pro ostatní zařízení. Apple ovšem neupřesnil, zda tím pádem bude možné desktop Mac používat jako síťovou konzoli, tedy, zda bude možné je nastavit tak, aby umožnily spustit prostředí pro kohokoliv, kdo zadá AppleID a heslo, nebo zda tato funkce bude jen pro přednastavené uživatele. 

Velkou změnou je hlubší integrace XMPP do jádra systému. Protokol XMPP se používá v iOS pro veškeré notifikační záležitosti včetně telefonování přes FaceTime a výměny zpráv přes iMessage a také pro notifikační centrum. V rámci zbližování funkcí iOS a OS X se tyto funkce stanou součástí Mountain Lionu a desktop tedy také dostane iMessage a notifikační centrum. To znamená možnost posílat rychlé zprávy uživatelům jiných iOS/OS X zařízení s velmi vysokým komfortem. iMessage nahradí iChat – ten po deseti letech končí. iMessage lze v betaverzi stahovat již nyní. 

BRAND

Mountain Lion převezme i další funkce a programy z iOS – to proto, aby cloudové propojení mělo smysl. iCal tedy bude nahrazen Kalendářem, vzniknou Notes – Poznámky a další podobné změny. Apple ovšem upozorňuje, že strategií není systémy sloučit, jen umožnit uživatelům pohodlně používat propojená data – logika ovládání a designu aplikací přitom zůstává rozdělena. 

Mountain Lion má přijít na trh letos v létě, tedy zhruba rok po vydání verze Lion. Představení a další informace najdete na webu Apple.  

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).