Hlavní navigace

Apple si patentoval zablokování kamery v místech, kde se nesmí fotit

Daniel Dočekal

Na jednu stranu je to zábavný patent, ale také ukázka toho, co se na nás chystá. Software bude rozhodovat o tom, co smíme fotit či natáčet.

Apple si podal patent, který umožní zamezit focení či natáčení. Bude k tomu stačit infračervený signál, který telefonu (či jakémukoliv zařízení vybavenému kamerou) sdělí, že v daném místě je zakázáno natáčet či fotografovat.

Přítomnost infračerveného aktivátoru, ale i samotný patent naznačují, že zákaz bude prostorově omezený. Tedy například znemožní natáčet v kině film a zamezí tak vzniku oněch příšerných kinoripů. Ale stejně tak může něco takového být použito na koncertech a jakýchkoli akcích.

Uživatelé budou moci natáčet a fotit cokoliv, s výjimkou předem určeného místa a dění. Součást patentu je navíc přenos informací signálem do telefonu, kde Apple uvádí jako příklad využití v muzeu – při focení předmětu budete moci získat informace o předmětu focení. A samozřejmě, případně vám to také onen předmět znemožní vyfotit.

Zdroj: Apple Wins a Patent for an Infrared Camera System that Originally Caused Some Controversy

Našli jste v článku chybu?
4. 7. 2016 14:49
Jarda (neregistrovaný)

Trosku uklidnim ty vasne tady v diskusi.

To ze si apple patent podal jeste neznamena vubec nic.

Jednak to neznamena ze patent bude udelen.

A pokud by i ten patent udelen byl, tak to neznamena, ze apple hned zacne prodavat mobily s touto funkci, nebo vysilace. Apple takovych patentu podava spousty a ve finale implementuje jen velmi malou cast.

4. 7. 2016 10:55
Tomáš (neregistrovaný)

infrasenzorem bude samotný foťák, dnes se infra zárění třeba filtruje SW v mobilech, v těch prvních šlo vyfotit i jak svítí dálkový ovladač :)

Stačí si ale koupit filtr a nalepit ho na cočku, prodádaví se bězně pro fotografy...